מחאת הנוער בעיר הילדים: "החל מרגע זה, אין מועצת נוער עירונית, כי הנוער לא יכול לבטא את מה שהוא חושב ומרגיש". כך נחתם מכתב ההתפטרות שהגישו השבוע עשרה חברי מועצת הנוער העירונית לעיריית חולון. המועצה החליטה להתפטר על רקע משבר אמון בינה לבין מחלקת הנוער בעירייה, כשביטול אירועי המועצה בשבוע הנוער משמשים כקש ששבר את גב הגמל.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

דווקא בחולון, העיר שמיתגה עצמה כעיר הילדים, מרגישים בני הנוער, או לפחות מי שמייצג אותם, כנטע זר. שיתוף פעולה שהחל לפני כשנתיים באידיליה, הלך והתדרדר עם הזמן והגיע לשיאו דווקא בשבוע שעבר, בימים בהם אמורים היו בני הנוער לחוש גאווה עילאית.אז מה בדיוק גרם למשבר בין הצדדים? תלוי את מי שואלים. בכל מקרה, כל צד מתבצר בעמדתו. בעוד שמועצת הנוער, כפי שתקראו בהמשך טוענת לחוסר שיתוף פעולה הולם מצד הגורמים הרלוונטים בעירייה, מתבצרת הרשות בעמדתה ולפיה, נוקטים בני הנוער בצעדים פזיזים למדי וממהרים לנתק קשרים וגשרים. בני הנוער מדברים, בין היתר, על פסילת רעיונות לפעילויות עבור הצעירים בעיר, על חוסר הקשבה לרחשי ליבם, אי שיתופם בהפקת אירועים ואפילו פיטורי גורם שסייע להם בעירייה מבלי לעדכנם כלל ועיקר. וזה, לדבריהם, רק רשימה חלקית.

"מדי שנה, לקראת שבוע הנוער, אנו מתמודדים עם תגובות שאינן תמיד אוהדות ולעתים אף מעליבות כשאנו מעלים את צרכי הנוער", אומר יו"ר מועצת הנוער העירונית, ליעד אייל. "מדי שנה אנחנו מקיימים את מפגש "פורום נוער מורחב", שאף פעם הוא לא פשוט עבורנו. אנחנו מציגים במפגש הזה את הרעיונות שלנו מול כ-50 עובדי נוער ממחלקת הנוער, מתנ"סים, מרכזי נוער ותנועות נוער".

ומקשיבים לכם?
"לא תמיד. הרבה פעמים אנחנו סופגים הערות לא אוהדות ואפילו מעליבות על הנושאים שאותם אנחנו מעלים".

במכתב ההתפטרות שהגישו לעירייה, טוענים חברי מועצת הנוער שקיים ניסיון להפוך את המועצה ל"חותמת גומי". "כשאנחנו דורשים שדעתנו תכובד, אומרים לנו שאנחנו בכיינים, ילדותיים, לא יודעים לקבל ביקורת, לא יודעים לעבוד ופרנואידים" ־ הם טוענים.

ביטול הפעילות והיחס שאיתו נאלצה המועצה להתמודד, גרם למועצת הנוער העירונית לפרוש משבוע הנוער. "בעירייה אמרו לנו שכבר לא ניתן להסיר את סמל המועצה מהשילוט", אומרת טל גלעדי, 15, חברת מועצת הנוער העירונית, "לכן פרסמנו את הפרישה באמצעות כלי תקשורת והרשתות החברתיות באינטרנט. גם המהלך הזה גרר עימות בינינו לבין מחלקת הנוער, ותגובות של בני נוער בדף הפייסבוק, "נוער חולון", בנושא הפרישה שלנו, נמחקו. זה נראה לנו לא חינוכי ולא דמוקרטי לבטל ולמחוק את הדעות שלנו ואת הקול שלנו. זאת הדרך להתמודד עם הביקורת שלנו?".

מעיריית חולון נמסר: "צר לנו, שמועצת הנוער העירונית בחרה בדרך של התפטרות קולקטיבית מבלי לנסות ולהידבר עם ראשי מינהל החינוך העירוני. כל ניסיונות ההידברות שנעשו מצד הגורמים העירוניים ומשרד החינוך עלו בתוהו, ואין ספק כי צעד זה פוגע, בראש ובראשונה, בבני הנוער החולונים עצמם".