המורה, זו לא בדיחה: "יש גבול מאוד דק בין מטריד לחברותי, זה נושא שצריך להיזהר בו. קל וחומר אם אתה דמות חינוכית. ברור לי שהתלמידות פירשו לא נכון את הדברים שהוא אמר להן, השאלה היא אם מלכתחילה הוא היה צריך לומר אותם. האם מבט מסוים או דרך דיבור מסוימת גם כן יכולה להיחשב להטרדה מינית? זו בעיה. עשרות שנים במערכת החינוך לפעמים משחררות בורג לגבר והוא לא תמיד זוכר מה הגבולות".

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

את הדברים אמר מקורב למורה מהאיזור שהוצא לחופשה והשבוע התקיים שימוע בעניינו, שבו נכחו עורכי דינו ונציג מטעם ארגון המורים. מטענות התלמידות עולה כי המורה נהג להתבטא בצורה לא ראויה כלפיהן, כאשר לפי הנטען, באחד המקרים, במהלך טיול הוא שר באוטובוס לתלמידות שיר לא ראוי בצורה חושנית ובמספר מקרים נוספים התייחס לכאורה למבנה גופן של תלמידות.

מקורבים למורה טוענים כי למרות שמדובר באדם בעל ניסיון של שנים רבות במערכת החינוך, הוא אדם קל דעת שפועל לעיתים קרובות מתוך ליצנות ומבלי להתחשב בתוצאות. "אני לא חושב שהוא אדם רע, אבל אין ספק שהוא לא תמיד מפעיל את ההיגיון הישר שלו. לפעמים הוא מרגיש שהוא שולט במצב ובטוח שכולם מבינים את ההומור שלו. יש לו פה גדול, והוא לעיתים קל דעת כלפי התלמידות. הוא מוכר כאדם כזה".

אם הוא תמיד התנהג בצורה כזאת, מה גרם לטענות הנוכחיות?
"מדובר באדם מוכר במערכת החינוך, עם הרבה קשרים במקומות הנכונים. לאחרונה התחלפה הנהלת בית הספר וכנראה שהוא העמיד אותם במקום, דבר שאולי יצר מתיחות בינו לבין ההנהלה החדשה. לפי מה שהבנתי, כנראה שעודדו את התלמידות להתלונן עליו".

תלמידי בית הספר מודעים לטענות נגד המורה, ומבית הספר נאמר להם כי הוא יעדר למשך חודש ולא יתקיימו לימודים במקצועו. "כולם יודעים כי הוא מורה מוכר וזה עבר מהר מאוד בין כולם. כרגע יש בבית הספר כל מיני שמועות מרושעות, ואי אפשר לדעת מה אמת ומה לא. אני מקווה שהוא יחזור מהר ויסביר את כל הנושא", אומרת אחת התלמידות.

ראיה לאהדת התלמידות למורה נמצאה בפורום חברתי, בו הן ערכו תחרות "תמונות פפראצי של המורה", והתבדחו מי יותר מקורבת אליו. "לי יש חתימה שלו", כתבה אחת ואילו השנייה ענתה לה "את סתם מקנאה בגלל שלי הוא קרץ ולך לא", כאשר הן מעטרות את שמו בלבבות, שפתיים וסמיילים מאוהבים. בנוסף, אחת הבנות העלתה תמונה של המורה משתזף בטיול השנתי.

עו"ד סיגל פעיל שמייצגת את המורה, הסבירה שכעובד עירייה נאסר עליו להגיב על הטענות כלפיו מעל דפי העיתון. "מדובר במקרה עצוב ובגדר הזיה. מורה מצוין, מוערך ואיכותי מצא את עצמו בתוך עננה שכלל לא מתאימה לו. לא בכדי מורים, הורים ותלמידים רבים הביעו את תמיכתם בו.

"יותר מ־100 תלמידים חתמו על מכתב שבו הם מוחים על מסע ההכפשות הזה וביקשו שיחזור במהרה לבית הספר. לצערי, ברגע שיש שתי מילים שמצטרפות לגדר 'הטרדה מינית', האדם כבר מוקצה עוד לפני שעניינו נדון או שהייתה לו הזדמנות להגן על עצמו. מעולם לא ראיתי מקרה כל כך חמור, בו עולות טענות כאלה נגד עובד הוראה, כאשר אין כלום בדבר. אין ספק שיש צורך להחמיר במקרים של הטרדה מינית, אבל זה לא המקרה, עשו לו משפט שדה חסר אחריות".

האם הוגשה תלונה במשטרה?
"לא. מעבר לזה, אף תלמידה לא התלוננה. הודיעו לו שהוא יוצא לחופשה באופן לא תקין ובצורה לא ראויה. הוא קיבל שיחת טלפון והדבר נעשה מהרגע להרגע. בנוסף, נאסר עליו לדבר עם אנשים בבית הספר, ולא ברור לי מדוע".

עו"ד פעיל סיפרה כי בכוונת המורה למצות את הדין עם כל מי שיכפיש את שמו לשווא. "אני חושבת שהמערכת זקוקה לאנשים כמוהו. מדובר באדם נהדר שלא עבר עבירה ומעולם לא הטריד מינית. אם הייתי חושדת שהוא הטריד מינית, ולו בפרשנות הכי קטנה, לא הייתי מייצגת אותו".

השבוע נעשה, כאמור, שימוע למורה, אך עיריית חולון סירבה להגיב ורק מסרה ש"הנושא בטיפול".
"אף אחד בעירייה, כנראה, לא רוצה להתייחס לזה. בורחים מזה כמו מאש. מדובר בכתם שאף אחד לא מעוניין להידבק בו", אומר גורם בעירייה. "כל אחד מעביר את הנושא לשני, מכיוון שמי שייחשב מקורב לעניין יהיה חשוד מיד כאחד שידע ולא פעל".

ממשרד החינוך נמסר: "הטענות כלפי המורה הועברו לבדיקת היועץ המשפטי וגורמי המשמעת בעיריית חולון. המדובר בבדיקה מקצועית שבה שותפה גם מפקחת משרד החינוך. עתידו המקצועי של המורה יוכרע רק בסופו של התהליך".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות חולון"