צילום: קובי קואנקס בובת ברבי על קביים - זו הדמות שייצרה אפרת איווניר בת ה־26, שמתגוררת בחולון ולומדת (שנה ג') במחלקה לעיצוב תעשייתי במכון הטכנולוגי HIT.

"במסגרת קורס צעצועים קיבלנו מהמרצה גלינה ארבלי מטלה ליצור צעצוע בעזרת מדפסת תלת מימדית", מספרת איווניר. "נזכרתי בכתבה שקראתי על קבוצת הורים לילדים מוגבלים שפנו לכל חברות הענק שמייצרות צעצועים. הם ביקשו שייצרו משחקים שכוללים דמויות בעלות מוגבלות, כדי להראות לילדים שגם במשחקים יש פגם, ולא כל הדמויות מושלמות כמו ברבי".

איווניר אומרת שרק חברה אחת הבטיחה לבדוק את הנושא, אבל שום חברה לא הרימה את הכפפה. "הרגשתי שהמטלה הזאת היא הזדמנות מעולה להעלות את המודעות לחוסר שיש בתחום הזה. למעשה לא מדובר במשחק רק לילדים מוגבלים, אלא גם לילדים בריאים שההורים שלהם רוצים להעביר להם את המסר ולא יודעים איך. פעולה שמשלבת אלמנט משחקי תתרום רבות להסברה".איווניר עשתה מחקר, וכצפוי גילתה כי בובת הברבי היא עדיין בין המשחקים המוכרים והאהובים ביותר. "תמיד מסתכלים על ברבי כאידאל שכולם שואפים אליו, אבל כצעצוע כל כך מוכר ונפוץ היא צריכה להיות נגישה לכולם", אומרת איווניר. "הכנתי לה הדמייה של קביים, מקל הליכה והליכון כקובץ להדפסה והוצאתי במכונת הדפסה תלת מימדית שמוציאה מוצר מפלסטיק".

איווניר מספרת שהופתעה מהתגובות: "פנו אליי מהארץ ומחו"ל, ואנשים התלהבו מאוד מהרעיון. החלטתי להפוך את הקובץ לזמין לכולם, ואפשר להוריד אותו בחינם מאתר Grabcab. עלות ההדפסה הרבה יותר נמוכה מקניית צעצוע חדש, וכך כל ילד יכול ליהנות וללמוד על ילדים ששונים ממנו.

"לפני לימודי העיצוב למדתי עבודה סוציאלית", הוסיפה איווניר. "עולם העיצוב הוא חלק בלתי נפרד מהעולם שלנו, בעיניי, והוא מסוגל לעזור להמונים. זה שילוב נכון ואשמח להמשיך את הדרך הזאת".