עוזר מנכ"ל עיריית חולון לענייני תרבות, רפי וזאנה, לא מפסיק להגשים חלומות. כחובב מוזיקה ישראלית הציג לפני כשנה וחצי את התערוכה 'גלבי', שמציגה את חייה של גיבורת ילדותו, עפרה חזה. ממש בקרוב הוא יטוס להציג את התערוכה בפסטיבל בינלאומי לאומנויות בבודפשט.

וזאנה. לא מפסיק להגשים חלומות | צילום: קובי קואנקס
"ידעתי שאהיה אבא"
וזאנה, 39, לא רק אחראי על הצד האמנותי של חולון, אלא גם מטפח משפחה פוטוגנית עם בן זוגו אנדרי ושני ילדיהם. הוא לא חי חיים שגרתיים והוא גאה בזה.

עוד לפני שנספר על התערוכה אותה הוא מקדם בימים אלה, צריך להתחיל מהתחלה, ברגע המכונן של חייו שגרם לו להבין שהוא לא יכול להמשיך לחיות יותר בתוך הארון.

"בשנת 2001 הייתי חייל בקבע, מחבל שעבר סמוך לקריה פתח באש לעבר קבוצת חיילים ואזרחים, נפגעתי ברגל והרגע הזה שינה לי את החיים. קלטתי שסנטימטר אחד למעלה והכל היה נגמר. הבנתי שלא הגיוני שאני אמות בלי שאמא שלי תכיר אותי".

באותה תקופה יצא הסרט 'יוסי וג'אגר' וזה בדיוק מה שקורה בו, ג'אגר מת ולאמא שלו אין מושג מי הוא היה, בן הזוג שלו יודע עליו יותר ממנה. גדלתי במשפחה מרוקאית בחצור הגלילית, יש לי שלוש אחיות והורים מדהימים, אני מגיע ממשפחה של דיוות אמיתיות והיה ברור לי שהגיע הזמן להכניס אותם לארון שלי.

בהתחלה סיפרתי לאחות אחת, אחר כך לשנייה ואז לשלישית. כשהשמים לא נפלו סיפרתי לאמא, לא היו תהיות, זו מיד היתה הצהרה שיש לי חבר וכל המשתמע מכך.

"באותה תקופה גרתי אצל ההורים, עברתי שנה וחצי של שיקום ואמא שלי ראתה שנשארתי אותו רפי, שום דבר לא השתנה. החשש הגדול היה לספר לאבי, וכסיפרתי לו הוא ענה לי שהוא אוהב אותי. אני מניח שהוא אמר לי הרבה פעמים בחיי שהוא אוהב אותי, אבל באותו רגע זה היה כאילו שמעתי את זה בפעם הראשונה.

בהמשך הוא כינס את כל המשפחה המורחבת, סיפר להם והודיע שכולם מקבלים אותי כמות שאני. כשבן משפחה סיפר לי שהמקרה שלי עזר לו לקבל את בנו ההומו טוב יותר, כי הוא רואה שיש לי חיים טובים ואני מאושר, הרגשתי שהצלחתי לעשות טוב".

וזאנה נשוי כבר שמונה שנים לבן זוגו והשניים מתגוררים בתל אביב עם בנו של אנדרי מנישואיו הראשונים, אך רק לפני שנה וחצי הגשים וזאנה את החלום הגדול והפך לאבא בעצמו.

"שבע שנים היינו בתהליכים, טיפולי פוריות בארץ ובחו"ל ומשא ארוך ולא פשוט שבסופו קיבלנו את יונתן המדהים שלי. הבאתי אותו בהורות משותפת עם חברה טובה של אחותי שמתגוררת בחולון, עבורי זה שיא האושר".

את ההורות לקח וזאנה צעד אחד קדימה ולאחרונה החל להוציא סרטונים תחת דף הפייסבוק 'אבא גיי', בהם הוא מציג סיטואציות מוכרות בנימה משעשעת ובעיקר אופנתית.

"הסרטונים הם חלק נוסף מההורות שלי, זאת הדרך שלי להציג את הדברים באור יותר כיפי. כל הורה, הומו או סטרייט, יודע שילד זה לא רק אדם קטן שמטפלים בו.

