בית דין שדה לנוער: דור ואלעד (כל השמות בכתבה בדויים), תלמידי כיתה י"א באחד מבתי הספר בחולון, התחרו על לבה של נערה. הסכסוך בין השניים תפח, וכל אחד מהם גייס לצדו חבורה של בני נוער מבתי ספר שונים בעיר. מוויכוח מילולי ואיומים זה הפך לוויכוח אלים. שתי החבורות נהגו להיפגש אחרי שעות הלימודים באחת הגינות הציבוריות ולאיים זו על זו באלימות. דור ואלעד שכחו מזמן על מה התחיל הוויכוח ביניהם, אבל הם זוכרים היטב איך הוא הסתיים.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

"בסופו של דבר הם מינו את הבריון של הגינה להיות הבורר בפרשה", מספרת אמו של דור. "מדובר בילד שלא לומד, שהוא האיש החזק של הגינה ועל פיו ישק דבר, וכולם הולכים אחריו שבי. "הנער שמע את שני הצדדים, והחליט שכדי שהפרשה תסתיים, אלעד צריך לתת לדור בוקס בבטן, כי דור ניסה להתחיל עם אלעד. דור קיבל עליו את הדין, וכך היה.

"זה היה יכול להיגמר בלי שבכלל נרגיש או נדע משהו, אבל אלעד בחור חזק, שנתן לדור בוקס מכל הלב. דור שיחק אותה גבר ולא הראה שכואב לו. כשהוא הגיע הביתה לפנות בוקר, שמעתי אותו מתפתל מכאבים. כשניגשתי לראות מה קורה איתו, ראיתי שהילד לא בסדר. הוא סיפר שקיבל בוקס בבטן ושהוא לא יכול לנשום.

"נגשנו למיון, ולשמחתי זה נגמר בלא כלום, אבל אז הוא סיפר לנו הכל, והיינו מזועזעים. כעסנו מאוד על דור שבכלל הגיע למצב כזה ולא סיפר לנו דבר. פנינו לבית הספר שהוא לומד בו, שוחחנו עם המנהלת ודרשנו שיערכו עם הילדים שיחה על התופעה הזו. היום זה בוקס, ומחר 'הבורר' יחליט שצריך לדקור, ואז מה?"

מסתבר שתופעת "הבורר" בגינות הציבוריות אינה חדשה, והיא נפוצה למדי בקרב בני נוער. "הם מחקים התנהגות של דמויות שהם מעריצים בטלוויזיה", אומר מדריך נוער רחוב שמכיר את התופעה מקרוב. "בדרך כלל מדובר בילדים דומיננטים, שיש להם כבר תיק אחד או שניים במשטרה, ושהחבר'ה יודעים שאיתם לא מתעסקים. הם הולכים אחרי אותם נערים בעיניים עצומות.

רון (17) נשר מבית הספר בכיתה ט'. הוא מגיע ממשפחה קשת יום. אמו עובדת ניקיון ואביו אלכוהוליסט שנעצר חדשות לבקרים. פניו של רון מעידות על לא מעט קטטות שהיה מעורב בהן, ובמשטרה רשומים על שמו תיקים על עבירות רכוש וסמים. רון הוא אימת הגינה הציבורית בשכונה שהוא גר בה. בני הנוער מוכנים לקטוף בשבילו את הירח, והוא, מצדו, מרגיש שהוא חייב להם תודה, ויעשה הכל כדי להגן על החבורה שלו.

כשאני שואלת אותו אם הוא הבורר, הוא צוחק. "הלוואי", הוא אומר. "להיות בורר זה כבוד גדול".

לרון מגיעים כדי לפתור סכסוכים בין בני נוער. "למשל, לפני כמה זמן נגנב אופנוע של אחד החברים שלי. הם ידעו להגיד לי בדיוק מי הגנבים. זו חבורה שכל הזמן מנסה להתעסק עם החברים שלי. עשיתי את הבירורים שלי, והבנתי שהם באמת הגנבים. הזמנתי אותם לשיחה".

איך ביררת?
"יש לי דרכים משלי. הם הגיעו לשיחה ונהיה ברור לכולם שהם גנבו את האופנוע ופירקו אותו. הסיכום היה שתוך עשרה ימים הם דואגים לשלם לחבר שלי 5,000 שקל. האופנוע היה שווה ארבע, ומגיעים לו עוד 1,000 שקל על עוגמת הנפש. ככה היה קובע בית משפט".

ואם לא?
"אם לא, זה לא היה נגמר טוב, והם יודעים את זה. אני לא צריך לדבר הרבה, מספיק מבט אחד בעיניים".
והם שילמו?
"חמישה בני נוער, כל אחד 1,000 שקל, משלמים כל פעם קצת".
היו מקרים שזה נגמר באלימות?
"היו, ואני לא רוצה לדבר על זה".

כתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות חולון"