תמרור אזהרה: עלייה חדה בכמות וירידה דרסטית בגיל הנערים והנערות הפוקדים את מחלקת המיון לילדים בבית חולים "וולפסון" בשל שתיית אלכוהול.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של ידיעות השפלה"

בשעות הבוקר המוקדמות יום שלישי שעבר הגיעו למיון הילדים שלוש נערות (16) שתויות, מבולבלות ומודאגות לנוכח איבוד ההכרה של חברתן. "כולנו שתינו אותה כמות, אבל עליה זה כנראה השפיע אחרת", אמרה אחת מהן. "היא כנראה ערבבה יותר מדי, אולי שתתה יותר מאיתנו מבלי ששמנו לב או אולי הגיעה שיכורה עוד מהבית, אבל מה שקרה לה היה מפחיד", סיפרה אחת החברות.

לדבריה, הן ישבו יחדיו בפארק ציבורי ושתו אלכוהול, שככל הנראה את חלקו הביאו מהבית ואת חלקו קנו מבעל קיוסק שלא דאג לבקש מהן תעודת זהות. "ישבנו ושתינו, ופתאום היא התמוטטה, פרכסה, התחיל לצאת לה קצף מהפה והעיניים שלה התגלגלו. פחדנו נורא אז קראנו לאמבולנס".להוריה של הנערה נודע על המקרה כמה שעות לאחריו, אחרי שקיבתה נשטפה ובית החולים ייצב את מצבה וסייע לה לשוב להכרה.

"מדובר בתופעה מתגברת ונפוצה מאוד של שכרות קיצונית עד כדי איבוד ההכרה והרעלת אלכוהול", מסביר מנהל מיון הילדים ב"וולפסון", פרופ' אילן דלאל. "אם בעבר היה מדובר בשנות העשרה המאוחרות, היום מדובר אפילו בילדים בני 12 עד 14, שמגיעים לבית החולים שתויים ומחוסרי הכרה. התופעה מתגברת בסופי השבוע, בחגים ובחופשות. העלייה בחשיפה לאלכוהול בגיל צעיר ב־20 השנה האחרונות היא במאות אחוזים, ובעשור האחרון ב־50 אחוז לפחות".

לדבריו, הנערים והילדים אשר פוקדים את חדר המיון בשעות הלילה, מגיעים לאחר ערב של שתייה שמתנהל לרוב בקבוצות בפארקים. במהלך הערב, הנערים מבקשים ממבוגר או מחבר שנראה מבוגר לגשת לקיוסק ולקנות בעבורם את האלכוהול. "למרות שיש חוק נגד מכירה לקטינים, הרבה קיוסקים עוקפים אותו וממשיכים למכור לילדים מבלי לדרוש תעודת זהות", אומר פרופ' דלאל.

לדבריו, מהלך האירועים אחרי ערב כזה זהה: הנערים השיכורים מוצאים את עצמם זרוקים ברחוב ומובהלים לבית החולים באמבולנס או בניידת משטרה שנקרתה לאיזור במקרה. "חלק גדול מהנערים והילדים שמגיעים למיון הם במצב של הרעלת אלכוהול, ומגיעים מחוסרי הכרה. במהלך סופי השבוע, החגים והחופשות אין לילה שלא היה בו לפחות מקרה אחד כזה. ברור שעל כל נער כזה שמגיע לטיפול בבית החולים יש כמה שלא מגיעים לטיפול. יש קשר ישיר בין החשיפה לאלכוהול ובין מעשי אלימות, הכוללים בין היתר מכות ודקירות, ולעלייה הניכרת בשכיחות תאונות הדרכים".

"מה שחריג הוא שמדובר בילדים צעירים מאוד", מאפיינת האחות הראשית במיון הילדים, אילונה ברנץ, "ששותים עוד לפני גיל בר המצווה, ומגיעים הנה מחוסרי הכרה, בלי ההורים, "לרוב הם מגיעים בליווי של מגן דוד אדום או המשטרה, לעתים אחרי תקרית אלימה. לוקח להם שעות לחזור להכרה".