פעילים מחולון למען זכויות בעלי חיים דורשים מחברי המועצה לפעול להפסקת המנהג של 'פדיון פטר חמור'. לטענתם מדובר בפולחן שפוגע בבעלי החיים. אירוע שכזה, הנחשב לנדיר, התקיים בעיר בשבוע שעבר. מדובר במצווה המופיעה בתורה שבה חובה לפדות חמור זכר בכור, ולהעניק תמורתו כבשה לכהן, בדומה לפדיון בכור.

כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

מכיוון שמקיימים את המצווה רק כאשר מדובר בחמור בבעלות יהודי ואשר אין כל ספק לכך שהוא ולד ראשון, מתקיימת המצווה לעיתים רחוקות, ולכן היא מושכת אליה משתתפים מכל הארץ.הטקס בחולון נערך בבית הכנסת הגדול והגיעו אליו אנשים מרחבי העיר, מבת ים וגם מרחובות. למקום הובא החמור הצעיר כשהוא לבוש בפאר והדר. אלא שמה שעורר את חמת פעילי זכויות בעלי החיים היא הכבשה שהובאה לצורך הפידיון. "היא נראתה מבוהלת מהמעמד ומהמוני הילדים שרצו סביבה", סיפר אחד הנוכחים באירוע. "נאלצו לגרור אותה כדי להכניסה לבית הכנסת".

סרטון מהאירוע הועלה לאינטרנט וחלק מהצופים בו הביעו זעם. "לא ייתכן שב־2014 מקיימים בחולון טקס כל כך מיושן. איזו מצווה מאפשרת להפחיד כך בעלי חיים?", טענה אביב יפת, מקבוצת הטבעונים של חולון ובת ים.

במייל ששלח הפעיל החברתי, ערן פוקס, הוא פנה לחברי מועצת העיר וביקש למנוע בעתיד אירועים כאלה: "אני פונה לכל אחד מכם לפעול פעולה נחרצת מול המעורבים בפולחן הפגאני הזה".פוקס קיבל רק תגובות בודדות למייל ששלח, אבל תגובתו של אילן כהן צדק, המשמש כעוזרו של סגן ראש העירייה ויו"ר סיעת ש"ס, חיים סברלו, הרגיזה אותו: "מר פוקס היקר, כל כך רציתי להגיע לאירוע ולא יצא לי", השיב העוזר. "אני מודה לך ששלחת לי את הסרטון הזה, רק לא הבנתי את נושא צער בעלי החיים. כל מה שרואים זה איך מכבדים את החיות וילדים שמלטפים את החמור. תחזור להתעסק בגולות ידידי", רמז למאבק של פוקס וחבריו לקידום פסל הגולות להנצחת הנספים בשואה.

חבר המועצה סברלו מסר כי המענה אמנם הגיע ממייל במשרדו אך שמדובר בתשובה לא רשמית כיוון שנכתבה על ידי מזכיר משרדו ולא על ידו. "עם זאת, אני מציע לצפות בסרטון ולראות האם יש שם צער בעלי חיים. המצווה באה לכבד בעלי חיים ולא חס וחלילה לזלזל בהם. תורת העם היהודי מקפידה מאוד בנושא צער בעלי חיים, וישנן הלכות רבות בנושא. שוחחתי עם מארגני הטקס והם היו המומים מהתלונה".