מנהל טיפול נמרץ ילדים בבית חולים 'וולפסון' בחולון, ד"ר ציון חורי, היה בין הרופאים שטיפלו בספורטאית הצעירה שהגיעה השבוע לבית החולים כשהיא בסכנת חיים. הצעירה בת ה־17 לקחה את התרופות, ככל הנראה במטרה להוריד ממשקלה, לקראת תחרות שבה הייתה אמורה להשתתף.

לכל החדשות והסיפורים - הורידו את אפליקציית mynet

לדבריו, הוא מעולם לא נתקל במקרה חמור שכזה במהלך שנות עבודתו, אך לאחר בירור נסיבות האירוע האחרון ולקראת הקיץ המאופיין בניסיונות בזק לרזות, הונחה הצוות המטפל לשים לב לסימנים לדיאטות קיצוניות, מהסוג העושה שימוש בחומרים משלשלים ומשתנים.

"היא הייתה מבולבלת, סבלה מפרכוסים וכמעט שנכנסה לתרדמת", סיפר ד"ר חורי. "הכדורים שהיא קיבלה מאוד הזיקו לה, היא גרמה לעצמה לאבד הרבה נוזלים ומלחים ובמקביל החזירה לגוף רק נוזלים ללא מלחים, כך שהדם שלה דולל לרמה מסכנת חיים".

ד"ר חורי אומר שזו לא הפעם הראשונה שהוא נתקל במקרה דומה. "זו תופעה מוכרת, ספורטאים שרוצים לרדת במשקל מקבלים מהמאמנים שלהם שילובי תרופות שאמורות להינתן רק עם מרשם רופא, ומדובר בסכנת חיים של ממש. זה לא קורה רק בקרב ספורטאים, גם אנשים עם בעיות רפואיות שונות או כאלה שרוצים לרדת במשקל לא בוחלים באמצעים, ונוטלים תרופות, לעיתים משתנות, ללא מרשם רופא".ד"ר חורי הוסיף, כי אחת התרופות שקיבלה הצעירה, מיועדת בכלל לסוסים ולחזירים, במטרה להפוך את הבשר שלהם לרזה יותר. "להבנתי מדובר בעניין לא חוקי ולכן בית החולים פנה למשטרה ודיווח על הנושא. אגב, השילוב הזה ממילא לא היה גורם לה להרזות כי היא איבדה רק מים, ונוזלים לא משמינים".

בבדיקה שנערכה לה הסתבר שהצעירה התאמנה לתחרות ספורט, שלקראתה רצתה להפחית שלושה קילוגרמים ממשקלה. על פי החשד, הצעירה נטלה תרופה משתנת בשם 'תיאזיד', ותרופה שורפת שומנים בשם 'קלנבוטרול' המיועדת לסוסים, ועימם שתתה כשישה ליטר מים ביום.

ביום חמישי בשבוע שעבר היא נמצאה בחדרה כשהיא מחוסרת הכרה ופונתה ל'וולפסון'. אחרי הטיפול שקיבלה שוחררה הצעירה לביתה.

ד"ר חורי מסכם: "גם אם מנסים לרדת במשקל, שתייה של 3-2.5 ליטר ביום עם תזונה מאוזנת, מספיקה לאדם הממוצע. רק במקרים של פעילות חריגה מותר להעלות את הכמות, אבל חשוב להקפיד שגוון השתן לא יהיה שקוף לחלוטין".