"איפה שיש יותר גרושות, יותר קל למצוא פרק ב'. רק אישה גרושה מסוגלת להבין את הקשיים שאני חי בהם", אומר תושב בת ים שהתגרש לאחרונה.

מאבק הגירושים נעצר כשהאישה גילתה שהיא חולה
הצטרפו ל"ידיעות השפלה" בפייסבוק

על פי דוח של בתי הדין הרבניים לשנת 2013, לגרוש מבת ים ולגרושה מחולון יהיה קל יותר למצוא בשתי הערים גברים ונשים שנמצאים במצבם. עיר הילדים הופכת ככל הנראה לעיר הילדים להורים גרושים, והיא ניצבת במקום השמיני בארץ בתחום, עם 351 זוגות שהתגרשו בשנת 2013. בת ים ניצבת קצת מאחוריה, במקום ה־11, עם 252 זוגות שהתגרשו בשנה החולפת. לשם השוואה, בשנת 2012 התגרשו בחולון 353 מה שהציב את העיר במקום השביעי בארץ ואילו מקום בת ים נותרה במקום ה־11 בממוצע הארצי אך אז עם 234 זוגות שהתגרשו.

"זה מדבק"
ד', תושבת חולון, אם לשניים וגרושה טרייה, מתקשה לקשור בין עיר הולדתה לבין אחוזי הגירושין הגבוהים. "אני דווקא האישה היחידה מהמשפחה שלי שהתגרשה, לא שמתי לב שיש הרבה גרושות סביבי, בטח לא באופן יחסי לערים אחרות. אין ספק שברגע שהתחלתי את תהליך הגירושין, הקפתי את עצמי בנשים גרושות. אף אישה נשואה באושר או רווקה חופשייה, לא מסוגלות להבין מה עובר עליי. הקושי של הילדים, המאבק על דמי המזונות, השבתות והחגים לבד, אלה קונפליקטים שלא מסוגלת להבין אישה שלא חוותה גירושין".

לדבריה, התהליך של פירוק משפחה הוא קשה, אבל כאשר אנשים רואים שזה קורה סביבם, יותר קל להם ללכת באותה דרך. "יש משהו במיתוס שגירושין זה מדבק. הגירושין שלי לדוגמא, נתנו אומץ לבחורה מהעבודה שלי להתחיל גם כן בתהליך. היא אמרה שלפני כן היא פחדה וזה נראה לה מאוד מאיים, וכשראתה את ההתמודדות שלי, הבינה שגם היא מסוגלת. זה לא שפתאום זה קל, אבל כשאת רואה דוגמא, זה נראה לך יותר הגיוני".

ש', תושב בת ים בן 32 ואב לילדה, שנמצא בתהליכי גירושין, דווקא התעודד כששמע את הנתונים הגבוהים בבת ים. "אישה גרושה עם ילד תבין איזו מערכת יחסים אני רוצה. זה לא פשוט להתחייב לגבר שמשלם דמי מזונות כל חודש, זה כמעט חצי משכנתא. בנוסף, יש לי את שעות הביקור אצל הילדה שאצלי הן קדושות. אני מאמין שאישה גרושה תבין את זה.
"אין לי מושג למה בבת ים יש אחוזי גרושים כל כך גבוהים", מוסיף ש'. "אולי זה בגלל הטיילת. בכל חור יש שם חדר שאפשר להשכיר לפי שעה, כל כך קל לבגוד שזה פשוט מצחיק. יש שם מועדונים מלאים באנשים שרק מחפשים בילוי חד פעמי, וכשההיצע כל כך בוטה, תמיד יהיו כאלה שיתפתו".

תושבי חולון ובת ים שמעוניינים להתגרש, פונים לבית הדין הרבני בתל אביב, בו טופלו 3,294 תיקי גירושין בשנת 2013, הנתון הגבוה ביותר מבין 11 בתי הדין הרבניים בארץ. באופן מפתיע, מי שעומדת בראש רשימת המתגרשים, מתוך 647 ישובים, היא ירושלים עם 733 זוגות שהתגרשו, ומותירה מאחוריה את תל אביב עם 678 זוגות. גם במקום השלישי יש מהפך: חיפה עם 502 זוגות שהתגרשו, הורידה את ראשון לציון למקום הרביעי עם 492 זוגות. במקום האחרון יכולה להתהדר טירת הכרמל עם 40 זוגות בלבד שהתגרשו.

הטיפול מתקצר
מהדוח של בתי הדין הרבניים עולה כי קיימת עליה של 180 אחוז במתן סנקציות נגד סרבני גט. היחידה המיוחדת שעוסקת בנושא התרת עגונות הצליחה להשיג גט ל־159 נשים שבעליהן נעלמו בארץ ובחו"ל, לעומת 163 בשנת 2012.

ג', תושבת חולון שהתגרשה לאחר מאבק ארוך ומתיש, מכירה את הבעיה מקרוב. "לגרוש שלי ולי לא היו ילדים או רכוש, זה היה אמור להיות קצר ומהיר. למרות זאת, הוא עשה לי את המוות, סיפר שהוא רוצה שלום בית, שאני בוגדת, שההורים שלי מסיתים אותי ועוד כל מיני שטויות, רק כדי לעכב את זה. בסוף גיליתי שהוא פשוט פחד לספר לחברים שלו שהוא מתגרש. למרות מה שעברתי אני יודעת שהמקרה שלי קל יחסית לעומת נשים שהבעלים שלהן בורחים לחו"ל או נעלמים, אלה נשים שבאמת משלמות מחיר כבד".

על פי הנתונים, גם השנה צפויים להתגרש לא מעט זוגות בישראל. במהלך שנת 2013 נפתחו בבתי הדין הרבניים 90,237 תיקים, לעומת 88,051 ב־2012. מבתי הדין הרבניים נמסר כי חלה ירידה של עשרה ימים בזמן הטיפול לסגירת תיק מרגע פתיחתו - 96 יום, לעומת 106 בשנה הקודמת.

סמנכ"ל בתי הדין הרבניים, שמואל יוסף: "אנחנו פועלים רבות לשיפור וייעול השירות לציבור. מהדוח ניכר כי יש הישגים רבים במגוון תחומים, ביניהם תחום בירור יהדות, שבו יש ירידה של שמונה ימים בין פתיחת וסגירת התיק, כשהממוצע הארצי הוא 22 יום. נושא בירור יהדות עבר שדרוג משמעותי והליך הכניסה מתבצע באופן אינטרנטי, שאינו דורש הגעה פיזית לבית הדין. שימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים מאפשר גישה למידע מכל רחבי העולם, וברגע שמישהו מקבל אישור ליהדותו כל ענף היוחסין שלו מקבל אוטומטית זהות כיהודי".