צילום: קובי קואנקס התופעה הכאובה של נשים שממתינות שנים ארוכות כדי שבעליהן לשעבר יתנו להן גט והן יוכלו להמשיך בחייהן - ידועה לכולם. רק לאחרונה זכה הסרט 'גט' בכיכובה של רונית אלקבץ, לסרט הטוב, ויש שיאמרו החשוב של השנה, בפרס האוסקר הישראלי. נתן (שם בדוי, שמו המלא שמור במערכת), תושב האיזור, הוא מקרה הפוך של גבר שבמשך שנים היה מסורב גט, עד שקיבל היתר נדיר לשאת אישה שנייה.

רוצה להתגרש? שלם מיליארד שקל
כבר הורדתם את האפליקציה של mynet?

"היו מצבי רוח"
נתן היה אברך צעיר בישיבה מכובדת, כאשר פגש בשידוך את מי שהפכה לאשתו. הוא לא תיאר לעצמו שייכנס לסטטיסטיקה העגומה של גברים מסורבי גט בישראל, לא דמיין שינותק מילדיו, יואשם בתקיפת אשתו ויצטרך לצאת למערכה משפטית על חירותו. הוא מגיע מהעולם החרדי, וביקש שלא להיחשף כדי למנוע פגיעה במשפחתו, "אבל חשוב לי לספר, חשוב שגברים אחרים במצבי יידעו, יזהרו וילמדו. זה יכול לקרות לכל אחד", הוא אומר.

לאחרונה חגג נתן את יום הולדתו ה־30, ובישיבה הוא נחשב ליוצא דופן. "כולם בעלי בית, אבות, בעלים ואני...", הוא משתתק. זה לא היה המסלול שבו התכוון לצעוד. "רציתי חיים רגילים", הוא אומר, "להתחתן, להביא ילדים, לגדל משפחה בעזרת השם".

בגיל 21 הכיר את אשתו. "קיבלנו המלצות חמות מאוד", מספרת אמו של נתן. "תלמידה טובה, אישה טובה, נחמדה, יפה, רק שבחים". השניים נפגשו ו"היא מיד
מצאה חן בעיניו", מוסיף אביו של נתן. "לנו ההורים היו קצת חששות, הרחנו משהו, אבל החלטנו שלא להתערב, הבן היה סגור והוחלט ללכת על אירוסין".

לאחר החתונה עבר הזוג להתגורר בדירה ששכרו הורי החתן בבני ברק. כעבור שנה נולד הבן הבכור ואחרי שנתיים הבן השני. "זה לא היה פשוט", מחייך נתן במבוכה, מתקשה לדבר על חיי נישואיו בפרהסיה. "היו מצבי רוח, מריבות, צעקות, אבל הרופא אמר שזה דיכאון לאחר לידה".

סירבה לגט
בעקבות כמה אירועים קשים ולידת הבן השני, החליטה אשתו של נתן לנסוע לנוח תקופה קצרה אצל הוריה. "זה היה בסדר", אומר נתן. "בשבת הראשונה והשנייה באתי לבקר אותה, אבל אחרי שלושה שבועות התייעצתי עם הרב והוא אמר שעדיף שאשתי תחזור הביתה, כי זה לא בריא לזוג צעיר להיות רחוקים אחד מהשני. ניסיתי לדבר איתה בטלפון ואימא שלה ניתקה. ניסיתי שוב ושוב ובסוף שוחחנו והיא חזרה הביתה עם הילדים".

עוד באותו ערב, טוען נתן, הגיעה אמה ולקחה לביתה את אשתו וילדיהם. "היא לא חזרה יותר", מספר נתן. "את הילדים לא ראיתי בכלל וגם כאשר פניתי לרבנות בבקשת שלום בית, היא לא הגיעה לדיונים. אחרי שני דיונים הבנתי שאין ברירה וצריך לפתוח תיק גירושין".

התהליך, שמתומצת כאן לשורות ספורות, נמשך יותר משלוש שנים. "הבנתי שאני חייב לתת גט כדי שנוכל להמשיך בחיינו, אבל היא סירבה לקבל גט", אומר נתן.
"באחד הדיונים היא אמרה בפירוש שלעולם לא תיתן לו גט", מוסיפה עו"ד מעיין חיימוביץ'. "שלוש שנים וחצי הוא היה מסורב, לא יכול להתחתן שוב, דבר מהותי ביותר בעולם החרדי. בשלב זה החלה אשתו להוציא נגדו צווי הרחקה ומניעה בכל מיני טענות סרק שבוטלו בבית המשפט, והוא היה מנותק כמעט לחלוטין מילדיו".

נתן, מה עבר עליך בתקופה הזו?
"תקופה קשה מאוד. מצד אחד הרגשתי סטירת לחי, שהאדם שהיה הכי קרוב אליי מתנהג ככה, ומצד שני היו געגועים נוראיים לילדים. הכי נוראה הייתה הציפייה הזו בכל השבוע לביקור, ואז לגלות שהוא בוטל. גם המצב עצמו היה קשה. חזרתי לגור אצל ההורים, ניסיתי שלא לשקוע במחשבות והשתדלתי להיות לבד כמה שפחות".

כאשר הבין שלא יקבל גט, החליט נתן לפנות לערכאה רבנית גבוהה יותר - בית הדין הרבני הגדול בירושלים - ולבקש היתר לשאת אישה שנייה. "נדיר שמאשרים בקשה כזו בגלל חרם דרבנו גרשום, האוסר על נישואין לשתי נשים", מחדדת חיימוביץ', "אבל המקרה היה חריג מאוד גם בעיני הרבנים. הוא הגיע אליהם פעמיים. בפעם הראשונה בקשתו נדחתה כי הוא סירב לבטל את ההליך המקביל שהתנהל בבית הדין למשפחה (בית משפט חילוני) להסדרי ראייה עם הילדים".
"אחרי שראיתי שאני בכל מקרה לא רואה את הילדים וגם לא מקבל גט, החלטתי לפנות שוב", מספר נתן, "והפעם קיבלתי היתר נדיר לאישה שנייה".

שמחת?
"לא, זה היה כורח המציאות. הייתי מעדיף שהדברים ילכו אחרת. זה לא שמיד יצאתי לחפש אישה שנייה. עד היום קשה לי לצאת לפגישות".

תלונת שווא
בטרם הספיק לשמוח מהבשורה הטובה מבחינתו, נחתה על ראשו של נתן צרה נוספת, והתברר שהוא מואשם בבית המשפט בתקיפת אשתו. בכתב האישום נטען שכאשר הגיע לבקר את בנו שהיה מאושפז בבית החולים, היכה את אשתו והסיר מראשה את כיסוי הראש. "כל זכויות הביקור לילדים שהיו לו בוטלו כמעט לחלוטין", מספרת אמו, "עוד לפני שהתקיים דיון אחד בבית המשפט".

הנושא הגיע להכרעת שופט ונתן