לא לאבד את האומנה: גיא (כל השמות בכתבה בדויים) הוצא מביתו בשל התעללות פיזית ונפשית שחווה על בשרו, ואלימות פיזית ומילולית בין הוריו. גיא ספג השפלות ומכות, לעתים אף בפומבי, ברחוב ולעיני אנשים, מצד אמו. עוברי אורח שהיו עדים להן פנו לשירותי הרווחה בעיר מגוריו על מנת להתריע ולהציל את חייו של הילד.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השפלה"

גיא הורחק מבית הוריו והועבר למשפחת קלט. זוהי משפחה הקולטת אליה ילדים שהוצאו מבתיהם לפרקי זמן קצרים של עד שלושה חודשים, עד שתימצא לילדים מסגרת משפחתית קבועה. המחסור במשפחות אומנות גורם לכך שהילדים שוהים אצל משפחות הקלט תקופות ארוכות יותר, לעתים אף עד שנה.

עם הגעתו נהג גיא להגיב בבהלה מפני כל אדם חדש, והיה מגן על פניו באמצעות ידיו ומסתגר בתוך עצמו. מאז הורחק מביתו, גיא מרבה לעסוק בבדידותו ובנטישה של הוריו, ולשאול בעצב גדול ובקול מתיילד היכן הוריו: "למה אמא לא באה? למה אבא לא בא לבקר אותי? למה אחי הגדול לא בא אלי? אני לבד, למה אני לבד?"
התחושות מהדהדות בו אף שעה שהוא משחק ברכבת הנוסעת על פסים. הוא מצביע עליה ומרבה לשאול: "למה היא הלכה רחוק? היא הולכת לאיבוד? לא. הנה היא חזרה. מה, היא עוד פעם הולכת? היא תחזור? לא רואים אותה. למה היא הולכת?"

גיא הוא ילד יפה תואר, שיש לו חיוך מבויש ומקסים. כיום הוא מצליח לפתח קשר אישי מצוין עם מטפליו. למרות עברו הקשה וההתעללות שעבר, הוא מסוגל לשבת ליד שולחן, להתרכז, להקשיב ולהיות נינוח. כאשר הוא כועס, הוא מגיב כמו תינוק, ולעתים אף הופך אגרסיבי, אך מתרכך במהירות עם מגע חם ואוהב, וכאשר מרימים אותו על הידיים הוא נרגע.

לדבריו של אריק רוזנטל, המנכ"ל והדובר של עמותת "אור שלום", המטפלת בילדים ובנוער בסיכון אשר הורחקו מבתיהם, פוטנציאל ההתפתחות של גיא תקין, ובסיועה של משפחה אוהבת הוא יוכל להשתלב בחברה בהצלחה. העמותה מחפשת משפחה אומנת שתוכל להכיל את קשייו ואת צרכיו הרבים של גיא.
לדברי רוזנטל, "למשפחה צריכים להיות יכולות התמודדות עם מצבים מורכבים, סבלנות רבה וכוחות נפש רבים. המשפחה תידרש להעניק לו הרבה אהבה, חום ותשומת לב, שילוו אותו בשנים הקרובות במסלול המפרך בהתמודדותו עם הטראומות הקשות שחווה בשנים הראשונות לחייו".

או אומנה או מוסד
שמונה ילדים בסיכון שהורחקו ממשפחותיהם בחולון ובבת ים ממתינים להיקלט במשפחות אומנות. בינתיים הם ממתינים במשפחות קלט לישועה, ואם זו לא תבוא, יאלצו להיקלט במוסדות ברחבי הארץ.

גילם של הילדים הוא בין שלושה חודשים ל־4 שנים וחצי, ביניהם זוג אחים, בן ובת. ילדה אחת (4) הוצאה מביתה לאחר שנודע לשירותי הרווחה שאביה פוגע בה מינית זה זמן רב. אחד הילדים (3) הרבה לשוטט לבדו ברחובות, והוריו לא היו במגע רצוף עמו. תינוק אחד (שישה חודשים) ננטש על ידי אמו כבר בבית החולים.

לדברי רוזנטל, אם לא ימצאו לילדים אלה משפחות בקרוב, חלקם יועברו למוסדות ויאבדו את הסיכוי האחרון בחייהם לגדול במשפחה נורמטיבית. משפחותיהם הביולוגיות של ילדים שנקלטים במשפחות אומנות, ממשיכות להיות נוכחות בחיים, הן במפגשים תחת פיקוח והן בשל קרבה במקום המגורים. המטרה היא למנוע את הנתק החד מעברו ומשורשיו של הילד, ולבנות המשך בריא ונורמלי בין עברו לעתידו.

"תפקיד המשפחה האומנת מורכב ביותר, משום שילד אשר גדל במשפחה שאיננה מתפקדת ואינו מכיר מושגים בסיסיים של אהבה וביטחון, מפתח אינספור מנגנוני הגנה להתמודד עם המציאות הקשה שנכפתה עליו, ועשויות להתפתח אצלו שלל התנהגויות קיצוניות שליליות", מסביר רוזנטל. "פסיכלוגים ועובדים סוציאלים מלווים את המשפחה לאורך כל תקופת האומנה".

משפחות המעוניינות להפוך לאומנות יכולות ליצור קשר עם "אור שלום" בטלפון: 02-9936925.