רחוב בזיג־זג: בעקבות מחאת תושבי רחוב ההסתדרות, ביטלה בשבוע שעבר מועצת עיריית חולון את החלטתה הקודמת לקרוא לקטע מרחוב ההסתדרות על שמו של עו"ד משה רום ז"ל, לשעבר ראש העירייה. כעת יוסרו השלטים החדשים ברחוב ויוחלפו באחרים.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

העירייה החליטה בספטמבר להנציח את זכרו של רום, שנפטר ב-2007, ולקרוא על שמו את הקטע ברחוב ההסתדרות בין הרחובות שרת וחנקין. המהלך עורר את זעמם של תושבים, ששלחו לעירייה עשרות מכתבים והחתימו עצומה נגד ההחלטה. כעת מתברר כי מאבקם צלח.

"אני שמח שהצדק והשכל ניצחו", אמר השבוע יעקב וייס, ממובילי מאבק התושבים. "במשך הזמן שעבר מאז שינו את שם הרחוב, לא הגיעו ליעדיהם דברי דואר ואספקה לחנויות, והרגשנו שלאיש לא אכפת. אחרי שהחלה הרפורמה בתחבורה הציבורית הרגשנו אבודים בכלל, כי לא היה כל סיכוי למצוא לא את הרחוב ולא את האוטובוס שעובר בו. אנחנו שמחים, אבל לא מבינים למה היה צריך להשקיע כל כך הרבה מאמץ בדבר מובן מאליו כל כך. למה לא היו יכולים לחשוב מראש על טובת התושב?"

יו"ר ועדת השמות העירונית, יוסף נדלר, סיפר על נסיבות שינוי ההחלטה: "ועדת השמות מצאה לנכון לפגוש את התושבים ואת נציגי ההסתדרות, שהעלו את השגותיהם, חלקן ענייניות וחלקן אמוציונליות. הקשבנו גם לנציגי המשפחה, שהיו להם השגות על הדרך שהדברים נעשו בה. גם המשפחה שמעה את דברי התושבים. בסופו של דבר המלצנו להחזיר את המצב לקדמותו".

חבר הוועדה עו"ד רועי כהן הוסיף: "יש הליך מסודר שקובע כיצד יש לשנות שם רחוב. מבחינת המשפחה זו פגיעה בכבוד המת, וצריך לפתור את זה כמה שיותר מהר. למשפחה יש תחושה קשה מאוד. אני ממליץ לפתור את העניין במהרה, כי רום ראוי להנצחה".

ראש העירייה, מוטי ששון, אמר: "מדובר בסיטואציה רגשית קשה. אני מבין את המשפחה ואני בעד הנצחה של משה רום. הצעתי למשפחה להחליף את השם של שדרות ירושלים, בכניסה המזרחית לעיר. בעיני זאת כניסה מכובדת וזה הכי מתאים. זה לא היה יוצר בעיה שם, כי אין כמעט דיירים ואין עסקים, והנחתי שלא יהיו התנגדויות. אמרתי למשפחה: 'סעו לשם ותראו', אבל לצערי, הם לא היו מוכנים לשמוע ולא הצלחתי לשכנע אותם. הם רצו רק את רחוב ההסתדרות. אמרתי להם שזה לא יעבור, כי גם בניין ההסתדרות עצמו נמצא ברחוב הזה, והתרעתי שהם עושים טעות.

"יחד עם זאת אמרתי להם שאני משאיר את ההחלטה בידיים שלהם, אבל שישקלו שוב, מכיוון שמה שוועדת השמות העירונית ומועצת העיר יחליטו, הוא שיהיה. חשבתי שההנצחה שהצעתי מכבדת את רום יותר, אבל לא הצלחתי. הצעתי המקורית בעינה עומדת, וחשוב גם להדגיש שאין כרגע כל רחוב ראשי אחר פנוי. אני גם לא מוכן לקרוא רחוב קטן על שם ראש עירייה, כי אני חושב שזה לא מכבד אותו".

בנו של משה רום, עו"ד אמיר רום, מסר בתגובה: "לא נגיב על ההחלטה הזאת. מספיק כואב לנו ואין לי הרבה יותר מה לומר. אני מקווה שנשב בצורה מסודרת מול הגורמים המוסמכים בעירייה, ונמצא לזה פתרון ראוי".