מי מסיע את הילד שלכם?: ביום חמישי האחרון נפתחה שנת הלימודים החדשה, וחוץ מאשר לדאוג לספרי לימוד חדשים ולסנדוויץ' לבית הספר, יש הורים שצריכים גם לדאוג להסעת ילדיהם למוסדות החינוך. חלק מהם משתמשים בהסעות שמאורגנות ומפוקחות על ידי עיריית חולון, אבל לא כולם מקפידים להשתמש בשירותי חברה מסודרת. לשוק הזה, המגלגל מיליוני שקלים מידי שנה, נכנסו גם חברות ללא רישיון להסעת תלמידים, הנהגים ה'חאפרים'.

לא תאמינו מי הסיע ילדים בבני ברק
בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

"אני מכיר את ההסעות שפועלות באופן לא חוקי. מדובר בחברות שעובדות עם מוסדות פרטיים ולא דרך העירייה, לפעמים אני פשוט מזדעזע איך מתנהלות ההסעות של החינוך הפרטי, דוחסים ילדים בכלי רכב פשוט לא ראויים. אני אישית קיבלתי פעם טלפון מהמשטרה על רכב הסעה שנראה דחוס בצורה מחפירה.

"ביררתי את הנושא והסתבר שהרכב היה תחת פיקוח של עיריית רחובות. מיד התקשרתי למנכ"ל העירייה והוא טיפל בעניין. בחולון יש הרבה בתי ספר על-אזוריים שאליהם מגיעים ילדים מערים אחרות, לפעמים אנחנו מגלים ליקויים בהסעות שלהם ומיד מודיעים לרשויות שיטפלו בנושא", אומר יוני רובינשטיין, מנהל אגף ארגון ובקרה בעיריית חולון.

על פי הנתונים, כ-15 אחוז מכלל ילדי הגנים הפרטיים בחולון מגיעים מידי בוקר לגן בהסעות פרטיות. יש בעיר גם כ־600 תלמידים השייכים לחינוך החרדי, היוצאים מהעיר למוסדות חינוך בערים אחרות, לא באמצעות הסעות העירייה. בחלק מהמקרים, כמו תלמידים הלומדים במוסדות פרטיים, לא חלה עליהם כל חובה להשתמש בהסעות שמעמידה העירייה.

רפי עטר, מנהל חברת "לימוזין" המפעילה מיניבוסים ורכבי הסעות עבור עיריית חולון, מתאר את הדרישות הגבוהות שחברות ההסעה נדרשות לעמוד בהן: "זה עסק מאוד תחרותי וקשה, וכשמדובר בילדים רמה בינונית פשוט לא מספיקה, אתה חייב להצטיין במה שאתה עושה. לחברות פירטיות אין סיכוי להיכנס לסף הדלת של העירייה.

"יש נהגים שעובדים באופן פרטי ללא רישיונות וזה מסוכן מאוד. כשאני רואה הסעות שבהן דוחסים יותר מידי ילדים אני מזועזע. הרשויות המקומיות לא מאפשרות את זה אבל תמיד יהיו החאפרים שלא אכפת להם מאף אחד, רק להרוויח כסף".

המשטרה מסרה בתגובה: "דווקא נהגי ההסעות באיזור חולון ובת ים נוהגים במהירות המותרת. הנהגים האלה מועסקים לרוב על ידי הרשות המקומית, ולכן כפופים לה מבחינת רשיונות והיתרים, והעירייה אחראית לטיפול בנהגים העובדים בלא אישורים מתאימים. באיזור חולון ובת ים לא מצאנו "חאפרים". ההסעות מוסדרות מאוד גם מבחינת בטיחות".