"אני בסך הכל תלמיד תיכון והם חברה בינלאומית ענקית. לפעמים זה קצת מפחיד, אבל אין סיכוי שאוותר. זה לא המאבק הפרטי שלי, זה המאבק של כל נער ונערה שרוצים לעבוד והמעסיק מנסה לנצל את הגיל שלהם. הסיפור שלי הוא של כל מי שירצה לעבוד בקיץ".

היכל נוקיה: מקדונלד'ס התקפלו והורידו מחירים
בני הנוער במודיעין מתחרים על מקומות עבודה

את הדברים אומר השבוע ירון שר בן ה־17 וחצי מחולון, שעומד לסיים את לימודי התיכון שלו ויצא למאבק על תנאי עבודתו בסניף מקדונלד'ס שבו עבד בשנה וחצי האחרונות. התקופה הייתה סוערת מאוד מבחינת שר: הוא הפך למדריך ברשת המזון והיה מועמד לתואר עובד מצטיין, אבל הכל התהפך כאשר החל להיות פעיל בהקמת ועד עובדים ברשת - שלדבריו הובילה גם להשעייתו.

"בשנה וחצי האחרונה אני עובד בסניף מקדונלד'ס במרכז שוסטר ברמת אביב ג'", מספר שר. "אהבתי את העבודה, החברים ואת הלקוחות הקבועים, שכולם כבר הכירו אותי. הייתי מועמד מספר פעמים ל'עובד המצטיין' והיום אני כבר בדרגת 'מדריך', שחונך עובדים חדשים. זה כיף להרוויח כסף משלך, להיות מסוגל לממן את הבילויים שלך ולעשות משהו עם עצמך".

אלא שהכיף עבר לשר כאשר החל לפעול למען הקמת ועד העובדים. "תמיד הייתי עובד דומיננטי, לכן כששמעתי שמקימים ועד עובדים היה ברור לי שאני רוצה להצטרף אליו. ההורים שלי עובדי חברת החשמל, ואבא שלי חבר בוועד העובדים. כשנכנסתי לוועד הפכתי מהר מאוד לרוח החיה בו."

ההפגנה וההשעיה
ועד העובדים של מקדונלד'ס הוקם בסיוע הסתדרות הנוער העובד והלומד לפני כשנה, זמן קצר אחרי שהוקם ועד דומה ברשת בורגר ראנץ'. לטענת הוועד, לקראת סוף אפריל הגיעו הצדדים להבנות, אך ברגע האמת המנכ"ל, עמרי פדן, לא היה זמין ולא השיב לפניותיהם.הוועד הצליח לטענתו ליצור עימו קשר רק אחרי שבועיים, בהם ככל הנראה שהה בחו"ל, אך אז לטענת הוועד העלתה הנהלת מקדונלד'ס דרישות שלא היו מקובלות על הוועד, כמו איסור להכריז על סכסוך עבודה במשך חמש שנים וסירוב להסכים על גורם שיטפל בתלונות העובדים, ולכן המשא ומתן התפוצץ. בשלב זה, לטענת שר, החליטו במקדונלד'ס להפוך את סכסוך העבודה למאבק של אדם אחד.

"כשהמשא ומתן התפוצץ החלטנו לנסות להחזיר את פדן לשולחן וארגנו הפגנות מחאה מול סניפים שונים של מקדונלד'ס", משחזר שר. "בהפגנה שערכנו לפני כחודש מול סניף הבאר בראשון לציון, צילמו סרטון והעלו אותו לקבוצת הפייסבוק של המחאה. בסרטון ראו אותנו שרים 'עוד יבוא הסכם עלינו' והמצלמה כנראה התמקדה בי. ארבעה ימים לאחר מכן הייתי צריך להגיש משמרות (סידור עבודה), אבל נאמר לי שאני לא יכול. מאותו רגע ועד היום לא חזרתי לעבודה".

"העובד התחצף"
לטענת מקדונלד'ס, העילה להשעיית שר הייתה מספר בעיות בהתנהגות שלו. במסרון שנשלח לעובדי החברה מטעם מקדונלד'ס, הוזכר שמו של שר ופורטו הסיבות שהביאו להשעייתו. "באשר לטענת הנוער העובד והלומד כי החברה מבקשת לפטר את העובד בשל היותו חבר ועד, להלן העובדות לאשורן", נכתב בהודעה של הרשת.

"העובד התחצף למנהלת הסניף, ביטל משמרות ללא סיבה מוצדקת והעלה לראשונה טענה כי הוא סובל מ'אלרגיה' ואמר שהוא לא יכול להיכנס למטבח. העובד זומן לשיחת אזהרה ולאחר מכן, משלא שיפר דרכיו, החל עימו הליך שימוע לפני פיטורים, אשר נמצא כעת בעיצומו. אין כל קשר בין ההליך לבין היותו חבר בוועד", לשון ההודעה.

שר מבין באיזה אופן עלולה ההודעה להציג אותו ומסביר את עצמו. "קודם כל, ההודעה הזו נשלחה ל־4,000 עובדים, ביניהם גם אליי. איפה הפרטיות שלי? איפה השם הטוב שלי? איפה מינימום הכבוד שמגיע לכל בן אדם? חברת ענק בינלאומית לוקחת אותי, ילד בן 17 וחצי בסך הכל, וממקדת אליי את כל האש."

"כל הטענות שהם מעלים מעולם לא הוזכרו לפני ההפגנה שבה צולמתי. אם הייתי עובד כל כך גרוע, למה החזיקו אותי כל כך הרבה זמן? למה המנהלים שלי מעולם לא פנו אליי בתלונות? לגבי המשמרת שכביכול בוטלה, העברתי הודעה ארבעה ימים מראש, זמן מספיק לביטול משמרת".

תפנית בעלילה
ביום בו התקיים הראיון עימו קיבל שר הודעה ממנהלי הסניף שלו, כי למרות הכל הם מוכנים לתת לו הזדמנות שנייה. "הייתי ממש נרגש", הוא מספר בהתלהבות. "כל כך התגעגעתי לעבודה שמיד שלחתי להם את המשמרות שאני מעוניין לעבוד. אני חושב שהם מחזירים אותי מחוסר ברירה. הם לא חזרו בהם מהטענות שהטיחו בי, ואומרים שנותנים לי 'הזדמנות שנייה', דבר שמניסיוני מעולם לא קרה עם עובד שעושה בעיות".

שר אינו מתכוון להפסיק את המאבק אחרי שהוחזר לעבודתו. "מבחינתי זה לא הסוף, לא מספיק שהם החזירו אותי לעבוד. אנחנו רוצים שהם יחזרו לשולחן המשא ומתן ויחתמו על הסכם קיבוצי", הוא אומר. "אני לא מתכנן להוריד פרופיל אבל אני גם מבין שוועד זה לא עיר מקלט.