צילום: קובי קואנקס זה התחיל בשמועות שהתרוצצו במסדרונות העירייה, המשיך בפגישות רשמיות, ולבסוף בפוסט מפתיע ומרגש, שהפך לעובדה: המנכ"לית הוותיקה של עיריית חולון, חנה הרצמן, הודיעה שהיא עוזבת את תפקידה.

הרצמן בת ה־59, מתגוררת בתל אביב, נשואה ואם לשלושה, בעלת תואר ראשון בסוציולוגיה, תואר שני במינהל ציבורי ובוגרת לימודי אוצרות. היא התחילה לעבוד בעיריית חולון לפני כ־32 שנה. כשמוטי ששון הפך מחבר מועצה לראש העירייה ב־1993, הוא מינה אותה למנכ"לית העירייה וכך הפכה הרצמן לאישה הראשונה בישראל שכיהנה בתפקיד זה. הרצמן היא הרוח החיה מאחורי הפרויקטים הגדולים ביותר בחולון, בהם הקמת מוזיאון העיצוב, מוזיאון הילדים, מוזיאון הקומיקס, פארק פרס ומרכז עזריאלי, פרויקט גני סיפור, פרויקט 'היי־טק־היי' ללמידה מבוססת פרויקטים ועוד.

את המהלך המשמעותי ביותר עשתה הרצמן בסמוך לכניסתה לתפקיד לפני יותר מ־20 שנה: היא זו שבחרה את המיתוג החדש של חולון כעיר הילדים ולמעשה גאלה את העיר מתדמית החו"בתים שהייתה שנואה על תושבי חולון.

במשך השנים הפכו הרצמן וששון לצוות קבוע, וכל מי שהתמודד נגדו על ראשות העירייה איים לפטר אותה. הדומיננטיות של הרצמן הורגשה לאורך השנים וששון אף הודה לא פעם בפה מלא כי חולון היא השתקפות החזון של הרצמן.

אך גם אם החזון הזה ימשיך ללוות את חולון, הרצמן לא תיקח בו חלק פעיל. את ההודעה על עזיבתה בחרה הרצמן להעביר לתושבי העיר באמצעות חשבון הפייסבוק שלה, מהלך לא מפתיע כיוון שהרצמן מנהלת חשבון פייסבוק דינמי ובלוג פופולרי, שמסייע לה להעביר את מסריה באופן ישיר לתושבים. "אני מביטה לאחור בגאווה רבה, אבל לאחרונה גמלה בלבי ההחלטה: הגיעה העת להמשיך הלאה", כתבה הרצמן. "כשנכנסתי לתפקיד, עם בחירתו של מוטי ששון, השם חולון היה עבור רבים מקור לעלבון ולעיתים השפלה. במועדוני הבילויים סבלו צעירי העיר לא אחת מסלקציה והשפלות. הם היו אומרים את מקום מגוריהם בלחש. אם יש שינוי שאני גאה בו יותר מכל זה השינוי הזה: כיום חולון היא שם דבר בארץ ובעולם.

בגלל הביקורת?
הרצמן ציינה בפוסט את הסיבה לעזיבת התפקיד: רצונה בזמן איכות עם משפחתה ופנאי לעסוק בפרויקטים בתחום התרבות ואיכות הסביבה. חברי האופוזיציה דווקא רואים את המצב אחרת. לאחרונה הם הגישו שאילתות רבות בנוגע להתנהלות של הרצמן, נסיעותיה לחו"ל והעובדה שהיא אינה מחתימה כרטיס כפי שקובע החוק. ששון הסביר בישיבת המועצה כי המנכ"לית נכנסה לתפקידה לפני מארס 1999, אז נחתם ההסכם הקיבוצי, ולכן היא רשאית שלא להחתים כרטיס. למרות זאת המשיכו חברי האופוזיציה לכוון את החצים כלפיה, וכעת הם משוכנעים שהיא עוזבת עקב הביקורת."אין טעם להעביר ביקורת על ששון, כי חנה היא האישה שמנהלת את העיר", טוען חבר באופוזיציה. "אם היא עוזבת עכשיו, זה כי היא מרגישה שעוד מעט חושפים אותה. לא ייתכן שאדם אחד מחליט איך עיר שלמה תיראה. בכל מקרה, לדעתי הכל תרגיל. היא בכלל לא עוזבת אלא מנסה להסיט ממנה את הביקורת, ואת זה לא רק אני אומר אלא הבכירים ביותר בעירייה".

מי שבטח המום, אך לא מופתע מעזיבתה הקרובה של הרצמן, הוא זה שבחר בה לתפקיד, ראש העירייה ששון. הרצמן וששון נחשבים לחברים טובים והוא ללא ספק יתקשה להשלים עם עזיבתה, שתצא אל הפועל על פי ההערכות בחודש ינואר. "היא שוחחה איתי על זה אבל שום דבר לא סגור. אני עדיין מנסה לשכנע אותה להישאר".

הרצמן: רוצה שינוי
הרצמן מסרה: "לאחר 32 שנות עבודה בעיריית חולון, מתוכן 22 שנים כמנכ"לית העירייה, אני מתכננת לעשות שינוי ולהוביל בעתיד פרויקטים חדשים בתחומי התרבות ואיכות הסביבה שכל כך יקרים ללבי. הודעתי על כוונתי כעת, על מנת לאפשר לארגון להיערך בהתאם ולאפשר לי להכין תכניות מסודרות לבאים אחריי. כמנכ"לית העירייה, הממונה גם על תחום התרבות בעיר, אני שוקדת על הכנת תוכנית אסטרטגית עתידית לתחום זה, ממנה יהנו גם הדורות הבאים.

"באשר לטענות חברי האופוזיציה, להן כבר ניתן מענה בישיבות מועצת העיר: מרבית נסיעותיי לחו"ל, במסגרת העבודה, נעשו במימון המארחים, דוגמת נסיעתי לברצלונה, עת הוזמנתי להרצות על חשבון המארחים וזאת למעט נסיעתי האחרונה לארה"ב, שאושרה בידי ראש העיר ושנעשתה למטרת גיוס כספים עבור חולון ולמטרת למידה מקצועית.

כמו כן, כאשר זכיתי בפרס פיינשטיין ליזמות עירונית על תפקודי כמנכ"לית העירייה, מימשתי את מלגת הלימודים בחו"ל אותה קיבלתי במתנה. כל היתר הן נסיעות פרטיות, שמומנו מכיסי הפרטי, רובן למטרת ביקור בני הסטודנט המתגורר בחו"ל.

באשר לשעון הנוכחות – על פי הסכם שנחתם במארס 1999 עם ההסתדרות, הנוגע לעובדי הרשויות המקומיות, תנאי העסקתי הקודמים למועד זה נשמרו.

בנוגע למוסדות התרבות בעיר – אני גאה מאוד במוסדות התר