האסון של נתניה כמעט חזר על עצמו: ערנות של שכנים לדליפת גז מנעה אסון ברחוב פרופסור שור בחולון. מכבי האש הגיעו בעקבות קריאה בחשש לדליפת גז בשעות הערב המאוחרות של סוף השבוע הקודם.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

הכבאים הבחינו בריח חריף של גז עולה מדירה בקומה השניה. בדיקה מהירה של שעוני הגז בבניין הראתה שצריכת הגז בדירה גבוהה מאוד. הכבאים ניתקו מיד את אספקת הגז לכל הבניין ופינו את הדיירים. הם חדרו לדירה דרך מרפסת השכנים וגילו כי ברז הגז בדירה דולף.

"מדובר בצובר גז מרכזי, שמספק גז לכמה בניינים במקביל, על ידי שלוחות היוצאות לדירות", הסביר מפקד המשמרת, רשף משנה שלום כתר. "צובר הגז הזה הוא אינסופי, ובניגוד לבלוני גז שיכולים להתרוקן, לצובר גז יש יכולת דליפה עד אינסוף".

רש"מ כתר מוסיף ומספר שאסון גדול נמנע היות שהדירה היתה ריקה כמעט ממוצרי חשמל. "פיצוץ אדיר היה יכול להיגרם מניצוץ הכי קטן בעקבות צלצול פעמון או מקרר שהיה מתחיל לעבוד. ברז הגז דלף במשך חמש שעות. באורח נס לא נגרם אסון במימדים שראינו לא מזמן בנתניה".

"היה כאן יותר מזל משכל", אומר דייר הבניין אלון חי. "אשתי, שהיא בהיריון מתקדם, היא זו שהפנתה את תשומת לבי לריח חזק של גז.

בשלב הזה כמעט לא היה ריח בתוך הבית. כשיצאנו החוצה למרפסת תקף אותנו גל חזק של ריח גז. בהתחלה חשבתי שזה יתנדף כבר. במחשבה שנייה נזכרתי במה שקרה בנתניה, וחשבתי לעצמי שאסור לקחת צ'אנס, והתקשרתי למכבי האש.

"כשמכבי האש הגיעו, הם ביקשו ממני לרדת למטה. כשיצאתי מהדירה הרחתי את הריח קרוב עוד יותר, והבנתי שזה בא מהשכנים שלידי. הם עזבו את הדירה באותו יום וניתקו את הגז, אבל יש כפתור שנמצא מתחת למגירות, שבתהליך פירוק הכיריים נפתח כנראה בטעות, והגז התחיל לדלוף.

"הדירה היתה חנוקה מריח גז חריף, וזה עוד אחרי שנשאר חריץ קטן לאוורור. "מכבי האש אמרו שאם היינו מתקשרים שעה אחת מאוחר יותר, לא היינו שורדים את זה. הדליפה נמשכה יותר מחמש שעות".