קודם הכיסא, עכשיו הכיס: סיפורה של חנה חרדון (42) מחולון מסרב לרדת מהכותרות. כזכור, מדובר באישה מרותקת לכסא גלגלים מזה שש שנים, שהתבקשה בידי הביטוח הלאומי "להפסיק להתחזות" ולהתחיל ללכת.

בימים האחרונים הוטלה על חרדון ומשפחתה מהלומה נוספת. כיוון שהביטוח הלאומי החליט כי אינה זקוקה עוד לכסא הגלגלים, בוטלה, באופן אוטומטי, קצבת הניידות החודשית שלה בגובה 2,040 שקל.

יתרה מכך, עקב הביטול, התבקשה חרדון להשיב רטרואקטיבית סכום של כ-36 אלף שקל, בגין השנים בהן קיבלה את הקצבה שלא לצורך, לטענת הביטוח הלאומי. חרדון נדרשת לשלם בתוך 45 יום את הסכום, מבלי שהספיקה אפילו לערער על ההחלטה.

בנוסף, חרדון התבשרה כי גם עתיד קצבת השירותים המיוחדים שהיא מקבלת מוטל בספק. בעזרת קצבה זו נעזרת חרדון במטפלת מדי יום. "את לא נכה, את לא זקוקה לכסא גלגלים ולכן את גם לא צריכה מטפלת", היא מצטטת בכעס את שנאמר לה. "אולי מחר או מחרתיים יודיעו לי גם להחזיר את כסא הגלגלים ואז אהיה מרותקת למיטה או שאשתה רד-בול ואעוף עם כנפיים. אם המטפלת שלי איננה, אפשר לזרוק אותי לרחוב, כי אין מי שינקה אותי וילביש אותי".

כפי שנחשף כאן, למרות שמשרד הבריאות מימן בעבורה רכישת כיסא גלגלים חשמלי, משרד התחבורה ניפק לה תו נכה ורישיון נהיגה לרכב נכה, ואפילו אותו הביטוח הלאומי סייע לה בהוצאת רישיון הנהיגה המיוחד ואישר לה 400 אלף שקל העבור אבזור לרכב המיוחד, הוא דבק בגרסתו לפיה חרדון אינה זקוקה לכסא הגלגלים. אי לכך, הוא אינו מאשר לה כלי רכב מיוחד שיאפשר לה ניידות. בעקבות פניית mynet נכנסה גם לשכתו של שר הרווחה, יצחק (בוז'י) הרצוג לתמונה והחלה בבדיקת הנושא.

המוסד לביטוח לאומי מסר: "חנה חרדון מקבלת מן הביטוח הלאומי קצבת נכות מלאה וכן קצבה לשירותים מיוחדים בשיעור מקסימלי. לגבי ועדות הערר הרפואיות, את הטענות יש להפנות למשרד הבריאות, שמקיים את הוועדות הרפואיות לניידות".
תגובת משרד הבריאות לא התקבלה.

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות חולון".