העיר חולון אומנם גובלת עם תל אביב ונחשבת לחלק מגוש דן, אך בסופי שבוע נדמה כי המרחק בינה לבין מרכז הארץ גדל באופן משמעותי. היעדר תחבורה ציבורית גורם להורים רבים להתרוצץ בין מקומות המפגש של ילדיהם, ולצעירים רבים לוותר על בילוי סוף השבוע ולהסתפק בעוד סיבוב בעיר.

טענה: חולון לא מעדיפה את העסקים המקומיים
כבר הורדתם את האפליקציה של mynet?

"ההתלבטות הזו חוזרת בכל סוף שבוע מחדש", מספרת תושבת העיר, ירדן לפידות בת ה־22. "הדיון סביב איך נוסעים, מי משיגה רכב ומי נהגת תורנית חוזר על עצמו בכל סוף שבוע בקבוצת הוואטסאפ של החברות. אף אחת לא רוצה לנהוג כי זה אומר שהיא לא שותה. עד שמגיע סוף השבוע אנחנו רוצות לשתות ולבלות ולא לנהוג בעצמנו לכל מקום. גם כשאני כבר מחליטה לצאת עם הרכב שלי אני מקבלת המון פניות מחברות שמנסות לברר אם יש לי מקום פנוי עבורן, כי לרוב אין רכב פרטי והן צריכות לבקש מההורים. הרבה פעמים, מחוסר ברירה, אנחנו פשוט מתפשרות ונשארות בחולון, יוצאות כבר שנים לאותם מקומות קבועים".

זימון למנכ"לית
בעבר ניהלה עיריית חולון מגעים עם משרד התחבורה במטרה לקדם הפעלת תחבורה ציבורית בעיר בשבת. למרות זאת, טוענים חלק מחברי המועצה כי לא נעשה שום צעד משמעותי בנושא מאז 2008, מעט לפני הבחירות הקודמות. אז למה אין תחבורה ציבורית בסופי שבוע בעיר חולון? תלוי את מי שואלים. בעוד בעירייה מתעקשים שהם עושים כל שביכולתם וכי משרד התחבורה הוא שמקשה, מנגד יש מי שטוען כי מדובר במראית עין בלבד וכי התוכנית אינה מקודמת מחשש למשבר פוליטי בין סיעת ראש העירייה המכהן לחבריו הנאמנים בקואליציה - סיעת ש"ס.

בישיבת מועצת העיר האחרונה הופתעו הנוכחים לראות את מנכ"לית העירייה, חנה הרצמן, יושבת לצידו של מוטי ששון. הרצמן אינה מחויבת ואינה נוהגת להתייצב לישיבות המועצה. לישיבה האחרונה היא הגיעה לאחר שזומנה על ידי חברי המועצה מטעם סיעת 'צעירים', איתי זילבר ומורן ישראל, שכללו במצע הבחירות שלהם את נושא הפעלת מוניות השירות בשבת. למעשה זו הפעם השלישית שהם מעלים את הנושא בישיבות מועצה: בפעם הראשונה כבקשה לחשיפת מידע, בפעם השנייה כשאילתא בדבר המגעים עם משרד התחבורה, ובישיבה האחרונה כהצעה לסדר היום, זאת לאחר שלא קיבלו מענה מספק מבחינתם לגבי התנהלות העירייה מול משרד התחבורה.

הרצמן נשאלה על ידי חברי המועצה הצעירים על קידום הפעלת מוניות השירות בעיר בסופי השבוע, והשיבה כי הנושא נמצא בטיפול. המנכ"לית אף ציינה כי פעילות תחבורה ציבורית בשבת בעיר הוא החלום שלה, אמירה שללא ספק גרמה להרמת גבה שכן בעירייה ידוע כי הרצמן היא אישה של מעשים ולא של חלומות. לא פעם קיבלה המנכ"לית החלטות שנראו בהתחלה כמו פנטזיה, כמו שבוע אופנה זוהר ועמוס סלבריטאים, הקמת מרכז סחר ענק של עזריאלי ומוזיאון בריאות, תכנונים שהתגשמו במהירות רבה. לכן זה מפתיע שדווקא חלום התחבורה הציבורית שלה בשבת תקוע כבר כמה שנים.

ששון מרגיע
חברי המועצה החילוניים, שמייחלים לתחבורה ציבורית בשבת, לא הספיקו להביע שביעות רצון לנוכח דברי המנכ"לית וכבר התלהטו הרוחות. סגן ראש העירייה ויו"ר סיעת ש"ס, חיים זברלו, מיהר להבהיר כי אם תתקבל החלטה לאפשר הפעלת מוניות שירות בשבת, סיעתו תפרוש מן הקואליציה. בתגובה מיהר ששון להצהיר כי אין לזברלו ממה לחשוש כיוון שדבר כזה לא יקרה.

"אין ספק שדבריו של ראש העירייה בישיבת המועצה האחרונה חשפו באופן בוטה שששון וזברלו סגרו דיל פוליטי על גבו של הציבור החולוני", טוען חבר המועצה, איתי זילבר. "השקר הגס של ראש העירייה נחשף, כשמצד אחד הוא טוען בפומבי שהוא בעד הפעלת מוניות שירות ומנגד מבטיח לזברלו שלא יהיו בחולון מוניות כאלה. כל בר דעת מבין שמונעים מתושבי העיר את מוניות השירות מכיוון שהן עתידות לפעול גם בשבתות. בכוונתנו להילחם בכך ולשמור על האינטרס הציבורי".

חברי הקואליציה דחו כמובן את ההצעה. בין המצביעים היה גם חבר המועצה, קובי זיתוני, שעובד כנהג ב'אגד'. זיתוני אף נשמע אומר רגע לפני ההצבעה כי הוא 'מגן על מקום העבודה' שלו. "זה נכון שאמרתי את המשפט הזה, אני לא מכחיש. אם יכנסו מוניות שירות לחולון זה יגרום לעומס גדול. בערים בהן יש מוניות שירות מדובר במצב שקיים כבר עשרות שנים, אבל לעשות שינוי כזה היום עלול לגרום לכאוס".זעתוני התייחס לעבודתו ב'אגד' ולטענה שהמוניות עלולות להתחרות בחברה: 'אגד' בכלל לא נוסעים בשבת, לכן אין לי מה להגן כשמדובר בסופי שבוע וגם למהלך הזה אני מתנגד. בחולון אין תחבורה ציבורית בשבת כבר 60 שנה ואין שום סיבה לשנות את המצב הזה. יש מוניות ספיישל ומי שרוצה מוצא דרך לצאת מהעיר, כמו שהסתדרו עד היום ימשיכו להסתדר. אם יכניסו מוניות שירות לעיר זה יגרום למלחמת עולם בין הנהגים".