צילום: קובי קואנקס תושבים בשכונת ח' 300 בחולון זועמים על החלטת העירייה לגזום מן היסוד 15 עצים ברחוב פינחס אילון בשכונה לאחר הסופה האחרונה, "עשרות שנים לוקח לעץ כזה לגדול", אומר נציג התושבים. "איך נתנו יד לדבר הזה? זו קטסטרופה".

כבר הורדתם את האפליקציה של mynet?

לוי ברקוביץ' גר בשכונת ח' 300 עוד מאז הוקמה. כבר אז, הוא מספר, העצים צמחו בשטח. "מדובר על שורה של עצי אלון יפים וגדולים, שבסופה האחרונה ניזוקו בגלל הרוחות החזקות". ברקוביץ' מספר שלמרות הסופה, העצים לא ניזוקו ברמה שהצריכה את גדיעתם המוחלטת. "ביום הראשון הגיעו מהעירייה וביצעו גיזום. השאירו רק שני מטרים מכל עץ. יום לאחר מכן הם חזרו והורידו את העצים לחלוטין, לא השאירו מהם כלום, ממש בגובה המדרכה".

ברקוביץ', שעובד בתחום שקשור לגינון, טוען שכדי לגזום עץ בצורה שכזו יש צורך באישורים רבים, "מה שנעשה כאן הוא חמור מאוד, הם חתכו את העצים עד היסוד, פשוט כואב הלב, איך עושים דבר כזה? אם העצים נשברו אז בסדר, חותכים אותם אבל משאירים להם אופציה לגדול יום אחד בחזרה. מה שעשו כאן הרג את העצים לחלוטין. מדובר על רחוב שלם שנהנה מירוק בעיניים, מהיופי ומהצל של העצים האלה במשך שנים רבות".ברקוביץ' פנה לעיריית חולון ושאל מדוע התקבלה החלטה כזו, "במחלקת גנים ונוף אמרו לי שבמקום יש הרבה ילדים, ולכן התקבלה ההחלטה. זו אינה סיבה שמצדיקה לגדוע את העץ בצורה כזה".

מעיריית חולון נמסר בתגובה: "מדובר ביום בו שרר מזג אוויר קיצוני, שכלל משבי רוח עזים שהגיעו ל־80 עד 100 קמ"ש, וכן ממטרים רבים שהוסיפו משקל על ענפי העצים והחלישו את ביסוס השורשים בקרקע. כתוצאה מכך, קרסו מספר עצים ברחוב ואנשי המקצוע שהגיעו למקום בדקו בזמן אמת את שאר העצים, במיוחד בסביבת בית הספר. נמצא כי רוב העצים קיבלו זווית מסוכנת עם התרוממות אדמה, מה שמעיד על קריעת שורשים וסכנת התמוטטות. לפיכך, במבצע מסוכן ולא פשוט, טופלו עוד באותו יום העצים המסוכנים והגזם פונה מהשטח. בימים אלה הגדמים עוברים תהליך של כרסום ובתקופה הקרובה נערך האגף לגנים ונוף לשתילת עצים חדשים ויפים במקום אלה שנעקרו ולשיקום ערוגות הגינון"