המהפכה הטכנולוגית שהתחוללה בשנים האחרונות השפיעה גם על עבודת החוקרים הפרטיים. דרור עדוי מהמשרד "רום חקירות בע"מ" אומר שהמידע הרב שנחשף באינטרנט פועל לשני הכיוונים, אבל לא כל הפתרונות נמצאים במחשב. "האנשים לא מודעים לשגרה ולעבודה היום יומית הקשה שמבצעים בשטח", אומר עדוי, "החקירה אף פעם לא מסתיימת מול המחשב".

כבר הורדתם את האפליקציה של mynet?

עדוי מסביר איך הטכנולוגיה החדשה משמשת אותו בעבודתו. "האינטרנט חושף אותנו ליותר מידע והופך חומרים שבעבר היו פרטיים - לנגישים. הרשתות החברתיות עוזרות לנו להגיע לכל אחד, להשיג בקלות פרטים כמו גיל, מקצוע, חברים ותמונות. בנוסף, ניתן למצוא כל אדם בכל נקודת זמן. כל פרט בחיי האנשים הפך להיות שקוף וגלוי וזה מקל עלינו את העבודה."האינטרנט גם העלה את המועדות למקצוע החוקרים הפרטיים", מוסיף עדוי. "יותר אנשים מכירים את התחום הזה, נפתחו מכללות ויש אפילו עלייה במספר הנשים שהתחילו לעבוד כחוקרות".

מה יהיה עתיד המקצוע עקב השינויים האלה?
"אף גולש לא באמת יכול להחליף חוקר פרטי. לי, לעובדים במשרד ולמנהל רונן ואנונו, יש תעודת חוקרים פרטיים ואנחנו מנהלים מעקבים בהתאם לחוק, לכן העדות שלנו קבילה בבית המשפט. אנחנו גם יודעים כיצד לנהל מעקב מבלי להתגלות ומבלי לפספס את החלק העיקרי של תיעוד ההוכחות.

"לפי החוק, לא לכל אדם מותר לעקוב ולא כל אחד יודע לעקוב בצורה מקצועית. לא כל אדם מכיר את החוקים של צילום במרחב הציבורי או איזה הוכחות דורש בית המשפט. אדם שמנסה להיות חוקר על דעת עצמו עלול לקבל תלונה על הטרדה ולפספס את כל המטרה. לכן, למרות שהאינטרנט הקל על העבודה שלנו, הוא לא יכול להחליף אותנו".

הייתה תחלופת לקוחות בעקבות השינויים הטכנולוגים?
"אני לא חושב שיש פלח של לקוחות שעזבו בגלל השינויים, להיפך, יש יותר ביקוש דווקא בגלל החשיפה הגדולה. שומעים בחדשות על ילדים ששותים, בנות שמסתובבות עם מבוגרים וכל מיני דברים מפחידים על בני הנוער. הורים רבים כלל לא מעורים ברשתות החברתיות ובאינטרנט, והם צריכים את הסיוע שלנו כדי להבין את ההתנהלות שם".

"בנוסף, יש גם את אתרי ההיכרויות", מוסיף עדוי. "היום יותר אנשים מגלים את בני זוגם באתרים האלה ומבקשים מאיתנו לחקור את האמת. דווקא בגלל שהכול גלוי ופרוץ, יש יותר פניות אלינו, אנשים מבינים שדברים מתנהלים מאחורי הגב שלהם. פעם היו פחות חשדניים ולא היו כל כך הרבה רמזים שמפוזרים בנייד ובמחשב כשמשהו חשוד מתרחש".