צילום: shutterstock במשך שלושה ימים ישב י', תושב איזור השפלה בן 25, בתא ה מעצר בחשד לאונס נערה בת 16. "פחדתי. זה מקום שמעלה לך הרבה מחשבות רעות בראש", הוא אומר השבוע. "אני בטוח שיש אנשים שהעלילו עליהם ויושבים בכלא כי לא היה להם את המזל שלי. ידעתי שאני חף מפשע, אבל פחדתי".

הצצה נדירה אל המתרחש בכלא ניצן
כבר הורדתם את האפליקציה של mynet?

לדברי י', למרות שהוא נוקה מכל אשמה, בעדה האתיופית הסגורה שמו ושם משפחתו הוכתם. "אמא שלי לא מפסיקה לבכות, אבא שלי חלה, יש לי שלוש אחיות ומסתכלים עליהן עקום, וגם עליי. לאף אחד לא אכפת שיצאתי זכאי, מבחינתם אני עבריין מין שישב בכלא". בימים אלה תובע י' בבית משפט אזרחי, בעזרת עורכת הדין מעיין חיימוביץ', את הנערה שהרסה, לטענתו, את חייו.

מנהג עתיק
תחילת הפרשה ביוני האחרון. י' יצא לפגישה ראשונה עם נערה שהכיר בקבוצת וואטסאפ. בניגוד למה שניתן לחשוב, לא מדובר היה בקבוצה אקראית אלא בהתאמת מנהג מסורתי של העדה האתיופית, הידוע בשם 'מנהג חתנים־כלות', לעידן הטכנולוגי. לפי המסורת המקובלת בעדה, לפני חתונתה אוספת הכלה מספר שושבינות, בגיל מתאים לנישואין, שילוו אותה בכל תהליך החתונה. בצד השני לוקח החתן חסות על מספר גברים שושבינים, כאשר המטרה היא לנסות ולשדך בחתונה אחת זוגות נוספים. בעבר נהוג היה להפגיש את השושבינים עם השושבינות, אך בעידן המודרני הוחלף המפגש בקבוצת הוואטסאפ. "פתחו קבוצה משותפת במטרה להכיר בין זוגות חדשים, ושם ראיתי את התמונה שלה", נזכר י'. "היא מצאה חן בעיניי מיד. דיברנו קצת בקבוצה ועברנו לפרטי".

הקשר עבר לטלפון, וזמן קצר לאחר מכן החליטו השניים להיפגש. "בגלל שהיא הייתה בקבוצת השושבינים, הייתי בטוח שהיא בת עשרים לפחות. היא נראתה מבוגרת וסיפרה לי שהיא עובדת בחנות בגדים. היו כמה פעמים שהיא ביקשה שאתקשר ואעיר אותה בבוקר כדי שלא תאחר לעבודה, וכשהתקשרתי באמצע היום היא הייתה אומרת שהבוסית לידה והיא לא יכולה לדבר".

באותו יום בו השתנו חייו של י', נפגשו השניים במסעדה באיזור. "צחקנו, אכלנו, האווירה הייתה מאוד טובה", מספר י'. "לקראת סוף הערב היא סיפרה שהיא לא יכולה לחזור הביתה כי הגיעו אליהם להתארח קרובי משפחה והשתלטו לה על החדר. היא הציעה שנמשיך יחד".

י' שכר עבורם חדר במלון באיזור בת ים. באותו לילה, כך סיפר י' למשטרה מאוחר יותר, התקיים בין השניים מגע פיזי שכלל גיפופים ונשיקות אך לא הגיע ליחסי מין מלאים. "אז עוד חשבתי שהקשר בינינו יימשך. נפגשנו ביום חמישי וקבענו להיפגש שוב ביום ראשון".

מעצר במקום פגישה
אלא שהמפגש הבא לא יצא לפועל. במוצאי השבת קיבל י' שיחת טלפון מהמשטרה והתבקש להתייצב בבוקר לחקירה. "לא אמרו לי למה ולא הבנתי מה הם רוצים ממני. הגעתי כפי שנאמר לי, ואז גיליתי שמאשימים אותי באונס נערה בת 16", מספר י' וקולו רועד.

מאוחר יותר התברר שבני משפחתה של הנערה זעמו על כך שהיא שבה בבוקר לביתה, לאחר שנעדרה ממנו כל הלילה. משם הייתה הדרך קצרה לתחנת המשטרה ולהגשת תלונה על אונס.

בעקבות עדות הנערה וראיות נסיבתיות נעצר י' מיד. "ההלם המוחלט גרם לו בהתחלה לבהות בקירות כשהוא שותק ואינו מבין לאן הגיע", אומרת עו"ד חיימוביץ'. "לאחר שהוא התאושש, הוא הכחיש לחלוטין את הטענות נגדו. הוא היה המום לשמוע שהנערה אינה בת 20 כמו שחשב, אלא בת 16 בלבד".לדברי י', במהלך החקירה עימתו אותו השוטרים עם טענת הנערה ולפיה רכש עברה בקבוק מים שבתוכו מהל סם. בבית המשפט הוארך מעצרו בשישה ימים.
"ישבתי עם עבריינים ולא יכולתי להפסיק לרעוד. אני בן אדם רגיל שיוצא כל בוקר לעבודה ולא מחפש צרות. אף פעם לא חשבתי שאגיע לכלא, בטח שלא על משהו שלא עשיתי. האמנתי שהצדק יגיע. אמרתי לעצמי שלא יכול להיות שיכניסו בן אדם חף מפשע לכלא".

לדיון שהתקיים בבית משפט השלום בפתח תקווה הגיע י' מלווה בעורכת דינו, שדרשה להעבירו בדיקת פוליגרף ולערוך עימות עם הנערה. בנוסף הוצגה לבית המשפט תכתובת המסרונים שקדמה לפגישה, בדיקת הרעלים שנערכה לבקבוק ובה לא נמצא סימן לחומר מסמם וכן תוצאות בדיקת האונס שלפיה לא התקיים מגע מיני. בהתבסס על הראיות שהועלו, שוחרר י' לביתו ובספטמבר האחרון נוקה שמו סופית, כאשר בפרקליטות הוחלט לגנוז את התיק מחוסר אשמה.

"יד קלה על ההדק"
למרות ההחלטה החד משמעית, מחוץ לבית המשפט הסיפור רחוק מלהיגמר. "אנשים מתרחקים ממני", מספר י' בעצב, "מסתכלים עליי ורואים אדם מפוקפק שישב בכלא על אונס. אומרים שאין עשן בלי אש. קודם הייתי נקי ועכשיו השם שלי ושל המשפחה שלי מלוכלך. העדה שלנו סגורה. כולם מכירים את כולם. כשאמא שלי שמעה שנעצרתי היא כמעט התעלפה. לאף אחד לא אכפת שיצאתי זכאי ולא אשם בכלום".

אם היית יכול לחזור אחורה, מה היית עושה אחרת?
"היי