לא למבוגרים בלבד: החיזור האובססיבי יצא בשנים האחרונות מנחלתם הבלעדית של המבוגרים, והיום אפשר למצוא יותר ויותר מקרים של בני נוער, החל מגיל 13, שמגלים אובססיביות לבנות הזוג שלהם ומבטאים את אהבתם בדרכים אלימות.

* בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק שלנו

כך קרה לדנה, תלמידת כיתה י' בתיכון באיזור, שהתאהבה בנער מקובל בן גילה. "הוא נהג לצאת עם הרבה בנות מהשכבה, ילד שלא כל כך אוהב ללמוד, קצת מופרע", היא מספרת. "הייתי תלמידה טובה, סיימתי כל שנה בהצטיינות, היו לי הרבה חברים וחברות, וכשהוא הציע לי חברות זה החמיא לי מאוד. ההורים שלי חשבו שיותר חשוב להשקיע בלימודים או לצאת עם בנים מהכיתה שלי, ולא עם בנים מחוץ לבית הספר".

דנה התחילה את הקשר בשקרים להורים. "הייתי אומרת להם שאני אצל חברה, בזמן שביליתי איתו. בהתחלה הקשר היה טוב. הוא חיזר אחריי, קנה לי המון מתנות, חיכה לי בשער של בית הספר כל יום, שאל אותי מי התקשר אליי ובדק לי את הטלפון. לאט לאט הוא ביקש שלא אדבר עם בנים אחרים, וכשאמרתי לו שהם ידידים שלי מהכיתה, הוא התחיל לקלל אותי. כשהייתי בוכה הוא היה מחבק אותי ואומר שהוא הכי אוהב בעולם. פעם הוא ראה אותי מדברת עם בן מהשכבה. הוא ניגש ותפס אותי ביד בחוזקה, ואחר כך דחף אותי. פעם הוא גם הרביץ לי. הוא נתן לי בעיטות וסטירות".

למה לא סיפרת לאף אחד?
"כי זה קרה רק פעם אחת וחשבתי שזה בסדר, שזה בגלל שהוא אוהב אותי ואכפת לו ממני. אחר כך הוא התנצל מאוד, אז סלחתי לו".
הישגיה של דנה בלימודים החלו להידרדר, והיא החלה להתנתק מחברות ולפתח קשר תלותי בחבר. "על כל דבר שרציתי לעשות שאלתי אותו אם זה בסדר, והוא היה הולך איתי תמיד לכל מקום".

והיה לך טוב?
"היה לי טוב כי הרגשתי שהוא אוהב אותי באמת".

הסיפור של דנה לא הפתיע אף לא איש חינוך אחרי שפנינו אליו. יותר ממנהלת אחת של בתי ספר בחולון ובבת ים ציינו שזו תופעה שמתעצמת בשנים האחרונות. "החבר'ה מדברים אחד לשני בזלזול ובבוטות, וזה משליך גם על מערכות היחסים שלהם עם בנות", אומרת אחת מהמנהלות.
איך מאתרת המערכת מערכות יחסים כאלה?
"קשה לנו מאוד לעלות על המקרים האלה, אלא אם כן אחד הילדים מספר או שיוצא לנו לראות במסגרת בית הספר או הטיול השנתי. רוב ההתנהלות הזוגית שלהם מתקיימת מחוץ לכותלי בית הספר.

מנהלת אחרת מספרת על תלמידה בכיתה ט' שיצרה קשר עם נער מבית ספר אחר שמבוגר ממנה בשנתיים. "ילדה טובה מבית טוב, תמימה מאוד, והחמיא לה שאותו בחור הציע לה חברות. הנקודה שאנחנו נכנסנו בה לתמונה היתה היום שהיא סיפרה בו שהוא הציע לה נישואין והיא הסכימה.

"בדיעבד הסתבר שהקשר היה אובססיבי. כל בוקר הוא היה מגיע לראות איך היא לבושה ודרש ממנה ללבוש חולצות עם שרוול ארוך ובלי מחשוף גם בקיץ. הוא אסר עליה לדבר או לעמוד ליד בנים אחרים והיה קורא לה בשמות גנאי.

"הוא היה מחייג אליה והיא היתה חייבת לענות, גם אם זה באמצע שיעור. אם היא לא היתה עונה, הוא היה מחכה לה מחוץ לבית הספר ונוזף בה. באחד השיעורים הנייד שלה צלצל והיא היתה בלחץ נורא. המחנכת קלטה שמשהו לא בסדר והתעקשה לברר. דרך החברות שלה נודע על הלחץ הגדול שהיא שרויה בו מצד החבר.

"הוא הרעיף עליה מתנות, וכדי להפוך אותה למחויבת יותר הוא הציע לה נישואין והיא הסכימה. ברגע שהוא הפך ל'בעלה', הוא הרשה לעצמו גם להרים יד. נאלצנו לערב הרבה את המשטרה, את השירות הפסיכולוגי ואת המשפחה כמובן. לקח לנו המון זמן להסביר לה שהקשר לא טוב ולא נכון".

המשטרה: "הבנות מקלות ראש"
"אמנם היינו עדים בעבר למקרים בהם נערות התלוננו על כך כי נערים הנמצאים איתם בקשר מטרידים אותן, אבל אי אפשר לומר שהייתה מגמה מסוימת או תופעה בנושא", אומר אחד החוקרים במשטרת מרחב איילון. "יש כמובן לא מעט מקרים של איומים של בנים על בנות, אך לא תמיד קל למצוא את ההקשר הספציפי לדברים. מדובר בעיקר בענייני בנים ובנות. כנראה שבחלק גדול מהמקרים הנערות פשוט לא מתלוננות, לא מייחסות לכך מספיק חשיבות או מקלות בכך ראש".

* השתתף בהכנת הכתבה: שי אלבלינג