זאב זאב, נכון לעכשיו: בעוד יושבי המאהל בשדרות רוטשילד בתל אביב עסוקים בפירוקו, בשכונת ג'סי כהן בחולון לא עצמו ביום ראשון בלילה עין, ויושביו נשארו ערים ודרוכים לקראת בואן של הניידות והטרקטורים לפנותם.

א' אוהל, ב' לא בטוח שזה בית
מה עושה ילדה שנאלצת לנדוד בין אוהלים למקלטים?
בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

"הבוקר ניתנו צווי הריסה מינהליים לשבעת צריפי העץ שנבנו בניגוד לחוק לצד האוהלים בג'סי כהן", מסרה עיריית חולון. "בשום אופן אין מדובר בפינוי המאהל עצמו, והעירייה תומכת במאבק התושבים בנושא הדיור הציבורי כבר מתחילתו. בניית הצריפים היא שנעשתה בלא אישורים ובלא היתרים, והמשטרה אישרה את הצווים. על התושבים לפרק את הצריפים תוך 24 שעות, ואם לא יעשו כן, יפרק אותם הפיקוח על הבנייה בעירייה בימים הקרובים".

לאחר קבלת הצווים החליטו יושבי המאהל לעשות כל שביכולתם על מנת למנוע את הריסת הביתנים הזמניים שהיו להם לבית קבע. "נעשה פה מלחמה כזו שאיש לא ישכח", אמר מנהיג המאבק, רפי מוסרי.בצהרי יום ראשון החלו להגיע לאיזור פעילים מתל אביב, ובראשם דפני ליף וחבריה. גם ח"כ דב חנין, ח"כ מיכאל איתן ונציגי התקשורת הארצית הגיעו. יושבי המאהל הקפידו על נוכחות מלאה, ישבו יחדיו ושכחו את חילוקי הדעות ששררו ביניהם עד כה. בעבר היו ביניהם מי שדרשו שלא לחבור למאבק התל אביבי משום שהוא "שמאלני", "פוליטי", "אינטרסנטי" או קטנוני מדי. הלילה ישבו כולם מאוחדים.

"אני מרגיש שדפני ליף, למרות דעותיה השונות והשקפותיה על המדינה והצבא, עושה לכולנו כאן שירות, מהסיבה הפשוטה שדרכה בעצם הכל התחיל, וממנה התחיל השינוי התפישתי של המחאה הזו. אז למה שישנה לי אם היא ימנית או שמאלנית, אוהבת צבא או מתנגדת לו? אם היא זו שתעזור לי לקבל בית, לי לא משנה מי היא או מה היא. לכולנו יש כאן מטרות זהות וקשיים זהים", אמר אחד המפגינים.

"דפני ליף העירה אותי משינה של 40 שנה", הוסיף מוסרי.

המאהל החולוני, שהתבדל בעבר מהפסטיבל הסטודנטיאלי התל אביבי, הפך ביום ראשון בערב דומה לו. צעירים רבים החלו לזרום אליו על רקע המוסיקה שהתנגנה בו, ובידיהם מזון ממסעדות בתל אביב ושלטי מחאה. חולונים ותל אביבים ישבו יחדיו, כשהם משוחחים על מהפכה, שינוי וצדק חברתי. כל ניידת או טרקטור שעברו בסביבה העלו את המתח.

"על הגבעה ממול עמד כל היום אדם שתצפת עלינו, וכל חמש דקות בערך עברה מולנו ניידת", אמרה אחת המפגינות. "גם הפיקוח העירוני וגם המשטרה יודעים שאנחנו פה בהרכב מלא ושלא ניכנע בקלות".

"אנחנו פה כדי לחזק את ידי המפגינים בג'סי כהן, להיות כאן בשביל האנשים האלה שאין להם בית, ועכשיו העירייה והמשטרה רוצות לקחת להם את קורת הגג היחידה שיש להם", אמרה ליף, שביקורה החל בצהרי יום ראשון ונמשך עד לשעות הבוקר המוקדמות של יום שני.

"אנחנו כאן בעיקר כי הבנו שהמפגינים מוכנים ללכת רחוק מאוד במאבק שלהם נגד המשטרה ואולי אף לנקוט דרכים אלימות", אמרה ליף. "דיברנו איתם והסברנו להם שכל מהלך כזה של אלימות לא ישיג דבר, ויעשה דה־לגיטימציה למה שהם מנסים להשיג פה, לכל המאבק הזה".

"פניתי לגורמים בכירים במשטרה וביקשתי מהם לא להוציא לפועל את צו הפינוי", אמר ח"כ חנין. "לאור ההבטחה שלהם, אני מאמין שהלילה הזה יעבור עלינו בשקט". לקראת הבוקר התפזרו אנשי המאהל התל אביבי, ויושבי ג'סי כהן נכנסו לביתניהם אחרי לילה ארוך. צלמי העיתונות שנרדמו על הדשא שבו בידיים ריקות.

אמש (רביעי), בשעות הבוקר, עלה המאבק מדרגה. מספר צריפים נהרסו אבל בהמשך היום בנו מתיישבי המאהל, מספר צריפים חדשים. המשך, מן הסתם, יבוא.

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות חולון"