צילום: קובי קואנקס "הרגשתי שאני משוחרר. ברגע שזה הסתיים שמתי הכול מאחורי, בתוך רגע חזרתי להיות אותו אדם שהייתי עד לפני שנה וחצי. את הניסיון שרכשתי במבצע הזה לא הייתי מקבל גם אם הייתי משרת 20 שנה במשטרה". במשך אותה שנה חצי שימש ט' כסוכן משטרתי סמוי, שפעילותו הביאה למעצר של עשרות חשודים בעבירות סמים ורכוש מחולון ובת ים.

כבר הורדתם את האפליקציה של mynet?

רס"ר משמעת
לפני מספר ימים, בשיאו של מבצע שזכה לשם "שעת התמוז", פשטו כ־240 שוטרים על בתי חשודים בחולון, בת ים ודרום תל אביב, ועצרו 21 איש בני 30 עד 50 בחשד למכירת סמים ועבירות רכוש. במשטרה מעריכים כי בקרוב יערכו מעצרים נוספים ויוחרמו כלי רכב, דירות וכסף. ההישג המרשים הזה התאפשר בזכות ט', שפעל בשנה וחצי האחרונות בזהות בדויה בתוך עולם הפשע המקומי.

במסגרת הפעילות שלו נאלץ ט' לעבור דירה, לשקר למשפחתו, להתרחק מחבריו ולסכן את חייו על בסיס יומי. רק אחרי הפשיטה שסיימה את הפעילות הסמויה שלו הבינו בני משפחתו, שחששו כי ט' הידרדר לעולם הפשע, מה עבר עליו בתקופה ההיא. ההפתעה הייתה לא רק שלהם, אלא גם של אותם עשרות חשודים מבולבלים שהיו בטוחים שמדובר בחבר שלהם.

"בתשע בערב באותו יום עזבתי אותם, הסתכלתי להם בעיניים כאילו זה סתם עוד יום שגרתי, חייכתי והלכתי", מספר ט'. בחדר החקירות הבינו החשודים שהאדם בו ראו חבר אמת ובן משפחה - הוא למעשה סוכן סמוי שכל מטרתו הייתה להפליל אותם. "אכלתי על השולחן שלהם, שיחקתי עם ילדיהם, יצאתי איתם לחופשות והיו לנו הרבה רגעים מצחיקים של חברים, אבל אין בי טיפת חרטה", אומר ט'. "אלה אנשים רעים והם קיבלו את מה שמגיע להם".

מהעגלות בקניון למשטרה
ט' בן ה־30 נולד באזור, בגיל 18 עבר לאילת ולאחר מכן התגייס לגבעתי, שם שירת כרס"ר משמעת גם כאיש קבע. בגיל 28 החליט שמיצה את הצבא ולאחר שחרורו טס לחו"ל במטרה לעשות כסף. קשה להאמין שהצעיר הקשוח שהפליל עשרות עבריינים שהמשטרה מגדירה כיעדים קבועים, עסק עד לפני כשנתיים במכירת מוצרי טיפוח בעגלות קניונים, אבל לדברי בני משפחתו ט' תמיד היה טיפוס לא צפוי.

"בשלב מסוים הבנתי שהעסק של העגלות לא מושך אותי", מספר ט' על החזרה שלו לארץ. "למרות שכבר פתחתי עסק משלי, החלטתי לחזור. הרגשתי שאני מתגעגע למשמעת, למדים ולסדר היום שהיה לי בצבא. כל החיים שלי שרתתי את המדינה וזה הדבר היחיד שהרגיש לי נכון. בגלל שאת הצבא כבר מיציתי, החלטתי להתגייס למשטרה. כל מי ששמע על כך אמר שזה בדיוק המקום בשבילי". כשהגיע ללשכת הגיוס החל ט' את ההליך, כמו כל מגויס חדש למשטרה, אבל כבר באותו רגע הוא סומן על ידי מחלק המודיעין והבילוש, בפיקודו של רפ"ק יוסי גרשון. הסיבה לכך, באופן לא מפתיע, הייתה החזות שלו.

מרגע זה חייו של ט' השתנו מן הקצה אל הקצה. הוא תפס מרחק מחברי הילדות, סיפר למשפחתו שהוא בעל עסק והתחיל להיכנס ללב העשייה העבריינית באיזור. עד מהרה רכש ט' את אמונם של סוחרי סמים ועברייני רכוש וכלפי חוץ הפך לעבריין מן המניין.במקביל, הוא נפגש על בסיס קבוע עם א' ועם סוכן נוסף, והעביר להם מאות גרמים של סמים, בהם הרואין וחשיש שרכש, ומידע על עבריינים בכירים. ט' תיעד את פעילותו והצליח להשיג מידע חשוב שבזכותו ספגה תעשיית הסמים באיזור מכה קשה.

"אני לא הייתי אזרח מהשורה, לא יכולתי להתלונן במשטרה כשעבריין מוריד לי סטירה או מאיים עלי, אז אני סופג מכות וממשיך. אלה לא אנשים שרגילים לפגוש ביום יום, אלה אנשים שחושבים ומתנהלים אחרת מאיתנו. אני למדתי איך לדבר איתם, איך להפוך לחלק מהם. כל מי שראה אותנו מבחוץ לא חשד לרגע שאני לא עבריין בדיוק כמוהם".

אם היו לך קשרים כל כך עמוקים, למה החלטתם לסיים את המבצע?
"זו הייתה החלטה משותפת שלי ושל המפעילים. אני באופן אישי הרגשתי שהגיע הזמן לסיים, כי זה לא העולם שלי. אני זוכר את הרגע המדויק שנפל לי האסימון. זה היה בערב יום הזיכרון, אכלתי ארוחת ערב עם כמה עבריינים וכשהייתה צפירה מיד עזבתי את האוכל ונעמדתי, זה אינסטינקט בסיסי של כל ישראלי, לכבד את זכר הנופלים. פתאום אני קולט שהם בכלל לא מפסיקים לאכול ולא קמים.

"כחייל גבעתי לשעבר שאיבד שני חברים טובים זה הטריף אותי, ביקשתי מהם שיקומו אבל הם אמרו 'עזוב אותנו, למי אכפת מהמזדיינים האלה'. באותו רגע הבנתי שאני לא רוצה להיות יותר בתוך זה. כמובן שסיום הפעילות נעשה בשיתוף המפעילים ואחרי שווידאנו שיש לנו מספיק מידע וחומרים לעצור את כל מי שצריך".

המשפחה בהלם
אחרי שהמבצע הסתיים בהצלחה, בשעה 2:30 בלילה, בטקס סודי ובנוכחות מפקד מחוז תל אביב, ניצב בנצי סאו, מפקד מרחב איילון נצ"מ נתן בונזה, קציני מחוז תל אביבי ומרחב איילון, קיבל ט' לראשונה תעודה, מדים ונשק של שוטר.

בקהל ישבו אחיו