צילום: חברת MyHeritage מאות מתנדבים מכל הארץ פשטו לאחרונה על בית עלמין דרום (גבול בת ים חולון), חמושים במצלמות וטלפונים סלולריים. הם עברו וצילמו 145 אלף מצבות, מתוך מאתיים אלף קברים שנמצאים במקום. את הצילומים הם העלו, באמצעות אפליקציה שפיתחה חברת MyHeritage, למאגר בינלאומי רחב היקף בשם 'Billion Graves' (מיליארד קברים), אשר מתוכנן להכיל את כל בתי העלמין בעולם.

נשים וגברים לא יופרדו בבית העלמין
כבר הורדתם את האפליקציה של mynet?

"בסופו של דבר", מספר זאב שרון, רכז הפרויקט מטעם 'העמותה הישראלית לחקר שורשי משפחה', "הכוונה היא ליצור מאגר ענק שבו כל אדם בעולם יוכל להקיש שם ולמצוא היכן האדם הזה קבור, מה כתוב על מצבתו, תמונות והיסטוריה אישית".

בעידן בו חיינו נגישים לכל דורש ברשתות החברתיות, היה צפוי שיגיע הרגע שבו גם במוות אנשים לא יהיו עוד אנונימיים. ממציאות שבה אין כמעט תיעוד של בתי העלמין, תעלה ותקום הרשת החברתית של המתים: מאגר מידע שיאפשר בלחיצת כפתור למצוא כל מצבה, כולל היסטוריה ותמונות של האדם הקבור מתחתיה.

"פרויקט תיעוד הקברים קיים בכל העולם", מסביר שרון, "ובעמותה לחקר שורשי המשפחה הנושא מעניין אותנו אישית. תיעוד קברים יאפשר איתור קרובי משפחה ואילנות יוחסין בכל העולם, ולהתחקות אחר ההיסטוריה. מעבר לזה שיהיה קל יותר להתמצא בבתי העלמין כאשר אתה מחפש קבר של קרוב משפחה". שרון, תושב קריית אתא, כבר החל בתיעוד המצבות באיזור מגוריו, אך כאשר נקרא להשתתף בפרויקט השאפתני של תיעוד בית העלמין הגדול בישראל, בית העלמין בבת ים, הוא מיהר להגיע. יחד איתו הגיעו 120 מתנדבים ועובדי חברת MyHeritage, חברה מסחרית המסייעת באיתור ובניית אילנות יוחסין משפחתיים, שפשטו עם בוקר על הקברים."הרעיון היה לעבור ולצלם את כל המצבות", מספר שרון. "חילקו אותנו לזוגות, קיבלנו מפה, וכל אחד שיש לו סמארטפון יכול היה להשתתף. צילמנו את המצבות דרך האפליקציה ובאופן אוטומטי היא ידעה לסמן את הקואורדינטות של כל מצבה על המפה".

השלב הראשון בפרויקט הוא ליצור אינדקס שעל פיו ניתן יהיה למצוא כל מצבה בבית העלמין על פי שם המת. בשלב שני יתומללו הכתובות שעל המצבות, ובשלב השלישי יתורגם המידע לאנגלית וישולב במאגר העולמי. "בסופו של דבר", ממשיך שרון, "תיווצר מעין רשת חברתית, וכל קרוב משפחה יוכל להוסיף מידע לגבי המצבה והנפטר. זה יכול להיות תמונות, מוזיקה שאהב, כל דבר שאוהביו ירצו להוסיף למען הדורות הבאים".

כמו פייסבוק למתים?
"זה יהיה יותר חזק מפייסבוק, כי חלק מהמצבות מאוד ישנות ואין קרובי משפחה חיים, אז משימת תיעוד ההיסטוריה שלהם תהיה אתגר אמיתי".
עבור אדם מן הישוב מדובר בפרויקט שיסייע לו באיתור קרוביו המתים, אבל עבור חוקרי שורשי משפחה מדובר במהפכה. "בקרוב נוכל לאתר שרידי משפחות בכל העולם", מסביר שרון בהתלהבות.

למרות ההתלהבות והמוטיבציה לא הצליחו המתעדים לצלם את כל בית העלמין ביום אחד. החושך הפתיע אותם כשלפניהם עוד כ־60 אלף מצבות נוספות שיש עדיין לתעד. יום צילומים נוסף מתוכנן לימים שלאחר הגשם. התחנה הבאה תהיה בית העלמין 'סגולה' בפתח תקווה, ובהמשך כ־600 בתי עלמין מכל הדתות בישראל. "בעיר שלי כבר צילמתי את כל הקברים, והמוזיאון המקומי לקח את זה כפרויקט", אומר שרון. "כל תלמיד בעיר חוקר מצבה ויעלה את המידע לאינטרנט. הלוואי שעוד ערים ירימו את הכפפה".