"הילד שלך נמצא בתודעה שלך בכל רגע, גם כשהוא אצל אמא שלו, גם כשאתה בעבודה, גם כשאתה מתכנן חופשה וגם כשאתה מדבר עם מנהל הבנק, הוא הופך להיות הדבר הכי חשוב ומשמעותי עבורך וזה למעשה העיקר. כל חיי ידעתי שאהיה אבא, שאחבוק תינוק יפה בשם יונתן".

אתגרים כאמור לא מרתיעים את וזאנה, גם במסגרת עבודתו בעירייה וגם בחייו האישיים הוא פוגש הומופוביה ובדרך כלל לא מאפשר לה לפגוע בו, גם כשזה קשה.

"כשאני יושב עם יונתן בבית קפה לפעמים אני בכוונה אומר 'תן ביס בשביל אבא', כדי שיהיה ברור מה הקשר בנינו כי אנשים לפעמים בוהים. יש בי צורך להראות שזה מי שאני וזה מה שהשגתי.

"חשוב לציין שהנושא מעולם לא פגע בי בעבודתי, אני מקבל גיבוי מלא ויחס מעולה מכל הגורמים איתם אני עובד, גם מסגן ראש העירייה החרדי, חיים סברלו, איתו יש לי יחסי עבודה מצוינים ושיתוף פעולה פורה וגם כשתליתי את דגל הגאווה על בניין העירייה בחודש הגאווה.

"זה אמנם היה לימים ספורים וברור שלא כולם אהבו את זה אבל אני גם לא מצפה מכולם לנפנף איתי בדגל. זה נשמע כמו קלישאה אבל הכי חשוב שכולנו מכבדים אחד את השני כבני אדם.

"היה לי מקרה לא נעים שפגשתי שני אנשי חינוך מבוגרים ומכובדים ורגע לפני שלחצתי את ידם אחד מיהר ללחוש לשני שהוא הולך לבוא במגע עם הומו. אני חייכתי בנימוס אבל המקרה מאוד הסעיר אותי".

בדרך להונגריה
בימים אלה אורז וזאנה את התערוכה שהקים בשיתוף האוצר דוקטור גיא מורג ובסיוע יאיר חזה, אחיינה של הזמרת המיתולוגית. אחיותיה אמנם לא שיתפו פעולה עם העבודות וככל הידוע לווזאנה הן גם לא ביקרו בתערוכה, אך מלכתחילה הוא בחר להתמקד בצד היפה של העשייה שלה.

"לא עניין אותי לדון במה שקרה בשנים האחרונות ובכל התככים, היה חשוב לי להביא למרכז הבמה את העשייה המדהימה שלה ולחשוף בפני הצופה מידע רב שכלל לא ידע עליה.

"היתה הרבה יותר מעוד זמרת" | צילום: קובי קואנקס

עפרה חזה היא אגדה, כולנו היינו ממתינים בשקיקה לפוסטרים שלה, שאני באופן אישי תליתי על הקירות. היא היתה הרבה יותר מעוד זמרת. רציתי לחשוף אנשים לעוד צדדים שלא מכירים בה, כמו מקורות ההשראה של הבגדים שלה, לקטעי וידיאו נדירים שמצאנו בארכיון החינוכית ועוד מידע מרתק עליה.

"היא היתה פורצת דרך, הראשונה ששילבה אלמנטים אתניים במוזיקת העולם מבלי להתנצל ועם חיבור עמוק למקורות התימניים שלה ולא רק הישראליים. היא למדה 11 שפות על מנת לשיר את שיר הנושא של 'נסיך מצרים', אחת מהן היתה גם הונגרית. אנחנו נשמיע אותה בתערוכה בבודפשט".

את הקשר עם וזאנה יצרו גורמים מפסטיבל 'ימי האומנות היהודית' שיזמה ממשלת הונגריה להצגת התרבות היהודית. על עבודות האריזה והשילוח הוא עומל בשיתוף משרד החוץ ושגרירות ישראל בהונגריה אך לא מתכנן להתעכב בבודפשט זמן רב.

"אני רק מרים את התערוכה ונשאר לפתיחה, אחר כך אחזור לארץ. יש לי עוד המון עבודה. בחולון יש המון עשייה תרבותית, אנחנו כל הזמן מחפשים לחדש, לשנות וגם להיות קשובים לרצונות הציבור".