הכי מרגש: כל עיר והסמל שלה, כל אזרח והסמל שאיתו הוא מזדהה יותר מכל. לפניכם חלק מהסמלים הבולטים של העיר. כנסו, תקראו ואחר כך אתם מוזמנים לבחור את הסמל הכי ריגש אתכם.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

1. הסמל הספורטיבי - אולם הפחים
תעודת הזהות: הוקם בשנת 1953 כמגרש פתוח ובשנת 1985 הוסיפו לו גגות וקירות מפח. משחקת בו קבוצת הכדורסל של הפועל חולון ויש בו 2,800 מקומות. האולם ממוקם ברחוב האחד במאי.למה אני סמל: נחשב עד היום לאחד האולמות הביתיים בארץ, אך גם המיושן מבין כולם. מי ששיחק שם בחודשי הקיץ הלוהטים או בימי החורף הגשום, הרגיש היטב את מזג האוויר. האולם מהווה חלק נכבד בזכייתה של הקבוצה באליפות המדינה ההיסטורית ב־2009 ובגביע המדינה שנה לאחר מכן.
מספרים עליי: מיכה שמבן, המייסד של הפועל חולון: "זה היה מקום לעלייה לרגל, המבצע הכי גדול שלי. שמרתי שם יומם וליל ועד היום כולם מכירים את האצטדיון".

2. הסמל התרבותי - מוזיאון העיצוב
תעודת הזהות: מוזיאון העיצוב תוכנן בידי האדריכל רון ארד, נפתח במרץ 2010 בתום השקעה בת 17 מיליון שקל מצד עיריית חולון. זכה לפרסי עיצוב בינלאומיים רבים בשל עיצובו המרשים. ממוקם ברחוב פנחס אילון 8.
למה אני סמל: מאז הקמתו נחשב למוקד תרבות בינלאומי בכלל וישראלי בפרט, מעניק חותמת רשמית למיתוג העיר כמוקד תרבות. מארח תערוכות בינלאומיות.
מספרים עליי: רון ארד, האדריכל: "אתה יכול לקרוא את הבניין מבחוץ, פחות או יותר כמו אובייקט. כשאתה בפנים אתה כבר בעולם אחר, כל העולם שבחוץ נעלם, והמבט היחיד שיש לך אל מחוץ למוזיאון הוא לשמים. אתה כמעט שלא יכול לראות את השכנים. מרגע שנכנסת זה בניין די אוטיסטי, אתה בעולם שלו".

3. הסמל הספרותי - גני הסיפור
תעודת זהות: הסיפור "הנסיך הקטן" נתן בשנת 2002 את ההשראה להקמת 35 גני סיפור ברחבי חולון. מאחורי כל פסל יש יצירת מופת של סיפור או שיר, ובכלל זה "אליעזר והגזר" , "והילד הזה הוא אני" , "הנסיך הקטן", "הארנב ממושי", "העץ הנדיב" ו"ציפור הנפש". עלות ממוצעת של הקמת גן מסוג זה נעה בין 350 אלף לחצי מיליון שקל. גן סיפור "הנסיך הקטן" ממוקם בשכונת ג'סי כהן.למה אני סמל: הגנים הפכו למוקד בילוי פופולארי ביותר עבור ילדי ישראל בכלל וילדי העיר בפרט. הרעיון העניק צביון ייחודי ופעיל ליצירות מופת ספרותיות.
מספרים עלי: ורדה שבתאי, גננת ב"גן בטבע": "הגנים מקדמים סיפורים שהם נכסי צאן ברזל. זה מקסים שהדור הצעיר לומד את זה. יש בגני הסיפור ערך מוסף. זה לא רק עוד גן שעשועים".

4. הסמל התיירותי - "ספארק המים ימית 2000"
תעודת זהות: זה התחיל עם הקמת "בריכת השלום" בשנת 1978. 13 שנה מאוחר יותר הוקמה "ימית 2000", שאוחדה עם הבריכה. המקום מהווה מוקד משיכה למאות אלפים מידי שנה וממוקם ברחוב מפרץ שלמה.
למה אני סמל: האתר שידרג עצמו משמעותית בשנים האחרונות, הקים את "עולם הילד" והפך להיות אורח קבוע ברשימת עשר אטרקציות הבילוי הכדאיות ביותר בישראל.
מספרים עליי: שמשון חן, מנהל "ימית 2000": "המקום הזה הוא פסגת ההישגים המקצועיים שלי ומהווה מודל לחיקוי לכל שאר המתקנים בארץ. לספארק מגיעים כחצי מיליון איש מידי שנה ואנחנו מבין הפארקים הטובים באירופה. המקום מושקע ומתוחזק לעילא. היום ימית זה מספר1."

5. הסמל הצבאי - מוזיאון חוסמסה יד ל"הגנה"
תעודת זהות: מוזיאון חוסמסה יד ל"הגנה" נמצא ברחוב דוד אלעזר בחולון ונבנה ב־1934 כבית מעל באר, עבור שומר המקום ומשפחתו. איזור חוסמסה בחולון והחולות שסביבו שימש כמרחב אימונים עבור אלפי המתאמנים מארגון "ההגנה" משנות ה־30 עד 1948.
למה אני סמל: היה חלק בלתי נפרד מההגנה על היישוב ומהווה מוקד הסברה ייחודי ומרתק לפעילות ארגון "ההגנה".מספרים עליי: רמי אהרוני, מנהל פרויקטים בעיריית חולון ומומחה להיסטוריה של העיר: "מוזיאון 'יד להגנה בחוסמסה' מציג פרק עלום וחשוב מאד בהכנת כוח המגן העברי לקראת מלחמת העצמאות. כאן בחולות חולון, סביב בית הבאר היפיפה של חוסמסה - שפרושה בערבית היא שם סוג הקרקע - התאמנו הרחק מעינם של הבריטים אנשי "ההגנה" בירי, שדאות, קשר ועוד".

6. הסמל התחבורתי - כיכר קוגל
תעודת זהות: כיכר קוגל נקראת במקור כיכר הלוחמים על שם חללי צה"ל והמחתרות תושבי העיר. הכיכר ממוקמת בכניסה הצפונית לעיר במפגש הרחובות מקווה ישראל-הלוחמים-לוי אשכול–קוגל.
למה אני סמל: לכיכר יש שם עממי בו היא נקראת בפי כל מי שאי פעם היה תלמיד נהיגה - "כיכר הדמעות". הכיכר בנויה משלושה נתיבי תנועה ומבחינה זאת היא הכיכר הגדולה ביותר בישראל. גודלה, מורכבותה וקרבתה למשרד הרישוי הפכו אותה לסיוט הגדול של נבחני הנהיגה.
מספרים עליי: דודו בניש, מורה לנהיגה מחולו