משלמים את המחיר: שביתת הרופאים בשבוע שעבר גבתה מחיר כבד מהחולים שהמתינו לקבלת טיפול בבית חולים "וולפסון". בשבוע שעבר הצטרפו מרפאות קופות החולים של ה"כללית" לשביתת הרופאים המתמחים, ועבדו במתכונת שבת. בעקבות השביתה במרפאות, הופעל לחץ כבד על בתי החולים, בהם "וולפסון", וחולים רבים נאלצו להמתין שעות רבות בחדר המיון עד לקבלת טיפול הולם.

יולדת משכם, לעומת זאת, זכתה לטיפול מהיר בוולפסון
רוצים לדעת איך מרגישים הנכים שמגיעים לוולפסון?
בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

משפחת לוי הייתה אחת מהמשפחות שהמתינה שעות ארוכות: "באתי עם ההורים שלי, שהם כמעט בני 80. לאמא שלי היה צריך להיות תור לאורטופד והרופא שהיה אמור לראות אותה - שבת. היא נעזרת במקל הליכה וסובלת מכאבים בגב. חיכינו שבע שעות, החל מ 8:00 בבוקר, רק כדי שאורטופד יראה אותה", סיפרה מלכה לוי.

לטענת לוי, לא רק שבית החולים עבד במתכונת שבת, אלא שהיחס הכללי של הרופאים ואחיות היה של אדישות וחוסר עניין: "אני לא יודעת אם זה קשור לשביתה, אבל היחס כאן היה מזלזל ומשפיל, הרופאים פשוט לא היו כאן בכלל, והאחיות לא התנהגו יפה. אולי זה בגלל שכל כך הרבה אנשים ממתינים לטיפול, אבל לי זה לא נראה כמו מתכונת שבת, אלא מרגיש כמו שביתה כללית".

רונית אלימלך הגיעה ל'וולפסון" באמבולנס, יחד עם אחיה שהגיע לקופת החולים ומשם הובהל בדחיפות למיון: "הלכנו בבוקר לקופת חולים, ולא היה עם מי לדבר שם. הרופא שלנו לא היה ואחי סבל מכאבים בחזה, אז לא לקחו סיכונים ושלחו אותנו לפה באמבולנס". לדבריה, אחיה סובל מבעיות בלב, מקבל טיפול תרופתי ונמצא במעקב אצל רופא המשפחה. "רק אחרי ארבע שעות עשו לו בדיקות דם. אני לא מבינה איך זה ייתכן. מדובר באדם צעיר אומנם, אבל עם בעיות בלב, איך הרופאים לוקחים סיכון? איפה הם? הוא פשוט שכב שם ואף אחד לא ניגש אליו", כך סיפרה אלימלך.

אלימלך אינה כועסת על בית החולים ומגלה הבנה ותמיכה בפעולות המחאה של הצוות הרפואי: "המאבק של הרופאים הוא מובן ואולי אפילו צודק, אבל חבל שזה נעשה על הגב של האוכלוסייה החלשה והחולה, שבאמת צריכה טיפול וממתינה במסדרון לישועה שלא באה. זה די מזעזע שמערכת הבריאות שלנו הגיעה למצב הזה".

עובדת זרה שהגיעה למקום באמבולנס, בעקבות חשש לשבץ מוחי, המתינה זמן רב במיון היות והרופא המומחה לא היה בנמצא: "ייתכן ונצטרך להעביר אותה לאיכילוב, כי כרגע ככל הנראה אין רופא מתאים שיכול לראות אותה", אמרה אחת ממתנדבות מד"א. למרות זאת, האישה ישבה והמתינה במיון במטרה להתאשפז באחת ממחלקות בית החולים, משום שהקשישה שבה היא מטפלת גרה בבת ים, והיא רצתה להשאר קרובה אליה.

אלי אלבז הגיע למיון בשל שיעול טורדני, ולאחר שהות של שמונה שעות במיון, שבמהלכן התבצעו לו בדיקות, התגלה כי הוא לוקה בדלקת ריאות: "אחרי שעות ארוכות של בדיקות והמתנה, מצאו שיש לי דלקת ריאות אבל שיחררו אותי הביתה, עם חום, שיעול וחולשה, אני בקושי יכול לעמוד על הרגליים", אמר אלבז.

דוברת בית החולים, מיכל ויינשל שיינמן, מסרה בתגובה: "אתמול התקיימה שביתה כללית, הן בקופות החולים והן בבתי החולים, דבר שיצר עומס רב. גם אצלנו ב'וולפסון', לרבות בחדר המיון הרופאים עבדו במתכונת שבת, קרי – רופאים תורנים בלבד. אתמול נבדקו בחדר המיון ב'וולפסון' 425 מטופלים. מטבע הדברים, העומס הגדול על הצוות הרפואי והצוות הסיעודי (אחיות) הוביל להמתנה ממושכת. המרכז הרפואי 'וולפסון' עושה כל מאמץ להעניק את השירות המקצועי והטוב ביותר, ובזמן הקצר ביותר".