שעור מעשי באזרחות: בשביל אילנה סניצרונקי, תלמידת כיתה י"ב בבית ספר אורט חולון, חומר הלימוד בשעורי האזרחות הפך בחודשים באחרונים לחלק מהחיים הפרטיים. כשהיתה בת חצי שנה עלתה ארצה עם הוריה מבלרוס. "כשהייתי בכיתה ג' הורי התגרשו, ומאז נותק הקשר עם אבא שלי", היא מספרת.

* בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק שלנו

"עד גיל 18 לא ניתן לקבל במדינת ישראל דרכון בלי חתימות של שני ההורים. בשנה שעברה רציתי להצטרף למשלחת הנוער של בית הספר לפולין, ואז גיליתי שאני לא יכולה לקבל דרכון בלי החתימה של אבא. ניסינו להסביר, פתחנו בהליך, ודבר לא עזר".

השנה צץ הנושא ועלה שוב. "השנה יוצאת משלחת במסגרת חילופי בני נוער בין ישראל לגרמניה, אני רציתי להשתתף בה, כמובן, ושוב נתקלתי באותה בעיה", אומרת סניצרונקי.

במסגרת שעור אזרחות, שמעביר מחנך הכיתה גלבוע כהן, נלמדו התנאים לקבלת אזרחות. "בין היתר ציינתי בפני הכיתה שאחת האפשרויות לקבלת אזרחות הן מכוח הענקה של שר הפנים. כלומר, שר הפנים יכול לפעול ולהעניק אזרחות", מספר כהן.

"בתום השעור ניגשה אלי אילנה ואמרה שיש לה אזרחות אבל היא לא יכולה לקבל דרכון בגלל החתימה של אביה, ושאלה אם שר הפנים יוכל לעזור לה. החלטנו לפנות במכתב אישי לשר הפנים".

במכתב סיפרה סניצרונקי לשר הפנים, אלי ישי, את סיפור חייה ואת הרצון הגדול שלה להיות חלק ממשלחת נוער. "אני לא אשמה בזה שהורי לא מדברים ואין לי דרך להשיג את אבי. אני רוצה להרגיש חלק מכל בני הנוער שיכולים לנסוע בעולם באופן חופשי. אני מבינה את החוקים ואת הכללים של המדינה, אבל לפעמים צריך להקשיב לאזרח ולראות מה עומד מאחורי אותה בקשה".

בזמן ביקור שר החינוך, גדעון סער, בבית הספר, העביר כהן את מכתבה של סניצרונקי אל שר הפנים. "הופתענו ושמחנו לגלות באיזו מהירות טופלה הבקשה", אומר כהן. "אילנה זומנה למשרד הפנים, וקיבלה אישור לדרכון בלי חתימת האב".

"ריגש אותי מאוד לדעת שיש למי לפנות", אומרת סניצרונקי, "הרבה בזכות גלבוע, שהעלה את הנושא בשעור ונתן לי את הכוח לפנות לשר החינוך. אני מרגישה היום שווה בן שווים".

ומה עם הנסיעה?
"בגלל התכתובת הזו פספסתי את הנסיעה הקרובה, אבל אצא עם המשלחת הבאה, בספטמבר".