פעמיים מזל טוב: שילוב של קשרי עבודה בין רופאים משכם ומ"וולפסון" בחולון, פעילות מהירה ומקצועית ולא מעט מזל, הביאו להצלת חייה של צעירה בת 18 שנקלעה למצב קריטי זמן קצר לאחר שילדה תאומים בבית חולים "רפידיה" בשכם.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

היולדת הובהלה לבית חולים "וולפסון" באמצע הלילה שבין ראשון לשני לפני שבועיים, כשהיא מדממת ושרויה במצב רפואי קשה מאוד, כתוצאה מסיבוך שהתרחש במהלך לידת תאומים בבי"ח "רפידיה" בשכם. בלידה, התאום הראשון של היולדת הצעירה חולץ בלידת ואקום, ואילו התאום השני נולד בלידה ספונטאנית. לאחר הלידה, הופיע אצל הצעירה דימום חזק מתעלת הלידה שבעקבותיו היא איבדה כמות ניכרת של דם והיא אף איבדה את הכרתה.

היולדת הובהלה לחדר הניתוח "רפידיה" בשכם ושם בוצעה לה כריתת רחם וניתנו לה 45 מנות דם. למרות הטיפול שניתן לה בבית החולים שבגדה, מצבה הוסיף להיות קשה, ובהתייעצות עם רופאיה ומשפחתה, היא הובהלה לבי"ח "וולפסון" בחולון. עם קבלתה לבית החולים היא הובהלה לחדר ניתוח במחלקת הנשים והיולדות, להליך רפואי המכונה "פתיחת בטן חוקרת".

במהלך הניתוח התגלה דם רב בחלל הבטן. היא נותחה והועברה למחלקת טיפול נמרץ להמשך מעקב. שם היולדת החלימה ושבה לאיתנה.

ד"ר דורון גביש, רופא מרדים בכיר בוולפסון: "בשעות המאוחרות של הלילה דיווחו לי על אישה צעירה משכם שצריכה להגיע לבית החולים אחרי שעברה כריתת רחם, לאחר לידת מלקחיים. היא דיממה מאוד, והגיעה לבית החולים במצב שהיא מורדמת ומונשמת, נפוחה מאוד בעקבות הנוזלים הרבים שהיא קבלה. הטיפול כאן במחלקה כלל מוצרי דם וקרישה, שלאחריהם היא הועברה לטיפול נמרץ שם גמלו אותה ממנשם.

"לאחר שירדה הנפיחות והיא שבה לאיתנה, היה אפשר לראות כמה שהיא צעירה ויפה. היא הייתה במצב מאוד קשה מבחינת הקרישה ואי היציבות של הדם משום ואלה יכולים להוביל למצוקה נשימתית קשה יותר".

מנהל חדר הלידה ב"וולפסון", פרופ' אוסקר סדן, מסר: "במהלך הניתוח נמצא דם רב בחלל הרחם של היולדת ומוקדי הדימום נתפרו ונצרבו". כאשר הדימום פסק, היולדת הועברה להמשך טיפול במחלקה לטיפול נמרץ, בניהולו של ד"ר אריה סורוקסקי, שם היא שהתה עד להתייצבות מצבה הרפואי.

מנהל מחלקת נשים ויולדות בבית החולים, פרופ' אברהם גולן, מסר כי חייה של האישה ניצלו באורח נס, בעקבות הקשר שניהל בית חולים "וולפסון" עם הגדה: "בבית החולים 'וולפסון' יש כמה רופאים מתמחים מהגדה, והם אלה שקיבלו את ההודעה לגבי מצבה החמור של האישה.

"בהתייעצות עם משפחת החולה, הם ביקשו רשות להבהילה לבית החולים על מנת שננסה להציל את חייה. לכאן היא הגיעה במצב קשה מאוד, נותחה במיידי וחייה ניצלו. פתחנו את איזור הבטן, עצרנו את הדימומים ואומנם רחם אין לה, אבל זוג תאומים בריאים יש לה, וגם חיים בריאים".

בימים אלה, היולדת מחלימה בבית החולים ומצבה הרפואי משתפר ומתייצב. לתאומים שנולדו בשכם, שלום.