שינוי משמעותי: תופעה חדשת הולכת ופושטת בערי וישובי השפלה. יותר ויותר הורים מעדיפים לוותר על ברית המילה לילדיהם. חלקם מטעמים בריאותיים ואחרים מטעמים של דאגה לפרטיותו ולהנאות המין העתידיות של הרך הנולד.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"
לעולם לא מאוחר לקיים טקס ברית מילה

שלי הייתה בתחילת שנות ה־20 לחייה, בהריון בחודש מתקדם, כאשר הוזמנה לטקס ברית מילה לתינוק שנולד לחבריה. כשרגע האמת הגיע, המוהל ביקש מישהו שיתנדב לעזור לו. שלי חשבה שמדובר בעזרה עם זריקת ההרדמה והתנדבה לעזור.

אבל אז המוהל ביקש ממנה לאחוז ברגליו של העולל והיא ראתה כיצד המוהל תולש את עור העורלה מאיבר מינו של התינוק, שצרח והתפתל. שלי הרגישה שהיא מסייעת בניתוח אכזרי וכאשר שבה לביתה גמלה בליבה החלטה, שאם ייוולד לה בן, היא לא תעשה לו ברית מילה.

כיום שלי בת ה־38, תושבת ראשון לציון, היא אם לשתי בנות ושני בנים, בני חמש ושנה חצי, שניהם לא נימולים. שלי היא רק אחת מבין מאות הורים באיזור, שהחליטו לא לעשות ברית מילה לבניהם. "אני מאמינה בחיבור לעם ישראל, לכן היה לי קשה מאוד להחליט שלא לעשות ברית מילה לבניי, אבל ידעתי בתוך תוכי שכאשר יהיה לי בן, אני לא אחבל לו באיבר המין", היא משחזרת.

בהיותה אישה מאמינה, החליטה שלי להתייעץ עם רבנים, כדי להבין יותר לעומק את האקט של ברית המילה. "התשובות של הרבנים היו שהעם היהודי עושה ברית מילה כבר 3,000 שנה. זה לא שכנע אותי, ואחרי שחקרתי בעצמי הבנתי שבתורה לא כתוב מפורשות שצריך לחתוך את עורלת הפין. אמרתי לעצמי שאם אף אחד לא מוכן לתת לי תשובה, אעשה את השיקול שלי בעצמי", היא מספרת.

לפי הערכת "בן שלם" ו"קה"ל" - קהילת הורים לילדים שלמים, שני ארגונים שמתנגדים לברית מילה, מדובר בתופעה שהולכת וגדלה בשנים האחרונות. "אם לפני 15 שנה היה מדובר בעשרות אנשים בודדים, הרי שהיום כשני אחוזים מהאוכלוסייה אינם עושה ברית מילה לבניהם", מעריך יונתן אנוש, ממקימי עמותת "בן שלם".

העמותה הוקמה ב־1997, כיוזמה של קבוצת פעילים נגד ברית מילה. במסגרת פעילותה היא הגישה עתירה לבג"צ, בטענה שניתוחי המילה מהווים פגיעה בזכות אדם חוקתית. בית המשפט לא דן בעתירה לגופה והיא נדחתה לאחר שני דיונים.

המוהל הראשי של תל אביב, הרב אבי זרקי, טוען כי מדובר בתופעה שולית, אך חמורה. "הקבוצה הזו של הורים לילדים לא נימולים היא קבוצה קטנה מאוד, שמנסה לפגוע במנהגים של עם ישראל. ברית מילה הוא מנהג חזק מאוד, הרבה יותר מקבוצת האנשים שמתנגדת לו", אומר הרב.

רופאים שדיברנו איתם טענו כי מחקרים רפואיים של השנים האחרונות מוכיחים פעם אחר פעם באופן חד משמעי שלברית מילה יש יתרונות רפואיים.

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות חולון"