המחשה: ShutterStock "אבי החורג הוא עובד אלילים וירצח אותי". כך טוענת מסתננת מקניה בעתירתה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, נגד כוונת רשות ההגירה ומשרד הפנים המבקשים לגרשה מהארץ.

עלוני הרבי מילובביץ' למבקרים ערבים ב'וולפסון'
כבר הורדתם את האפליקציה של mynet?

בסוף השנה שעברה פשטו שוטרי רשות הגירה על דירה בחולון, בה על פי המידע שהיה בידיהם, מצויים מסתננים מאפריקה. המידע לא הכזיב, ובדירה נמצאה אזרחית קניה, שעל פי החשד היגרה לארץ שלא כחוק.

האישה נכלאה, כשמעל ראשה ריחפה בקשה לגרשה מישראל בחזרה אל מולדתה. בחקירתה התברר כי האישה נכנסה לארץ בטיסה רגילה ממצרים, ולא כפי שטענה תחילה, כי הסתננה דרך הגבול המצרי במטרה שיכירו בה כמי שמבקשת מקלט מדיני בארץ. פרטים נוספים שעלו מן החקירה, הצביעו כי לא מדובר במבקשת מקלט אלא במהגרת שביקשה למצוא עבודה.עורך דינה של האישה הגיש בשמה עתירה במטרה למנוע את גירושה חזרה לקניה, בטענה כי "אם תגורש חזרה לארצה, היא תירצח על ידי אביה החורג, שהוא עובד אלילים". לדברי האישה, מאחר והיא מחזיקה באמונה הנוצרית, איים עליה האב עוד בטרם עזבה את קניה, כי אם לא תמיר את דתה הוא ירצח אותה.

לטענתה, זו הסיבה שבגללה היא נמלטה מביתה והתלוננה במשטרה המקומית, אך מכיוון שזו לא עשתה דבר והיא פחדה שאביה החורג יממש את איומו, היא נמלטה לסודן, משם למצרים וממצרים הגיעה בדרך לא דרך לישראל. הצעירה טענה שבשל התלאות שעברו עליה אין ברשותה אשרת כניסה, דבר שבדיעבד התברר כלא נכון.

מאז מעצרה הגישה האישה מספר בקשות לשחררה מהכלא מטעמים הומניטריים, אך נענתה בסירוב מחשש שאם תשוחרר לא תעזוב מרצונה החופשי.
מנגד, טענה המדינה כי האישה היא נוכלת "שניקיון כפיה מוטל בספק", שנכנסה לארץ בזהות בדויה תחת שמה של אחרת, ואין כל הוכחה כי אם תגורש לארצה חייה יהיו נתונים בסכנה. המדינה הוסיפה וציינה כי הסכנה היחידה היא שאם תשוחרר הצעירה היא "תיעלם ולא יהיה אפשר לאתרה".

בית המשפט, לאחר ששמע את הצדדים, קבע כי בעניינה של העותרת לא קיים "פחד מבוסס להיותה נרדפת, ולא נמצא כל פגם בהחלטת המדינה להותירה במשמורת... ולכן אין הדבר מצדיק את שיחרורה".

העתירה נדחתה והיא תישאר במשמורת עד שתגורש חזרה לקניה.