צילום: קובי קואנקס ביום שני הקרוב יוסר הלוט מעל פסל שתרם האמן מנשה קדישמן ז"ל למועצה המקומית אזור. מאחורי הפסל מסתתר סיפור אנושי ששניים מגיבוריו נפטרו. אדם שלישי, שחייו כנהג מונית קיבלו תפנית בעקבות קריאה שגרתית לקחת אדם מביתו לבריכת גורדון, מחבר בין השניים.

עד לפני 15 שנה, בשעה 4:00 לפנות בוקר, נהג המונית עם השם הייחודי הזהה לזה של ראש הממשלה המנוח אריק שרון, לא ידע כלום על אמנות. "לא הבנתי בזה שום דבר", נזכר שרון. "הכרתי את השם מנשה קדישמן, אבל לא הייתה לי נגיעה לתחום. מאותו יום התחלתי לקחת אותו בכל יום לפנות בוקר לשחות בבריכת גורדון".

היחסים בין השניים התהדקו ושמונה שנים מאז שהכירו, התפקיד של שרון בחייו של קדישמן הפך למשמעותי יותר. "ב־2008 כבר הייתי העוזר שלו במשרה מלאה והוא העביר אליי את כל המכירות, ארגון התערוכות ופעילות המסחר של היצירות. הוא היה הרבה מעבר למעסיק, אלא חבר, אדם עם אוזן קשבת ולב ענק, שתמיד יכולתי לסמוך עליו. עם השנים הוא הפך לחלק מהמשפחה שלי, הכיר את אשתי רונית ואת הילדים. אני לא אשכח שיום אחד הבת שלי באה איתי לעבודה וציירה לו ציור, אז הוא נתן לה ציור שלו במתנה. הוא לא ראה את עצמו טוב יותר מאחרים, להיפך, בעיניו כולם היו שווים".חייו של שרון קיבלו תפנית נוספת, כאשר בשנת 2009 גילתה אשתו רונית שהיא חולה בסרטן. "אני זוכר את הרגע שיצאנו מהרופא של קופת חולים, היינו בשוק, שנינו בכינו ולא האמנו לאבחון. הרופא לא נתן לנו הרבה תקווה, ואני מיד התקשרתי למנשה. עוד באותו לילה הוא דאג שחברים שלו ימשכו בחוטים ובעזרתו נפגשנו עם מומחה פרטי. מאותו רגע מנשה היה הסלע האיתן שלנו.

"הוא מאוד אהב את רונית ותמיד אמר לה שאם היא צריכה משהו שלא תתקשר אליי, אלא ישר אליו. גם רונית הייתה ציירת, והיה להם קשר מאוד חם. היא ידעה שתמיד תוכל לסמוך עליו והוא תמיד יהיה שם בשבילה. הוא דאג לה כמו שדואגים לבן משפחה. לא היה פרופסור או מומחה שרונית רצתה ומנשה לא סידר לה, ארגן פגישה וגם שילם, גם אם אלה היו שני מומחים מאותו תחום. אם רונית רצתה - היא קיבלה".בשלב מסוים האמינו בני המשפחה שרונית מחלימה, אפילו עשו לה חגיגה גדולה וקדישמן דאג להביא מגשי כיבוד משובחים. "זמן קצר אחר כך גילינו שהסרטן חזר והפעם כבר לא היה ניתן לנתח", מספר שרון. "מנשה עם הלב הגדול שלו הבין שהוא כבר לא יכול לעזור. הוא חיפש איך להקל עלינו והפתיע אותנו בכרטיסי טיסה לחופשה חלומית ברומא. אני לא מסוגל לתאר במילים כמה הטיול הזה עזר לנו ואיזה זיכרונות הוא השאיר.

בחודש האחרון לחייה בסוף 2013, שהתה רונית בהוספיס. "כשהיא נפטרה זה היה משבר גדול עבורי, ומנשה אמר לי שהוא ינציח אותה בשביל הילדים שלי".

בחודש מאי האחרון נפטר במפתיע גם קדישמן. לדברי שרון, חודש קודם לכן הוא הספיק להשלים את העבודה על הפסל. "אפילו השלט עם השם של רונית ושלו היה מוכן, אבל לצערי נאלצנו להוסיף לפני שמו את האותיות ז"ל. אני תמיד אומר שמנשה דאג שרונית תחייך מהשמיים, ועכשיו אני מאמין שהם מחייכים ביחד מלמעלה".

הסיפור המלא בגיליון סופ"ש של 'ידיעות חולון'