צילום: shutterstock אסיר תושב חולון שסבל מבקע שחזר ונשנה במפשעתו, עתר לבית המשפט על מנת שזה יורה לשלטונות הכלא לאפשר לו לצאת לניתוח פרטי בבית חולים 'אסותא'. בית המשפט ייתן את החלטתו במועד מאוחר יותר החודש.

האסיר לשב"ס: אני מתכתב קבוע עם הנשיא
כבר הורדתם את האפליקציה של mynet?

האסיר, המרצה 11 שנות מאסר בגין הריגה ושוד מזוין, אושפז לפני חודשיים בבית חולים 'אסף הרופא' לניתוח בקע מפשעתי ממנו סבל זמן רב. בתום ימי האשפוז הוא הושב לכלא, אולם כעבור זמן מה החל לחוש שוב בכאבים עזים במפשעתו. רופא השב"ס שבדק אותו קבע כי הבקע ממנו סבל האסיר חזר, והמליץ על ניתוח חוזר לתיקונו. בהתאם לכך הוכנס האסיר לרשימת המתנה של 12 חודשים עד שיגיע תורו לניתוח המיוחל.

באחת מחופשותיו מן הכלא, פנה האסיר לכירורג פרטי על מנת שזה יבדוק אותו. הרופא קבע כי מדובר ב"בקע גדול" המצריך ניתוח בהקדם האפשרי, וקבע לו תור לניתוח פרטי בבית חולים 'אסותא' לאמצע חודש זה.

מצויד בהמלצת הכירורג הפרטי, פנה האסיר מיד בתום החופשה לשלטונות הכלא וביקש מרופא השב"ס לאשר לו לצאת לחופשה מיוחדת, שבמהלכה יבצע את הניתוח באופן פרטי, אלא שרופא השב"ס סירב לבקשה בטענה כי עליו להמתין לניתוח במסגרת הציבורית, כפי שנקבע קודם לכן.האסיר שסירב להמתין תקופה ארוכה כל כך, עתר לבית המשפט המחוזי בלוד על מנת שזה יורה לשלטונות הכלא לאפשר לו את ביצוע הניתוח באופן פרטי. לעתירתו צירף האסיר את המלצות הכירורג הפרטי שבדק אותו.

מנגד טענו שלטונות הכלא בפני בית המשפט, כי העותר אינו עומד בקריטריונים של אסירים הזכאים לחופשות מיוחדות לצרכים רפואיים אשר כרוכים באשפוזים של בין יומיים לחמישה ימים, מאחר והוא מסווג בקטגוריה המאפשרת לו שהייה מחוץ לכלא לצורך טיפול רפואי פרטי ללא יותר משמונה שעות בלבד, וכי מהמלצות הכירורג הפרטי לא עולה כי מדובר ב"סכנת חיים" ואין כל דחיפות לניתוח. כמו כן טענו בשירות בתי הסוהר כי העותר אינו יכול לקבוע לעצמו הליך במסגרת הרפואה הפרטית, והוא יכול להמתין לתורו במסגרת הציבורית.

שופטת בית המשפט המחוזי מיכל ברנט, שבפניה הונחה עתירתו של האסיר, קבעה כי העותר יובא בתוך עשרה ימים בפני כירורג מומחה שיקבע האם אכן יש צורך בניתוח דחוף. בהתאם להחלטתו זו תינתן החלטה סופית. בנוסף הורתה השופטת לשלטונות הכלא לקבוע לעותר תור לניתוח ולהודיע על מועדו לבית המשפט.