אם גם אתם קיבלתם בפייסבוק, בוואטסאפ או במייל תמונה של מסלול ההליכה בשדרות גולדה בחולון, כשהוא מפוצל לשני מסלולים - לגברים ולנשים - אז כנראה שגם אתם השתתפתם בניסוי של שתי סטודנטיות, שעל הדרך הספיקו לעצבן כמה תושבים.

אמהות התקוממו בגלל שלט ישן הקורא להן להניק
כבר הורדתם את האפליקציה של mynet?

אפרת בן יצחק בת ה־23 וליאור בלוך בת ה־24, הן סטודנטיות לשנה א' במחלקה לתקשורת חזותית במכון הטכנולוגי (HIT) בחולון. במסגרת קורס 'יסודות הקונספט' של המרצות עדי קרליץ ותמי ויזל, הן התבקשו לבחור מקום, ללמוד אותו לעומק ולייצר בו את המעורבות שלהן.

בן זקן ובלוך בחרו במסלול ההליכה בשדרות גולדה. "אחרי שתצפתנו על המקום, למדנו אותו, את האוכלוסייה שמגיעה אליו ואת שעות העומס, התחלנו לחפש דרך להתערב בנעשה בו", סיפרה בן זקן.

בלוך הסבירה מדוע בחרו להפריד את המסלולים: "יש פה הפרדה על בסיס יומי, אבל אנחנו לא שמים לב אליה: בשירותים ציבוריים, במלתחות ואפילו במתקני כושר, יש איזור לגברים ואיזור לנשים. רצינו לראות איך יגיבו להפרדה מגדרית במסלול ההליכה והתגובות היו מדהימות".עשרות האנשים שצעדו בשביל המפוצל תועדו במצלמה. הסרטון עלה לקבוצה הפייסבוק של הניסוי 'איפה אתם הייתם הולכים?', והפך לוויראלי תוך כמה שעות.
"העלינו את הסרטון לאינטרנט כדי לקבל מגוון של תגובות, אבל גם במסלול היו המון תגובות", מספרת בן זקן. "היו כאלה שחשבו שזה מצחיק, היו שבכוונה הלכו בשביל הנגדי או על קו ההפרדה. היו גם כאלה ששאלו אם משעמם לנו. מעט מאוד אנשים כעסו והיו להפתעתנו גם כאלה שהתקשרו למוקד העירוני והתלוננו על זה.

"למרות כל התגובות, הפתיע אותנו לגלות שכמעט מחצית מהאנשים היו אדישים להפרדה ואפילו צייתו לסימנים. היה אפילו זוג שהחליף מקומות תוך כדי הליכה כדי להתאים את עצמם להפרדה במסלול".

גם ברשתות החברתיות הניסוי גרם לרעש, וגולשים מחו נגד 'התחרדות העיר' ו'השתלטות החרדים על העירייה'. למרבה ההפתעה, גם כשהעניין הוסבר, תושבים התקשו להבין כי לא מדובר ביוזמה עירונית אלא ביוזמה פרטית ובניסוי חברתי, והמשיכו למחות על כך.

"לא חשבנו שזה יגיע לרמה כזו, אבל מבחינתנו הצלחנו לגרום לשיח בנושא", סיכמה בלוך. "התגובות היו חזקות ואני בעיקר זוכרת בחורה שאמרה שדברים כאלה מוציאים ממנה את כל השדים שלה, כי זה תחום רגיש בחברה הישראלית".