תנו לרעש להיות ספונטני: תושב קרית שרת בחולון, ארתור קרמר, מנהל מאבק ממושך נגד סניף "שופרסל שלי", בשל טענה לרעש חריג לכאורה הנגרם כתוצאה מהפעלת מערכת הקירור במקום.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

קרמר פנה לעמותת "אדם טבע ודין" בבקשה לסייע לו במאבקו להחזרת השקט לשכונת מגוריו. זו מצידה פנתה ליחידה לאיכות הסביבה בעירייה שביצעה מדידות יום ומדידות לילה, מתוך ביתו של קרמר. "אכן המדידות מצביעות על חריגות ממפלסי הרעש המותרים על פי התקנות למניעת מפגעים, הן בשעות היום והן בשעות הלילה", העבירה היחידה את ממצאיה לעמותה.

נתונים אלה הועברו להנהלת סניף "שופרסל שלי", והיא ערכה בדיקת רעש, שלא חשפה חריגות כלשהן, אלא, שלטענת קרמר ביצועה בשעת לילה אינה אפקטיבית כלל ועיקר.
סאגת המאבק, הנמשך למעלה משנתיים, הביאה את נציגי הצדדים המעורבים להחלטה לפיה יבוצעו מדידות רעש חדשות מביתו של קרמר, אך התושב מצידו מסרב לערב את הנהלת המרכול בהליך. התנגדותו הביאה להפסקת הטיפול מצד היחידה לאיכות הסביבה בעירייה.

עדנה וארתור קרמר, שעדיין סובלים מהרעש, מוחים: "אנחנו לא יכולים לפתוח חלון, לא ביום ולא בלילה. זה כמו רעש קבוע של אוטובוס שחונה ממש מתחת לחלון שלנו". בנוסף, הזוג הסביר מדוע סירבו לבדיקה משותפת של היחידה הסביבתית ושל המרכול: "כוחה של הבדיקה הזו הוא בגורם ההפתעה. אם היחידה הסביבתית תתאם בדיוק מתי ייערכו המדידות, הרי שעלול להיווצר מצב בו הנהלת המרכול תחליש את מערכת הקירור והתוצאות לא תהיינה מהימנות, לדעתנו".

מעיריית חולון נמסר בתגובה: "אכן, בבדיקה הראשונה נרשמו חריגות וכתוצאה מהממצאים החריגים, בוצעו פעולות ע"י רשת שופרסל לחיסול המפגע. לאחר מכן בוצעו בדיקות (ע"י רשת שופרסל) והתוצאות העידו על שיפור משמעותי ואף עמידה בתקנים. לאור המשך התלונות ע"י מר קרמר, החליטה מנהלת היחידה לאיכות הסביבה בעיריית חולון, ד"ר איזבלה אפיק, לבצע בדיקה והפעם, בדיקה משותפת לשופרסל וליחידה לאיכות הסביבה.

"מאחר שעל פי החוק, יש לבצע את הבדיקה בחדר השינה של המתלונן או לחילופין בחדר שהוא שוהה בו רוב השעות ביום, נעשתה פנייה למר קרמר ואולם עד עצם היום הזה הוא מסרב לאפשר לנו לערוך את הבדיקה".

דוברת "אדם, טבע ודין", יעל אדליסט, מסרה בתגובה: "המפגע משפיע לרעה על חייהם של מספר רב של תושבים באיזור, שגם אם אינם מזדהים בפני העירייה, אין זה אומר כי הם מסכימים לקיומו של המפגע. לפיכך, לא היה מקום לחדול מהטיפול במפגע.

"בנוסף, לא ברורה החלטתה של העירייה לבצע מדידה נוספת לאחר שמדידה מהימנה שבוצעה על ידי הרשות גילתה כי יש חריגה ממפלס הרעש המותר בחוק, וההוראות שניתנו על ידי הרשות להפחתת הרעש לא בוצעו ונותרו כאבן שאין לה הופכין. על העירייה לעמוד לאלתר על כך כי הוראותיה משנת 2009 יתבצעו ככתבן וכלשונן למען מיגורו הסופי של המטרד".

מנהל הסניף, קונסטנטין ויגדרוביץ', מסר בתגובה: "אני רק ארבעה חודשים בתפקיד ויודע על הבעיה הזו. אנחנו מטפלים בנושא ולפני כמה שבועות היו כאן כמה מהנדסים שבאו לבדוק את המצב של מערכת הקירור. אנחנו מקווים שבקרוב נוכל למצוא פתרון שיתאים גם למרכול וגם לתושבים".