גז עצבים: ארבעה בני אדם נהרגו ביוני האחרון בפיצוץ גז בבניין מגורים בנתניה. טיפול רשלני במערכת גרם שם לדליפת גז קטלנית. בחברת עמיגור, המפעילה בחולון ובבת ים שלושה בתי דיור מוגן, החליטו כבר קודם לכן לא לקחת סיכונים. בוקר בהיר אחד התייצבו נציגיהם בפתחי דלתות בתי מאות הדיירים, מרביתם קשישים ועולים חדשים, והכריזו בפניהם: הבישול באמצעות הגז מחוץ לתחום.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

הטרגדיה בעיר היהלומים שארעה על הדרך, באיבו של התהליך, רק חיזקה בקרב קברניטי החברה את ההחלטה. אלא, שהמעבר מבישול באמצעות הגז להכנת מטעמים על גבי פלטה חשמלית בלבד, מעורר מיני סערה בקרב רבים וטובים מיושבי בתי הדיור המוגן באיזור.

רות וג'קי מסיקה בעמדת הבישול המאולצת החדשה. צילום: קובי קואנקס

רות וג'קי מסיקה גרים בדיור בבת ים ארבע שנים. גם הם בחרו להתאים את עצמם לשיטה החדשה. "היה קשה אבל התרגלתי", אומרת מסיקה. "היו אנשים שלא הסתדרו עם האש של הגז, כל יום היתה לנו אזעקה בגלל זה. היתה סכנת נפשות. בהתחלה התאכזבתי, לא היה לי איך לשרוף את הכבדים ויש הבדל של ממש בבישול, למרות שהחשמל נוח יותר מבחינת הניקיון.

"הדבר היחיד שמפריע לי זה שאי אפשר לבשל בחגים כי אי אפשר להעביר אש. אני אוהבת מאוד לבשל ועושה את זה על הפלטה החשמלית. לפני שהתרגלתי הייתי במצוקה, אבל לא העזתי להתלונן. בסוף התרגלתי ואני מרוצה".

עמיגור היא חברת בת של הסוכנות היהודית, ופועלת בתחום הדיור המוגן הציבורי. דייריה הם ברובם עולים חדשים, קשישים ומחוסרי דיור, שהמדינה מאפשרת להם להתגורר שם בעלויות נמוכות במיוחד. שכר הדירה הממוצע ליחיד הוא 202 שקל, ולזוג 265 שקל.

מנהלת סניף תל אביב בעמיגור, העובדת הסוציאלית צילה גלזר, סיפרה כי ההחלטה לנתק את המבנים מרשת הגז נעשתה בהמלצת מכבי האש.
מה בדיוק גיליתם פתאום אצל הקשישים שהחלטתם על צעד דרסטי שכזה?
"אצל הרבה מהקשישים ניתן לראות ירידה קוגניטיבית, ופחדנו שיקרה אסון. היו קשישים שהשאירו את הגז דולק, ובביקורים שערכנו הרחנו את זה. עוד לפני שהתקבלה ההחלטה הגורפת, ניתקנו את הגז אצל קשישים שהיה חשש שהם שוכחים לכבות אותו".

לא כל הדיירים מרוצים מהמעבר. עליית מחירי החשמל והחום הרב שמפיצה הפלטה מפריעים לרבים מהם. נ. מתגוררת בבת ים, מספרת כי המעבר לחשמל הקשה עליה מאוד, ואינה מבינה מדוע נותק הגז באופן גורף. "אני לא מרוצה מזה בכלל. העולים הרוסים מקבלים הנחה בתעריפי החשמל וקצבה מוגדלת, ואני, צברית שמקבלת קצבה נמוכה הרבה יותר, צריכה לשלם המון בגלל הפלטה הזאת".

ההחלטה לנתק את מערכת הגז ולעבור לבישול בחשמל מיושמת בימים אלה באופן הדרגתי בכל סניפי עמיגור בארץ. לדברי החברה, בבנייני הדיור המוגן החדשים חל איסור להשתמש בגז, והחברה החליטה ליישם את האיסור גם בבניינים הישנים.

תגובת עמיגור: "בהתאם להמלצת איגוד הערים לכיבוי אש, שלפיה נוכחות של גז בדירת קשיש היא סיכון, החלטנו לפעול לביטול מערכות הגז ולחיבור פלטות חשמל לבישול. דיירים שהתקשו לקנות פלטה חשמלית קיבלו סיוע, ודיירים חדשים אוכלסו מיד בדירות שאין בהן חיבור לגז".

ממכבי האש נמסר: "על פי הוראות מפקח כבאות ראשי חל איסור על שימוש בגז גפ"מ( גז פחמימני מעובה) לצרכי בישול וחימום בדירות וזאת, למנוע את הסכנות הנובעות משימוש בגז זה בשל אופי האוכלוסייה המתגוררת בבניינים אלו".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות חולון" וב"ידיעות בת ים"