ברוח האב, בשם עצמו: רבה הראשי הספרדי של העיר חולון, הרב אברהם יוסף, בורח מפוליטיקה כמו מאש. מי שהפך ב-13 השנים האחרונות למנהיגה הרוחני הבלתי מעורער של העיר, עסוק מאוד. לא, אין לו זמן למאבקים, הוא מאמין גדול בהסברה בדרכי נועם. מעדיף לנצל כל רגע פנוי לטובת טיפוח דור העתיד.

כבר בעבר התריע הרב יוסף מפני פתיחת בית הקפה בשבת
בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

בריאיון מיוחד ל-mynet מציג הרב יוסף את משנתו. והיא, באופן לא מפתיע, רחבה, מרתקת ומנומקת.

על ילדות ושכנות
כילד, התגוררה משפחתך, ואביך, הרב עובדיה יוסף, בערים שונות ובין מגזרים שונים. איזה יחס קיבלה המשפחה שלכם מהסביבה?
"כשעברנו לפתח תקווה בשנת 1956 אבא כבר היה דיין. זה היה כמה חודשים לפני פרוץ מלחמת קדש. בעל הבית שלנו היה פטריוט. הוא ראה את האבא שלנו בא והולך ולא מתגייס למילואים. הוא ממש רצה להרביץ לו. הוא לא הבין למה הוא לא הולך להתגייס. כשהוא חזר בפעם הראשונה מהחופשה, סיפרו לו שאבא שלי דיין ושופט. בפעם השנייה כשהוא חזר מהמלחמה, הוא הביא לנו שק מלא יונים. בתור ילד אני לא יכול לשכוח את זה. הוא אמר לאבא שלי 'סליחה ובבקשה' והעניק לו את המתנה הזו. הבאנו שוחט ששחט את היונים, זה היה מעדן."אבא תמיד סבל מרדיפות. בירושלים גרנו בשכונה שהיום היא סופר חרדית, ליד שיכון חב"ד. מול הבית שלנו היה שכן עם כלב. הוא היה בכוונה משסה אותו בנו. היה פחד לעבור ברחוב. היינו עוברים ממול והוא היה משסה את הכלב בנו, בילדים וגם באבא. הוא היה נובח ומבהיל אותנו. כשהוא למד להכיר אותנו זה כבר היה אחרת, כשעזבנו הוא ממש בכה".

על עירייה ואכזבה
עם סיום שירותו הצבאי, עבד הרב כמנהל במכון להוצאת כתבי קודש, אך אביו ייעד לו תפקיד אחר ועודד אותו להתמנות לתפקיד הרב הראשי לחולון. למרות שרצה להמשיך להיות רב בתל אביב בחר לשמוע לעצת אביו. "הוא אמר לי 'בתל אביב אתה תורם לעשרה, בחולון תתרום למאה", אומר הרב אברהם יוסף. "הוא טעה... בחולון התרומה היא לאלפים".

ובפועל, איך זה באמת לתפקד כרב ראשי בחולון?
"נבחרתי לפני 13 שנה. השנה אני חוגג בר מצוה לכהונתי. כשרק התחלתי את התפקיד, הדבר ראשון שנפל עליי היה סכסוך נורא ואיום, בקרית בן גוריון. העירייה מצד אחד, התושבים מצד אחר, וכל אחד מושך לצד שלו. כינסנו את כל הצדדים, והסברנו לכל אחד מהם מה התועלת שיכולה לצמוח לו בדרך הרגועה והשקטה. אנחנו משתדלים לעשות את הכל בצורה עדינה ונעימה. למה אתה חושב שבעיר בחולון אין הפגנות למרות שיש על מה להפגין? יש הרבה על מה להפגין".

על מה למשל?
"בעיר חולון אין רפורמים, אבל מנכל"ית עיריית חולון, חנה הרצמן, החליטה שגם בחולון צריכים להיות רפורמים, אז מייבאים אותם לכאן. הביאו איזו גברת 'רבה', נתנו לה מתנ"ס, מזרימים לה כספים ללא גבול, נותנים לה פרסום נרחב, וזהו זה. פתאום יש רפורמים. באותו מתנ"ס שנתנו להם, היו מתפללים באופן קבוע בימים הנוראים, ראש השנה ויום הכיפורים, ציבור שאין לו כסף לקנות מקום בבתי הכנסת מכיוון שבתקופה הזאת בתי הכנסת מלאים. למרות זאת, החליטה מנכ"לית העירייה, בכל מיני תחבולות, לחסום את אותם אנשים ולתת את המקום הזה בימים הנוראים לרפורמים.

לא מגיע גם להם?
"עקבנו, ומה שראינו שם זה 10 אנשים וחצי, כולל נשים. הם הרי יושבים ביחד. לגברים הם נתנו את בית ספר "דביר", שם התפללו למעלה מ-200 איש, זו לא איפה ואיפה? פשוט כואב הלב. זו התנהגות של אנטי, להכניס מריבות ולחרחר ריב. מה הרפורמים מחפשים פה? כשמישהו נוסע בשבת, זה לא מעצבן אותי. זה כואב לי. תמיד היו בארץ שלנו חילונים וזה לא נורא, אבל הרפורמים הם פשוט רמאים וגונבי דעת.לרב יש מספר טענות כלפי עיריית חולון, אך בעיקר מנקז הרב את טענותיו כלפי מנכ"לית העירייה, חנה הרצמן. "באיזו עוד עיר, העירייה נותנת מתנה לעסק בתנאי שייפתח בשבת? אומרים לעסקים שיתנו להם לפתוח בתנאי שיפעלו בשבת. את זה עשתה מנכ"לית עיריית חולון", אומר הרב יוסף. "'קפה קקאו' ברחוב וייצמן פתוח בשבת ובתוך בניין העירייה. הוא קיבל את זה בחינם, למרות שהוא עובד בניגוד לחוק לכאורה ובכל זאת, אין פוצה פה".

אתה מאשים את הרצמן, אבל מעליה עומד ראש עירייה. פנית אליו בעניין?
"אני לא רוצה להתייחס לזה. זה כבר עניין ששייך לפוליטיקה ומזה אני שומר מרחק. אני עם ראש העירייה לא אתמודד. יש לו את המעמד שלו. אני אכבד אותו ואוקיר את מעמדו. היא פקידה והיא מתכסה בכסותו של ראש העירייה".

אולי דווקא בגלל שהיא פקידה נוח יותר לתקוף אותה ולא את המעסיק שלה?
"לא. עובדה שניסיתי לדבר איתה, אבל היא מסרבת להיפגש איתי. מעולם לא דיברתי עליה בעבר, אבל בתקופה האחרונה אחרי המקרה של 'קפה קקאו', אני כבר יודע מי מוביל א