קהילת קודש וחול ורשת קהילה ופנאי מארגנות מכירת עוגות שהכנסותיה קודש לארגון 'הסורים על הגדרות', המסייעת לילדים פליטים מסוריה שזקוקים לתרופות וטיפול רפואי. הרשת פרסמה את דבר האירוע בעיר אך לא כולם קיבלו את היוזמה החברתית בהבנה.

משפחת פליטים בגבול הסורי-טורקי | צילום: EPA

קהילת קודש וחול הרפורמית בחולון פועלת רבות בתחום ההתנדבות, מסייעת בגיוס ציוד לנזקקים, מעניקה מעטפת תומכת לחברי הקהילה ומקיימת מגוון פעילויות חברתיות לאורך כל השנה.

נוכח המצב בסוריה החליטו חברי הקהילה לארגן מכירת עוגות ולתרום את ההכנסות לארגון שמסייע לילדי סוריה שבימים אלו סובלים אזרחיה מתוקפנות רבה. תחילה היה נראה כי התגובות החיוביות לא מפסיקות להגיע, רבים ביקשו להתגייס להתרמה, מהקהילה ומחוצה לה, אך לאחרונה החלו להישמע קולות שמתנגדים לאירוע.

הורים ברחבי שילדיהם קיבלו הזמנות לאירוע הגיבו בזעם רב, ואף הביעו את מחאתם. "לצערי נוצרו הרבה טריגרים סביב האירוע הזה", אומרת חברת הקהילה.

"חשוב להבין כי מדובר בהתרמה עבור ילדים שגרים ממש מעבר לגבול וסובלים. אף אחד לא יכול לעצום את עיניו ולהגיד לא ראיתי או לא שמעתי.

"אין לילדים האלו שום עמדה פוליטית והטענה 'עניי עירך קודמים' איננה רלוונטית כיוון שאיפה שיש רצון ונתינה יש שפע לכולם, זה לא בא אחד על חשבון השני.

"ביום השואה כולם שואלים 'איך נתנו לזה לקרות?', גם אנחנו צריכים לשאול את השאלה הזאת כשאנחנו מתבוננים על שכנינו. אף אחד לא מכריח אף אחד להשתתף, כול אחד זכאי להביע את דעתו ולתרום למה שחשוב לו לכן התגובות הקשות מאוד הפתיעו אותי".

על כך שאולי תושבים נרתעו מכך שמדובר ביוזמה של ארגון רפורמי, אמרה הפעילה: "זאת לא הסיבה העיקרית. מנכ"ל העמותה הוא רב אורתודוכסי. אין לזה שום קשר לדת, אלו רק בני אדם שנמצאים במצב אומלל ואנחנו נדרשים לסייע להם.

"בשלב זה לא חשוב כמה עוגות נגייס או כמה כסף נתרום, מה שבאמת חשוב זו הסולידריות שאנחנו מציגים למי שנמצא במצב לא פשוט. אני קוראת לכולם להצטרף אלינו ולעשות טוב".

רוצים להצטרף ליוזמה? אירוע ההתרמה יערך מחר (ו') בשעה 17:00 במתנ"ס נווה ארזים.

מרשת קהילה ופנאי נמסר בתגובה: "מרכז קהילתי נווה ארזים מקיים שורה של אירועים קהילתיים לאורך השנה. כחלק מפסיפס האירועים אנו מקיימים פעולות קהילתיות מגוונות עם ארגוני תושבים שונים.

"בשנה שעברה, לדוגמה, קיימנו אירוע קבלת שבת בשיתוף ארגון 'אמהות עם מהות' ומועדון החרשים של נווה ארזים כחלק ממיזם 'שבת עולמית'.

"בסוף השבוע הקרוב, אנו מקיימים אירוע קבלת שבת בשיתוף קהילת 'קודש וחול'. כחלק מן האירוע תתקיים התרמה (באופן התנדבותי) עבור ילדים סורים שנפגעו ממלחמת האזרחים המתחוללת במדינה מספר שני=ED.

"כחלק מפרסום האירוע לתושבי השכונה מידע על האירוע נשלח להורים דרך מערכת בית הספר לאחר אישורה של מנהלת בית הספר, הפרסום לא הופץ לילדים.

"האירוע פתוח לתושבים, הוא חינמי ומי שירצה בכך יוכל גם לתרום בו כסף לילדים. המרכז הקהילתי רואה חשיבות בקיום אירועים קהילתיים פתוחים ובשיתופי פעולה מגוונים".