בשבוע שעבר פנה ראש עיריית חולון, מוטי ששון, לתושבי העיר, בבקשה לצמצם ככל הניתן את מדורות ל"ג בעומר על מנת לחסוך בזיהום אוויר, לכלוך ופגיעה בסביבה. מינהל החינוך נרתם אף הוא והוציא מכתב בנושא לבתי הספר והגנים.

כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

מרבית התושבים בירכו על המהלך שאמור לשמור על בריאותם, אך כיוון שההודעה יצאה בסמיכות לחג, בחלק ממוסדות החינוך לא נערכו בהתאם והדליקו את המדורות כפי שתכננו - לפני יום החג עצמו. מי שבחר לעשות זאת, הופתע על ידי פקחי העירייה, שמסרו כי הדלקת מדורות מותרת אך ורק בימי החג, ואילו הדלקת מדורה בכל תאריך אחר תגרור עימה קנס בסך 1,200 שקל.

כך למשל, ב'גן יובל' ערכו בשבוע שעבר את מסיבת ל"ג בעומר בחולות שמאחורי מתנ"ס 'נאות שושנים'. פקחים שהגיעו למקום הורו לגננת ולהורים לכבות את המדורה, וכך למעשה גרמו לסיומה של מסיבת הגן. "אומנם היינו לקראת הסוף, אך אין ספק שזה היה מאכזב", סיפרה אחת מהאמהות. "הם אמרו שמותר להדליק מדורה רק ב־18 לחודש, ושאם לא נכבה את המדורה נקבל קנס. הופתענו, באף שנה לא נתקלנו בהוראה כזו".הורים נוספים ששמעו על המקרה ביקשו לברר את הנושא והופתעו לגלות כי אכן נאסר לערוך מסיבות ל"ג בעומר ולהדליק במהלכן מדורה שלא בתאריך החג. "יש לי ארבעה ילדים, איך בדיוק מצפים ממני להתחלק לכל כך הרבה מדורות ביום אחד?", תוהה טוני אליהו, אם מההנהגה ההורית בבית הספר היסודי 'הס' ושותפה בוועד ההורים העירוני.

"הדרישה שכל ילדי חולון יקיימו מדורות בשני לילות לא הגיונית. זה לא בטיחותי ולא הוגן כלפי הורים שיש להם ילדים במספר מוסדות חינוך בעיר. כולנו קיבלנו את בקשת ראש העירייה לצמצום המדורות, אבל זאת הייתה המלצה ולא דרישה. כבר נאספו כספים, נערכו תוכניות הפעלה והילדים ממש מתרגשים לקראת המסיבות. מעולם לא הייתה הנחיה שאוסרת הדלקת מדורות לפני ל"ג בעומר, ויש תחושה כי מדובר בגחמה ובקביעה שרירותית, שנעשתה מבלי להודיע להורים מראש".

מעיריית חולון נמסר: "השנה יצא ראש העיר בבקשה לתושבים ולמערכות החינוך לצמצם ככל האפשר את מספר המדורות המתקיימות בל"ג בעומר וכן להשתדל לערוך את המדורות בערב אחד ולא במשך כל השבוע – כל זאת על מנת להפחית את המפגע הסביבתי ואת המטרדים שיוצרות המדורות לתושבי העיר. מבחינת האכיפה לא השתנה דבר. מבדיקה שנערכה עם המפקח נראה על פניו שחלה אי הבנה מצערת המחייבת התנצלות.

"למרות שהפיקוח "מוצף" השבוע בפניות של תושבים על זיהום אוויר ועשן כתוצאה מהמדורות, אין כוונה לדרוש כיבוי מדורות. הפיקוח יתערב רק במקרים של סכנה או הפרעה ממשית, בגיבוי מכבי האש. יחד עם זאת, העירייה שבה ומבקשת לצמצם את כמות המדורות ולהקפיד על מדורות קטנות".