מקווים לשים קץ לגזענות: קבוצת תלמידים הפועלת במסגרת תל"ת (תלמידים למען תלמידים) בבית ספר "קציר" בחולון פנתה במכתב קריאה לנבחרי ציבור לטפל בנושא הגזענות. "אנו מבקשים להוקיע את תופעת השנאה והגזענות כלפי מיעוטים הבאה לאחרונה לידי ביטוי בחברה הישראלית" כתבו התלמידים והוסיפו: "שמענו יותר מדי בשבועות האחרונים על שנאת זרים, פליטים, מהגרי עבודה, אתיופים וערבים... כבני נוער אנו מצפים לתגובות נחרצות יותר מאנשי ציבור, חברי כנסת ושרים ובכלל מעולם המבוגרים. אתם המבוגרים האחראים לחיינו, קולכם כמעט איננו נשמע בגינויי תופעות אלה...".

* בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק שלנו

טליה גרמוביץ' תלמידת כיתה י"א סיפרה במכתב על סיפורה האישי "תמיד יש מי שמשלם את המחיר של להיות האוטסיידר של החברה, את המחיר שילמתי אני, בגן. נחשבתי לילדה שונה מפני שהורי היו עולים חדשים ועל פני היה כתוב בגדול "רוסיה". כבר בגיל ארבע למדתי איך החיים מתנהלים, אם אתה לא מוצא חן בעיני היתר זו אשמתך ולך אין אפשרות להתלונן או להשתנות.

"בארגז החול שיחקתי לבד, ואם הייתי מבקשת להצטרף היו אומרים לי את רוסיה, אנחנו לא משחקים עם רוסים. לא סיפרתי לאף אחד כי הרגשתי שלא הייתה לי כתובת. למרות הכל אני אוהבת את המדינה שאני חיה בה ואיכפת לי מעתידה, כואב לי לחיות במציאות שבה כותרות העיתונים מלאות בציטוטים גזעניים, התמונות בטלוויזיה מראות הפגנות שנאה ומוצעות הצעות חוק אשר פוגעות בזכויות המיעוטים. אמנם החוויה שחוויתי הייתה בגן ומאז גדלתי והתחשלתי אבל את החוויה אני לא יכולה לשכוח. האם כולנו כמו אותם ילדים בגן, לא מסוגלים לקרוא את מצבם הנואש של אותם מיעוטים?".

תלמידי בית הספר פנו בקריאה נרגשת אל מנהיגי המדינה לקחת אחריות ולעשות מעשה נגד הגזענות. "בעינינו צריך לתגבר תכניות לימדו ממוקדות, לעשות יותר פעולות הסברה, כנסים וכל מה שיכול להועיל כדי להרחיק כל דעה גזענית בציבור בכלל ובקרב הנוער בפרט" אומרים תלמידי הקבוצה.

עד כה התקבלו שלושים תגובות מחברי כנסת שונים ביניהם: יו"ר סיעת מר"צ, אילן גילאון שהביע התרגשות מקריאת המכתב ואף ציין, "גם אני לא רוויתי נחת בעקבות שונות רבה בבית הספר בשל מחלת הפוליו בה לקיתי. הגזענות בחברה הישראלית הייתה בעייתית מאז ומעולם... תגובותיי בנושא היו רבות, החל בתלונה למשטרה ולייעוץ המשפטי לממשלה כנגד הרבנים המסיתים, באמצעות נאומים חוזרים ונשנים במליאה בוועדות הכנסת השונות ועד לפעילותי הציבורית...".

חבר הכנסת, עתניאל שנדלר, כתב כי יש בכוונתו לפנות לשר החינוך וליו"ר ועדת החינוך של הכנסת ולבקשם כי יקיימו בקרוב דיון מיוחד בנושא "כמו כן, בתפקידי כמחוקק, אנסה לחשוב על דרכים ופתרונות יצירתיים בהן אוכל לנסות לצמצם ככל שניתן תופעה מדאיגה זו. בהזדמנות זו ברצוני לבקש מכם, כי אם יש בידיכם רעיונות שונים אשר יכולים לתרום במלחמה כנגד התופעה, אשמח אם תוכלו לשתף אותי בהם ואולי יחדיו, בשיתוף פעולה, נימצא את הדרך הטובה ביותר לנצח במאבק לכיבוד האחר".

חבר הכנסת, ד"ר עפו אגבאריה, יו"ר השדולה למאבק בגזענות בירך את התלמידים על היוזמה: "הגזענות מתחילה נגד הערבים ואינה עוצרת שם. זהו סרטן שכבש את גוף החברה ועלינו להוציאו מיד". בתום המכתב הזמין חבר הכנסת נציגים מבית הספר להשתתף בכנס השדולה למאבק בגזענות שתתקיים ב 14 במרס. כמו כן קיבלו התלמידים תגובות מד"ר נחמן שי, מחבר הכנסת דניאל בן סימון, מאיתן כבל ומאנשי ציבור נוספים.