אחיות לצרה: בבתי החולים נמאס להשתמש בסיסמאות. כשתקנים חסרים, חולים מתים. זו המשוואה הפשוטה שאף אחד לא אוהב לדבר עליה. עד השבוע. אחיות בבית החולים "וולפסון" ואנשי הצוות הרפואי הסכימו, לראשונה, לתאר כיצד מחסור בכוח אדם מתורגם למעשה - להלוויות. כל הדוברים בכתבה ביקשו להישאר בעילום שם (האחיות מופיעות בכתבה בזהות בדויה), מחשש לאובדן מקור פרנסתם.

לא תאמינו מי מגיע שתוי לבית החולים
בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

שיחות עם אחיות ואנשי צוות מבהירות עד כמה מצוקת כוח האדם קשה ומעיקה, ועד כמה היא משפיעה על האווירה במחלקות. חשוב להדגיש, ואת זה מבקשים להבהיר גם כל הדוברים בכתבה, המצב המתואר אינו אופייני חלילה אך ורק לבית החולים "וולפסון", אלא חלק מתמונת מצב עגומה למדי בבתי חולים רבים בארץ.

האחות מ' - הרגשה מזעזעת
("אנחנו כאחיות חייבות לקבל החלטות של אלוהים")

איך אתן מתמודדות עם הלחץ?
"העומס והלחץ זה שגרה בשבילנו, אבל חולה שבא לכאן בטוח שכל העולם עמד מלכת רק כי הוא חולה. הם לא מבינים ולא צריכים להבין את כל מה שקורה פה. יש כאן סוג של תחרות 'מי סובל יותר'. האחיות במיון אומרות שסתם מעכבים אצלם חולים אבל למחלקות האחרות אין תמיד יכולת לקלוט את החולים שמגיעים לכאן. לא כולם מבינים את זה ולא פעם נוצר מתח בין אחיות בגלל זה".

קרה שחולה נפגע כתוצאה מהעומס?
"בטח. קודם כל, ברגע שחולה לא מקבל את מלוא תשומת הלב תמיד יש סיכוי שמשהו יתפספס. לפני כמה שבועות הגיעה לאחת המחלקות קשישה עם דלקת ראות ששמו אותה במסדרון. אני לא טיפלתי בה אבל חברה שלי אמרה לי שנשבר לה הלב עליה, כי בגלל שזה 'רק' דלקת ריאות אף אחד לא מסתכל עליה, אפילו לא המשפחה שלה. תוך פחות מ־24 שעות המצב שלה התדרדר ואחרי כמה ימים היא נפטרה.

"ברור לי שאם בשעות הראשונות שלה במחלקה היא הייתה מקבלת טיפול צמוד ולא היו דוחים אותה כל פעם לסוף התור ונותנים עדיפות למקרים דחופים יותר, זה לא היה קורה. אנחנו כאחיות חייבות לקבל החלטות של אלוהים. ברור שצריך לתת עדיפות לחולים במצב קשה, אבל זה לא שדה מלחמה, אין שום סיבה שלא יטפלו בכולם ובצורה הטובה ביותר, סליחה בעצם יש סיבה, כסף".

האחות ל' - דברים יכולים להסתבך
("קרו מקרים שבהם האחיות לא יכלו לתת לחולה מענה בזמן")

אחות נוספת, אף היא מוותיקות בית החולים, תיארה בכאב את המצב הנוכחי.
האם קרו מקרים שחולים נפטרו לכן מול העיניים בגלל מצוקת האחיות?
"כן, אבל זה לא פשוט כמו שזה נאמר. המצב הוא מסוכן. יש כמעט פי שניים חולים מהתקן. אנשי הצוות לא יכולים לתת מענה הולם. כמובן שקרו דברים".
כשאת אומרת 'קרו דברים', למה את מתכוונת?
"אני לא רוצה לשים את הפוקוס על בית החולים שלנו כי זה לא רק כאן. החריגה היא קשה אצל כולם ואצל כולם קרו אירועים".

אבל האם אצלכם כאן קרו אירועים כאלו.
"קרו, בטח קרו. קרו מקרים שבהם האחיות לא יכלו לתת לחולה מענה בזמן".
ואז חולים מתו?
"והחולים מתו. מול העיניים שלהן. במשמרת. זה מורכב וזה לא מקרה אחד. אם יש חולה שהוא סובל והוא נמצא בחדר מרוחק מתחנת האחיות והוא מגיע עם חשד לבעיה לבבית, אז הוא בבעיה. אם הוא לא מקבל מענה בגלל שהאחות עסוקה בהחייאה או במשהו אחר, בגלל עומס כבד, ולא תמיד נותנים את האבחון בזמן, אז דברים יכולים להסתבך".

יו"ר ועד האחים והאחיות בבית החולים וולפסון, רוזי גרינשפן, העמלה במלוא המרץ לשינוי תמונת המצב הנוכחית של כוח האדם, מזהירה כי העומס הגדול של בתי החולים עוד לפנינו, כי רק בחורף מתחיל הלחץ האמיתי: "זה ברור שהולך להיות 'פיצוץ אטומי' של טיפול במספר חולים רב ואם לא ימצאו פתרונות ויפתחו עוד מחלקות לטיפול במספר החולים הרב, זה יהיה ממש אסון. אומנם הגענו להתקדמות בתקן האחיות והגענו ל־35, אך כרגע מדובר במספר וירטואלי, משום שהתקנים הללו לא אוישו בבית החולים "וולפסון", וכעת ישנו מחסור של 24 אחיות, בכל שש המחלקות הפנימיות. במחלקות הנוספות ישנו מחסור של עשרות אחיות.

בית החולים חייב לעשות מאמצים ולאייש את 35 התקנים של האחיות, בכל האמצעים שעומדים לרשותו ולגייס עוד כוח אדם. זו מלחמה קשה על כל עובד, אבל בית החולים חייב לעשות את זה". גרינשפן ביקשה להבהיר כי המצוקה האופיינית לבית החולים "וולפסון", היא מצוקה זהה לשאר בתי החולים בארץ ואינה נחלתו הבלעדית".

מדוברות בית החולים נמסר בתגובה: "מחסור האחיות הוא מחסור ארצי וידוע, ומערכת הבריאות מחפשת לכך פתרונות. בכל הנוגע לבית החולים 'וולפסון', ע"פ ההסכם עם ועד האחים והאחיות, אנו משתדלים שלא לאשפז למעלה מ־42 חולים במחלקה פנימית, ועל כן לא קיימת בעיה של מאושפזים במסדרונות אלא לעתים רחוקות, בשל מצב נקודתי במחלקה או בשל נסיבות התלויות במצבו של