קיסר, חצי קיסר: באי כלבו "חצי חינם" ברחוב המרכבה בחולון זוכים לאחרונה לליווי מוסיקלי יוצא דופן. ממש בכניסה למתחם הקניות, מהגדולים באיזור, התמקם לו לאחרונה הנגן הידוע, יהודה קיסר.

לא תאמינו מי מקבץ נדבות
בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

מי שהיה סמל וחלק בלתי נפרד מהזמר המזרחי בפריחתו הראשונית בשנות השבעים, ואיבד את נכסיו בשנים האחרונות, נאלץ לשרוד בדרך לא סימפטית במיוחד. הוא מנגן לפרנסתו עם הגיטרה שהעלתה אותו לגדולות ומצפה לרחמיהם של באי המקום המשליכים מטבעות לתוך תיק הגיטרה שלו.

נפילתו של קיסר החלה, לדבריו, בנקודת הזמן בה התפוצץ צינור מים שהרס כל חלקה טובה באולפן ההקלטות היקר והיוקרתי שלו. מבחינתו האירוע החל את כדור השלג שהלך והתגלגל עד לעיסוקו המאולץ העכשווי. קיסר שיחזר השבוע את שאירע. "זו הייתה התחלת הסוף למעשה. כל המכשירים טבעו והכל ניזוק. הזמרים הפסיקו להגיע הנה על מנת להקליט. חליתי ממש במקביל ואושפזתי. למעשה איבדתי כמעט את הכל". לבסוף, עקב חובות גדולים הועבר ביתו לידי כונס נכסים.

באחת מהופעותיו בשוק רמלה לוד, שם ניגן למחייתו תקופה ארוכה על מנת לשרוד, נפגש עם הבעלים של רשת "חצי חינם", זכי שלום. "הוא ניגש אליי, לחץ לי את היד ואמר לי שהוא לא מוכן לראות אותי מנגן ברחוב. הוא מיד הציע את מתחם 'חצי חינם' כאופציה חלופית בשבילי".

לדבריו של קיסר, שלום למעשה הציל את חייו מחיים של שוטטות אינסופית ברחובות תל אביב וסמטאותיה החשוכות של התחנה המרכזית בלילות בחיפוש אחר קהל לו יוכל לנגן. קיסר מגיע ל"חצי חינם" מתי שהוא רוצה, מנגן כמה שרוצה ומקבל אפילו מזון ושתייה ככל שיחפוץ. "הם נותנים לי הערכה, יחס אישי, חיבור תמידי לחשמל ופשוט מקבלים אותי כאילו הייתי בן משפחה. זה כמו הבית שלי. אני חייב להם כל כך הרבה, שאני לא יודע איך להודות להם בכלל על הדבר הענק הזה שהם עשו בשבילי".

קיסר, מנגן בסניף "חצי חינם" בחולון ולעיתים גם בסניפים שבראשון לציון ובכפר סבא. בכל הסניפים הוא מתקבל בברכה, הן על ידי המנהלים והן על ידי הקונים: "נפתרו לי הבעיות המיידיות של הצרכים הקיומיים שלי. אני מנגן בשביל לעשות את היומית ומקבל פידבק חם ומעודד מהסובבים אותי. אנשים ניגשים, לוחצים את היד ומחזקים אותי. זה חשוב מאד ומחמם את הלב". בלילה, הוא חוזר לישון בתל אביב בביתה של בתו, אמי קיסר, אומנית ומוזיקאית בעצמה, אשר הולכת בדרכו של אביה.