צילום: shutterstock בית המשפט ביטל עסקת טיעון שנחתמה עם תושב חולון, שנתפס כשהוא נוהג בשכרות. הסיבה: התביעה הגישה בטעות לבית המשפט גיליון הרשעות של נהג אחר, עם פחות עבירות תעבורה. התיק נגד הנאשם הועבר לשופט אחר.

כבר הורדתם את האפליקציה של mynet?

לפני כמה חודשים תפסה המשטרה את הנהג מחולון כשהוא נוהג תחת השפעת אלכוהול. רכבו הוחרם במקום והוא קיבל זימון לבית המשפט לתעבורה בת"א. ביום המשפט, דקות לפני שהחל הדיון בעניינו, הגיעו הנאשם והתביעה להסדר טיעון, לפיו הוא יודה באשמה, יוטל עליו קנס ורישיונו יישלל לשישה חודשים בלבד.
עסקת הטיעון כבר הוצגה בפני בית המשפט, אך התובעת ביקשה לחזור בה. היא טענה שהסכימה לעסקה אחרי שהתבססה על גיליון הרשעות של נהג אחר, שגיליון ההרשעות שלו אינו חמור כמו זה של הנהג עימו נחתמה העסקה.

לטענת התובעת, "העונש שהוצע לנוכח עברו התעבורתי החמור של הנאשם עימו נחתמה העסקה - אינו סביר", ולכן יש לבטלה. סנגורו של הנאשם התנגד בתוקף לביטול העסקה וטען כי במסגרתה לקוחו הודה באישומים נגדו. "דינו הוכרע גם אם טרם ניתנה הכרעת דין. אי כיבוד הסדר הטיעון מהווה עיוות דין שלא באשמת הנאשם". הסנגור שלח גם עקיצה לתובעת ואמר לה כי "על טעויות יש לשלם".השופט רועי פרי לא קיבל את דברי הסנגור, תמך בגרסת התובעת ואמר כי אכן מדובר בטעות בתום לב. "אמנם יש לכבד הסדר טיעון", קבע השופט, "אך במקרים חריגים בית המשפט יכול לסטות באם האינטרס הציבורי הגלום בו נפגע. מדובר בשגיאה שלא ניתן להשלים עימה. יש לקחת בחשבון את הנזק העלול להיגרם לציבור בהעברת המסר שחוטא יכול לצאת נשכר בגלל טעות של רגע".

השופט פרי קבע, כי "מאחר ומדובר בנהיגה בשכרות, הרי מן הראוי להקפיד על ענישה קשה יותר". התיק הועבר לשופט אחר שלא נחשף למהלך האירועים.