צפיפות שלא כתובה בתורה: החינוך החרדי מופלה לטובה? תלמידי המגזר נהנים מתנאים נוחים יותר מהחינוך הממלכתי? אולם ספורט? כנראה שלא ביקרתם לאחרונה במבני מוסדות החינוך החרדי בחולון. סיור שערכנו במספר בתי ספר בעיר חשף את מצוקת איכות המבנים הירודה והצפיפות הנוראה שאיתן נאלצים להתמודד מידי יום אנשי החינוך במגזר בעיר.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

מנהלי בתי ספר מתריעים כי העומס הרב פוגע בתלמידים. עד שהעירייה תקצה מבנים, נאלצים 12 תלמידים ומורה להעביר יום לימוד בכיתה בגודל 12 מ"ר.
"הצפיפות החמורה פוגעת באקוסטיקה של הכיתות", מוחה מנהל "בית יוסף", הרב יהודה מקסימוב.

"רעש עז עובר מכיתה לכיתה, ותלמיד, שמלכתחילה יושב בכיתה קטנה ודחוסה, נאלץ גם להתמודד עם הרעש שיש בחוץ. אם אני רוצה להעניק לתלמיד שעות תגבור ולסייע לו להשלים פערי לימוד, אין לי אפילו חדר לתת לו לשבת בו עם המורה המתגבר".

פניתם לעירייה בעניין?
"בעבר אמרו שנקבל מבנה חדש אבל זה עדיין לא קרה. בינתיים אנחנו נאלצים ללמד בבית ספר שעשוי טלאים, רק לאחרונה סגרנו את חדר המדרגות, על מנת ליצור כיתה נוספת. אין לנו חצר עבור 180 הבנות שלומדות כאן, ואנחנו נאלצים לעשות שינויים בשעות ההפסקות על מנת לספק להם שטח ראוי למשחק.

"אם זה לא מתאפשר הן משחקות בשטח קטן שיש מאחורי בית הספר. הורים רבים מבקשים מאתנו לקלוט את ילדיהם בבית הספר ומאוד קשה לי להגיד לא, כיוון שאני מבין את החשיבות של המסגרת החינוכית עבור ילד צעיר, אבל באותו הזמן פשוט אין לי מקום".

הצפיפות בבית הספר גרמה למנהלים למצוא פתרונות יצירתיים, כגון חדרי שירותים שהוקטנו על מנת להגדיל כיתה, כיתות שמשמשות מעבר לחצר ולשאר בית הספר ושולחנות קטנים במיוחד שניתן להציב בין השולחנות הקיימים. בנוסף, בחלק מבתי הספר הללו מוותרים על חדר המורים, משרדים וחדרי לימוד פרטיים מפאת חוסר מקום.

חלק מבתי הספר ממוקמים בלב שכונות ובמבנים מאולתרים. מנהל "בית דויד", הרב שמחה לובצקי, סיפר כי המבנה בו נמצא בית הספר כלל איננו מיועד לשימוש זה. "בקשתי מהעירייה מספר פעמים שתתן מבנה רגיל, כמו שכל בית ספר נורמאלי מקבל. מבנה שמיועד למטרות לימוד. אפילו חצר אין לילדי בית הספר. זה דבר בסיסי, לאפשר לילד לפרוק מרץ ואנרגיה בין שיעורים, אחרת הילדים סגורים כל היום בכיתה וזה פוגע בריכוז שלהם".

מנהל בית הספר "בנות ציון", הרב יוסף בארון, סיפר על הצפיפות החמורה ממנה בית הספר סובל. "התלמידות כל היום בכיתה כי אין חצר בה הן יכולות להתאוורר. אין חדר מורים, אולם ספורט או כל דבר בסיסי שיש בכל בית ספר אחר. מעירייה לא נתנו לנו תשובה רצינית, אבל אני מסתכל על התלמידות שלי, לא מעניין אותי פוליטיקה, אני חושב שכל ראש עירייה צריך לדאוג לילדי העיר שלו ולא משנה מי הם".

האם נוצר מצב בו אינך יכול לקבל תלמידות שמבקשות ללמוד בבית הספר?
"בוודאי. מדובר בכיתות מאוד קטנות שלא יכולות להכיל יותר מעשרים תלמידות. הכיתות שלנו הן בגודל של רבע כיתה רגילה".

מעיריית חולון נמסר: "בתי הספר החרדיים העצמאים אינם כפופים למשרד החינוך ופועלים כבתי ספר פרטיים לכל דבר. מינהל החינוך בעיריית חולון נותן מענה לבתי הספר החרדיים, למרות שאינו מחויב לעשות כן, בנושאים פדגוגיים כמו גם אדמיניסטרטיביים. יש לציין כי הנהלת העיר הציעה לזרמים השונים במגזר החרדי, לא פעם, לאחד כוחות ולהקים בתי ספר מרכזיים, שיתנו פתרון הולם למגזר כדוגמת בית הספר 'מפי עוללים' שהוקם לא מכבר ומכבד את תלמידיו ואת מוריו".