צילום: עופר עמרם "אבא הרג בן אדם וצריך להיענש על זה, אבל אסור לקבור אותו בחיים. הוא איש חולה שנכנס לסיטואציה קשה ומגיע לו צדק. אם לאבא היו קצת יותר כסף וקצת פחות תמימות - הוא היה איש חופשי היום". כך טוען סימון, בנו של יפרם אלשיקוב מחולון שהורשע ברצח בכוונה תחילה ונשלח למאסר עולם. הוא מאמין שלאביו נעשה עוול ומתכוון להיאבק כדי להקל בעונשו.

כבר הורדתם את האפליקציה של mynet?

שלושה שופטים מבית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיעו את אלשיקוב בן ה־65 ברצח בכוונה תחילה של שותפו לדירה, איוון פרילוצקי. בנוסף לעונש של מאסר עולם, נגזר עליו גם לפצות את בתו החורגת של פרילוצקי. למרות שמדובר בעונש שתואם את ההרשעה, אלשיקוב יצא המום מבית המשפט. עד לרגע האחרון היה בטוח בלב שלם כי חפותו תוכח וכי האמת - שבה הוא מאמין - תצא לאור.

לאחר מתן גזר הדין אמר אלשיקוב שהוא מקבל על עצמו את כל מה שבורא עולם גוזר עליו, אך ינסה לערער על גזר הדין. בנו הבכור סימון החליט השבוע לצאת למאבק למען אביו. הוא משוכנע כי מסכת של טעויות הובילה להרשעתו של האב.

ב־22.4.14, בשעת לילה מאוחרת, התקשר יפרם לבנו הבכור סימון בן ה־35, ואמר לו להגיע במהירות לדירתו ברחוב הערבה. יפרם המתין לו בכניסה לבניין מגוריו עם חולצה מוכתמת בדם, והורה לו לקחת אותו לתחנת המשטרה כיוון שעשה משהו נורא.

"הוא בכלל לא אמר לי מה הוא עשה, אבל היה ברור לו שהוא הולך להסגיר את עצמו", משחזר סימון. "חשבתי אז שהוא עשה מעשה נכון, כי כשעושים דבר כזה צריך ללכת למשטרה. היום אני מבין שאבא היה תמים, מי שבאמת הוא קרימינל ומתכוון לרצוח, מתייעץ עם עורך דין לפני שהוא מסגיר את עצמו, עושה עסקאות ומתכנן מראש מה לומר. אבא הלך בשיא הפשטות, איך שהוא, מבלי לחשוב לרגע איך הוא יכול לעזור לעצמו".

יחסים עכורים
בתחנת המשטרה בבת ים הודה אלשיקוב במעשיו ולקח את השוטרים לדירתו. השוטרים מצאו שם את איוון פרילוצקי, כשהוא דקור שלוש פעמים באיזור הצוואר והחזה. בשיחה עם השוטרים סיפר אלשיקוב כי בינו לבין שותפו לדירה שררו יחסים עכורים, וכי לאחרונה העלה לו את שכר הדירה. לטענת סימון, מרגע זה, החקירה החלה להידרדר ולקבל כיוון שונה לחלוטין.

"כשהכל קרה הייתי בטוח שעוד מעט יבינו את האמת והכל יסתדר, אבל הייתי נאיבי", אומר סימון. "יום אחרי הרצח היה כתוב בעיתונים שאבא שלי רצח את השותף שלו בגלל סכסוך על 200 שקל. איפה נשמע דבר כזה, שבן אדם ירצח בגלל 200 שקל? אבא בכלל תכנן לעזוב את הדירה, הוא כבר שילם למתווך ולא עניין אותו שכר הדירה, אבל זה לא עניין אף אחד מהחוקרים".

הבן מתרעם על היחס שקיבל אביו במהלך חקירתו. "התייחסו לאבא שלי כמו לרוצח קר ומחושב. בהארכת המעצר הביאו לו עורך דין מהסנגוריה הציבורית אבל הם אפילו לא הספיקו להחליף מילה. משם לקחו אותו לשחזור ובהקלטה שומעים אותו מבקש לשוחח עם עורך דין. השוטרים אמרו לו 'עוד מעט', אבל לקחו אותו לשחזור בלי עורך דין. היום אנשים לא חותמים על המחאה בלי עורך דין, אבל אבא שלי נאלץ לשחזר את הלילה הנורא הזה בלי שום ייעוץ משפטי".

סימון טוען כי גם במהלך השחזור אביו לא הובן כהלכה, בגלל קשיי שפה. "אבא אמנם עלה מגרוזיה לפני הרבה שנים, אבל הוא איש מבוגר ושפת האם שלו היא גרוזינית. הביאו לו מתרגם דובר רוסית, אבל זו בכלל לא אותה שפה. זה הגיע למצב הזוי, שאבא שלי אומר דברים על המנוח, והמתרגם רושם את הדברים על אבא שלי. הוא סיפר להם על הזוועות שעבר בדירה הזו, אבל אני לא שמעתי את זה בכלל בבית המשפט. כאילו אף אחד בכלל לא מקשיב לו, החליטו שהוא רוצח וכל השאר לא משנה".

"אבא חי בפחד"
לדברי סימון, גם הצגתו של אביו כאיש חזק מבחינה גופנית הייתה לא נכונה. "את מבינה שכתבו שאבא שלי הלך למכון כושר כשהוא בכלל אמר זאת על המנוח? אבא איש חולה שבקושי מתפקד, מי בכלל יכול לחשוב שהוא מתאמן? הדברים היו שגויים בגלל שלא הבינו את השפה שלו. אבא מקבל שלוש זריקות אינסולין ביום ו־13 תרופות, בהן כדורים לחרדה, לחץ דם, שינה סדירה, תרופות הרגעה ועוד חומרים שממש מסממים אותו. באותו לילה הוא היה מעורפל ועייף.

"המנוח לעומתו, היה איש חסון, חזק ובריא", הוסיף סימון. "הוא נהג לשתות כל הזמן ולאיים על אבא שלי עם דברים נוראיים. מישהו בכלל מסוגל להבין באיזה פחד אבא שלי חי? הוא הקורבן כאן, ולא להיפך. שבועיים לפני המקרה אבא שלי הזמין משטרה כי המנוח איים עליו, אבל הם נראו כמו שני קשישים שרבים אז חשבו שהם יכולים להסתדר ביניהם".אם הוא חי בפחד, למה הוא לא עזב את הדירה?
"כמה פעמים ביקשנו ממנו לעזוב את הדירה הזו. הוא כבר הלך ושילם למתווך שימצא לו דירה אחרת. מבחינתו, ברגע שנתן את הכסף, הוא חשב שבקרוב יעזוב את הדירה והכל יסתדר. אבא הוא איש צנוע, לא רצה לסבך