זמני כבר שש שנים: בניית בית הכנסת בקריית אילון בחולון מתעכבת משום שאחת העמותות האמורות להיות מעורבות בבנייה טרם הגישה מסמכים לעירייה. חב"ד הגישה לעירייה בקשה להקים בשכונה בית כנסת לכל עדות ישראל, אך לאחר הגשת הבקשה התברר כי עמותה נוספת, עמותת הספרדים, מתמודדת על אותה קרקע. לכן הציעה העירייה לשתי העמותות לחבור ולשתף פעולה בבניית בית כנסת אחד. שיתוף הפעולה היה יוצא אל הפועל אילו רק הייתה עמותת הספרדים מגישה את בקשתה לבנייה לעירייה. בינתיים, בשל המצב, ייאלצו גם בחגי תשרי השנה, זו השנה השישית ברציפות, להתפלל בבית פרטי.

חשיפת מרתף התפילות בחולון
בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

בית הכנסת יוקם על דונם וחצי ברחוב החרצית. "להערכתי יושקעו בו עשרה מיליון שקל מכספי תורמים", מספר איינשטיין כהן (55), ממקימי בית הכנסת, שהיה הבעלים והמנהל של אולמי "רסיטל".

"הופתעתי לטובה מרוחב ידה של העירייה ומהרצון הטוב שהפגינה במציאת שטח גדול כל כך. חב"ד הגישה בקשה להקים בית כנסת לכל עדות ישראל, העולה בקנה אחד עם המצע הרוחני שלה, כחלק מהאידאולוגיה של קירוב הדת לכל האוכלוסייה. הוחלט שבהתאם לאופי העמותות, צביון בית הכנסת יהיה שליש של חב"ד ושני שלישים של ספרדים, ויהיה בו מקום ל־750 איש".

כהן קיבל לפני שש שנים הצעה שלא יכול היה לסרב לה מהרב מנחם שטיינברג, איש חב"ד בחולון: להקים בביתו בית כנסת זמני שישרת את תושבי השכונה, לאחר שפונו מצריף ששימש בעבורם כבית כנסת.

"לאחר התייעצות עם אשתי וילדי, הסכמתי כמובן", מספר כהן. "חשבתי שזה יהיה זמני, לתקופה קצרה. הרב שטיינברגר הפיץ בשכונה עלונים כדי שלא נישאר בלי מניין, ואכן הצליח להביא אלינו הרבה מתפללים".

מאז כבר שש שנים משמש ביתו של כהן ברחוב אהרון יריב כבית כנסת מדי שבת וחג, ומארח כמעט 150 איש. "בבית הכנסת יש חמישה ספרי תורה מתורמים, אחד מהם אני, פרוכת ועזרת נשים", ממשיך כהן.

"בית הכנסת פעיל מאוד בשבתות ובחגים, ואשתו של הרב שטיינברגר מקיימת אצלנו הרצאות וחוגים לנשים. פנינו לעירייה בבקשה להקצות שטח לבית כנסת בשכונה, משום שידענו שהחוק מחייב שבכל שכונה יהיה שטח שזהו ייעודו".

במרץ 2009, מועד פירסום הכתבה הראשונה ב"ידיעות חולון" על בית הכנסת הייחודי הזה, נשאל אז כהן על השפעת הפעילות יוצאת הדופן הזו בביתו ואמר: "כל עוד אשתי לא תתלונן, זה בסדר, כי בכל אופן באים לפה מדי שבוע יותר מ־100 איש, משתמשים בשירותים, ויש לפעמים לכלוך. היו לנו גם כמה מקרים של אנשים שליליים, שניסו להיכנס לבית במסווה של מתפללים, כדי לגנוב, ותפסנו אותם. זה לא ריפה את ידינו".

כהן טוען שמסמכי הבקשה להקצאת הקרקע הוגשו לפני שנתיים כמעט, אך עמותת הספרדים טרם עשתה את חלקה בעניין. "אני חושב שזה תקדים שהעירייה רק מחכה עם הכסף במטרה לעזור, והצד שאמור להוציא לפועל מתעכב. אני מקווה שעמותת הספרדים תמסור את המסמכים בהקדם ושנוכל להתחיל", אמר.

תגובת עמותת הספרדים: "הרישום כעמותה ורישוי העסקים הוא תהליך פרוצדורלי שאורך שנתיים כמעט. נגיש את המסמכים סמוך מאוד לאחרי החגים, בקרוב ממש. זה לא תהליך שתלוי בנו".

מעיריית חולון נמסר: "אכן העירייה פועלת להקים בית כנסת בקרית אילון בעזרת שתי העמותות. עמותה אחת ותיקה והעמותה השנייה אמורה בקרוב לקבל את אישור רשם העמותות ובכך לסיים את הפרוצדורה. עיריית חולון עשוה מאמץ גדול על מנת לספק לשכונה בית כנסת וכולנו תקווה כי שתי העמותות ירתמו למאמץ למען ציבור המתפללים בשכונה".