יש אין, אין רחוב: ועדת השמות העירונית בחולון המליצה להשאיר על כנו את שמו של הקטע ברחוב ההסתדרות, שהיה אמור להיקרא על שמו של משה רום. ההמלצה באה על אף שברחוב כבר נקבעו שלטים ובהם השם החדש, והיא תובא לאישור מועצת העיר בראשית השבוע הבא.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

ועדת השמות התכנסה לדיון בהתנגדויות תושבי רחוב ההסתדרות בשבוע שעבר. בספטמבר החליטה העירייה להנציח את זכרו של ראש העירייה לשעבר עו"ד משה רום, שנפטר ב-2007, והחליטה שרחוב ההסתדרות בין הרחובות משה שרת וחנקין יקרא על שמו. המהלך עורר את זעמם של תושבים, והם שלחו לעירייה עשרות מכתבים והחתימו עצומה נגד ההחלטה.

על חלק מקירות בתי הרחוב כבר שינו את השם. מה יהיה? צילום: לירז כהן

"לישיבת הוועדה הגיעו 35 תושבים, שני עורכי דין מטעם ההסתדרות ובנו ובתו של ראש העירייה המנוח", מספר מוביל המאבק ודייר הרחוב, יעקב וייס. "איש ממקבלי ההחלטות לא טרח לבוא. ההחלטה להחליף את שם קטע הרחוב התקבלה מבלי שדנו בהתנגדויות שלנו לפני כן".

חבר מועצת העיר עו"ד רועי כהן, שהשתתף בדיון, תמך בדעת המתנגדים, וקרא לעירייה למצוא דרך הולמת אחרת להנציח את רום. "בישיבת מועצת העיר שאישרה את ההחלטה הייתי חבר המועצה היחיד ששאל אם ההליך נעשה באופן תקין ואם אין אפשרות לקרוא רחוב חדש על שמו של רום", אמר כהן. "נאמר לי שזה נעשה באופן תקין ושישמעו את התנגדויות התושבים, על פי דרישת המשפחה. לכן תמכתי בהחלטה.

"בבדיקה שערכתי התברר לי שנפלו פגמים ותקלות רבות בהליך, ואני מקווה שהם נעשו בתום לב. הסברתי בישיבה המקדימה של ועדת השמות שמבחינה משפטית ההליך היה לא תקין. לא פורסמה בעיתון הודעה על הכוונה לשנות את שם הרחוב, ועדת השמות לא התכנסה כדי לשמוע את התנגדויות הדיירים לפני ההחלטה, ומאחר שמדובר בשם שהוא בעל משמעות לאומית (ההסתדרות, ח.כ.), היה צורך באישור הממשלה או ועדת שרים שהממשלה הסמיכה לכך.

"אין לי ספק שאם התושבים או ההסתדרות יפנו לערכאות משפטיות, ההחלטה תבוטל, וחבל שהעירייה תיגרר למחוזות כאלה". אשתו של רום, העדיפה שלא להגיב.