למרות שעיריית חולון אישרה הנחה בארנונה לקשיש מהעיר, היא שלחה לו צו עיקול על הבית בגין חוב של כ־400 שקל. ילדיו טוענים כי העירייה חייבת לאביהם כסף, ולא להיפך.

כבר הורדתם את האפליקציה של mynet?

נתן ארזי בן ה־87 עבר באוגוסט 2013 מבת ים לרחוב ההסתדרות בחולון, כדי לגור ליד משפחתו. הוא מתקשה בתפקוד יום יומי, מתגורר עם מטפלת סיעודית, ובתו רחלי דואק מטפלת בענייניו. עקב המצב הפיזי של ארזי הוא זכאי להנחה של 70 אחוז בארנונה, אך מדובר בהנחה שאינה ניתנת באופן אוטומטי ויש להתמודד עם בירוקרטיה כדי לקבל אותה.

לטענת דואק, לאחר טלפונים, הודעות ופקסים, היא הצליחה לתפוס את הפקידה בעירייה שאחראית על ההנחה לקשישים בארנונה. היא התבקשה להביא הוכחות לכך שבבת ים אביה אכן היה זכאי להטבות בארנונה, ורק בינואר 2015, כמעט שנה וחצי אחרי שארזי עבר לחולון, הגיע האישור להנחה.לטענת בתו, התלאות עדיין לא נגמרו. לאחרונה הופתע ארזי לגלות כי ביתו נמצא תחת איום של צו עיקול. "ההטבה בארנונה צריכה להתקבל רטרואקטיבית, ומבירור שערכתי עולה, שהעירייה חייבת לאבי 744 שקל על 2013, ושאבי חייב לעירייה 470 שקל על 2014. ציפיתי שהסכום יתקזז והיתרה תישאר ל־2015, אבל במקום זה חשבון הבנק שלי עוקל ואבא שלי קיבל צו עיקול על הדירה. כל זה בגלל חוב קטן שהעירייה טוענת שקיים", סיפרה הבת.

"התקשרתי לפקידה שטיפלה בתיק שלנו, אמרתי לה שתסגור את הסיפור ותעדכן כבר את התיק של אבא שלי, כי מאיימים לעקל לי את המשכורת", אומרת דואק. "אמרתי לה שבגלל הסחבת שלהם אני נענשת, צריכה לשלם כספים מיותרים וכעת אבא עלול להיזרק לרחוב".

מעיריית חולון נמסר בתגובה: "ככלל, מחלקת הגבייה פועלת על פי החוק ובמקביל משתדלת לסייע לכל פונה עד כמה שניתן במסגרת החוק.

"לגופה של הפנייה, הטענה כי קיימת התנהלות של כשנה וחצי מול עיריית חולון בבקשה לקבל הנחה אינה נכונה. עיריית חולון מטפלת בכמות גדולה מאוד של תושבים הפונים לקבלת הנחה, ומעולם לא קרה שאדם לא נענה במשך תקופה כה ארוכה, לרבות במקרה זה. גם הטענה כאילו העירייה פעלה להטלת עיקול בנק כנגד חשבון הבת אינה נכונה. ההליכים שבוצעו היו נגד האב בלבד, וזאת במסגרת ההליכים המותרים על פי חוק.

"יודגש, כי במהלך כל שנת 2014 לא שולם כל תשלום ארנונה על ידו למעט חשבון אחד. גם כאשר תושב מגיש בקשה לקבלת הנחה, אין הדבר פוטר אותו מלשלם את מסיו עד לקבלת החלטה בדבר בקשתו להנחה. ללא הפעולה המנהלית שבוצעה כנגד התושב, לא ניתן היה להסדיר את הליך ההנחה.
על אף כל האמור לעיל, לנוכח מצב האב, בקשת הבת לבטל את אגרות ההוצל"פ שהוטלו על חשבון אביה התקבלה, ולפנים משורת הדין יבוטלו".