מחוסנים יותר, ומחוסנים פחות: מאות מתלמידי בתי הספר בחולון, בת ים ואזור לא חוסנו במהלך שנת הלימודים האחרונה – כך חושפים נתוני משרד הבריאות. על פי הנתונים, חברת "נטלי" שנבחרה לתת את החיסונים נגד אדמת, צהבת ואבעבועות רוח, לא ערכה גם את בדיקות הראייה והשמיעה לתלמידים באיזור כמובטח.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

בחברת "נטלי" מציגים, מצד אחד, לראווה את האחוז הגבוה של התלמידים שכן חוסן בשנת הלימודים האחרונה, ומאידך, מטילם את האחריות לאי ביצוע כלל החיסונים, ובכלל זה נגד אדמת, צהבת ואבעבועות רוח, על משרד הבריאות.

חברת "נטלי" זכתה בזיכיון החיסונים והחליפה בכך את משרד הבריאות שנהג לחסן את התלמידים עד כה. החברה טוענת כי ממצאים אלה נובעים בין היתר בשל תוכנה ממוחשבת חדשה שהכניס משרד הבריאות לשימוש וממחסור בכוח אדם. תוכנה זו (בשם רחל"י), שפעלה בראשונה השנה, ובלי נסיון ביצוע קודם, נועדה לתעד ולעקוב אחר השירותים והחיסונים בבתי הספר.

לטענת החברה, הסיבה לפרסומים השגויים והמטעים נובעת מכך שהנתונים נלקחים מהמערכת, שהצוות הממונה עליה לא בקיא בהפעלת מחשב, ולכן חלק מהנתונים לא הוקלדו ולא תועדו.

"זו הסיבה שבגללה הנתונים שברשות משרד הבריאות חלקיים, ולמעשה יש לצרף אליהם את הנתונים הידניים שהעבירו ל'נטלי' ולמשרד הבריאות מדי חודש צוותי השטח", מסר דובר "נטלי".

עוד טוענת החברה כי מספר האחיות שעומד לרשותה קטן ב־40 אחוז מזה של משרד הבריאות (315 לנטלי לעומת 530 למשרד הבריאות), ולמרות זאת שיעור הכיסוי של "נטלי" הוא מהגבוהים שהיו בשנים האחרונות.

למרות זאת, על מנת לפצות על היעדר הפעילות, תפעיל "נטלי" ביולי ובאוגוסט מרכזי השלמות בפריסה ארצית. למרות המחדל, החוזה עם החברה חודש גם לשנה הבאה.

בתגובה לממצאים, מסר דובר "נטלי": "אנו עומדים על כיסוי חיסונים ארצי של 92 אחוז, נתון שהוא מעל הממוצע בחמש השנים האחרונות. בימים אלה יוצאת 'נטלי' במהלך רחב היקף בפעם הראשונה בישראל לאורך חופשת הקיץ, ומקימה מרכזים להשלמות חיסונים בפריסה ארצית, בהשקעה של חמישה מיליון שקלים.

"זאת על מנת לאפשר לכל מי שפספס את יום החיסונים להשלים את החיסון. תלמידי ישראל יוכלו לבצע גם השלמות לבדיקות ראייה, שמיעה וגדילה במרכזים השונים ברחבי הארץ. נטלי מחויבת לבריאותם של תלמידי ישראל ותמשיך לפעול ולהעניק את השירות הטוב והמקצועי ביותר לכל תלמידי ישראל".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "המשרד בוחן חלופות שונות לאספקת השירות בשנים הקרובות, ואף מינה ועדה מקצועית חיצונית בהשתתפות נציגים של האקדמיה, כדי לבחון את הנושא. עם זאת, איננו רואים אפשרות ליישם חלופה חדשה בתחילת שנת הלימודים הקרובה, וסבורים כי לא נכון יהיה להחליף את אופן מתן השירות באמצע השנה.

"לכן המשרד מתכוון לפעול להמשך הפעילות של חברת 'נטלי' בשנת הלימודים הבאה בלבד. במסגרת זאת תחויב החברה לבצע השלמות לתלמידים שלא חוסנו או נבדקו בשנת תשע"א.

"בהנחה שאכן תתבצע השלמת חיסונים למי שלא חוסנו, הרי שדחייה של מועד החיסון, ואפילו בשנה, איננה משמעותית מבחינת יעילות החיסון שנועד להקנות הגנה לשנים רבות גם לאחר בית הספר".