וולפסון אולפני צילום: סצנה א' - פנים, יום, מסדרון בבית חולים.
חולה מחובר לאינפוזייה לא מתלהב ממה שרואות עיניו במחלקה: "בבית חולים מפורסם יותר לא היו נותנים לדבר כזה לקרות".
אחות ותיקה: "זה נחמד, זה נותן אווירה אחרת, והלוואי והיו נותנים גם לי תפקיד".
חולה במיטה במסדרון: "מה אני כבר יכולה לעשות? הגעתי היום ולא מצאו לי מקום פנוי. לא נעים שמסתכלים עליי, אבל זה מה שיש".

סצנה ב' - פנים, יום, משרד בית החולים.
כוכב סידרת הטלוויזיה "רמזור", נירו לוי, מקבל הנחיות מצוות הפקה של 10 אנשים לפחות – איך לבצע חישובים נכונים באמצעות מחשבון. "תראה שאתה מופתע מתוצאות החישוב" – צועקת לעברו אשת הפקה.
רופא במחלקה, סמוך למשרד מנהל המחלקה בו מתקיימים הצילומים, מבקש רשות: "אפשר לעבור לצד השני?"
הבמאית: "נירו, בוא נצלם את הקטע הזה שוב".

לא. לא מדובר ברשמים מתוך אתר הצילומים של הוליווד, ואפילו לא ממתחם עיר הסרטים באילת, כך נראתה מחלקת הריאות בבית החולים "וולפסון" בשעות אחר הצהריים של יום שני השבוע. מצד אחד, חולים במסדרון, מצד שני, צוות ההפקה של התכנית "רמזור" שזכתה ממש באותו יום לפרס האמי הבינלאומי. בתווך - הרופאים והאחיות.

ערוץ כלכלי
בית החולים, וזה לא סוד, נמצא במצוקה כלכלית ומנסה בשנים האחרונות לגייס בכל דרך אפשרית כספים כדי לשרוד. אחרי שהצליח לייצר הכנסות בזכות החניון ובזכות הקניון, פתח לעצמו בית החולים ערוץ הכנסה חדש, גם אם לא משלשל מיליונים אבל אולי זה גם מוסיף למוניטין וליוקרה.


מסמכים רפואיים וצילומי רנגטן חשופים לעיני כל. צילום: שחר שחר

החל משעות הצהריים של יום שני השבוע הפכה מחלקת הריאות בבית החולים לאתר צילומים. במחלקה שאמורה להיות אחת הסטריליות ביותר, הועמדו משרדי רופאים לטובת צילומי סצנות לעונה החדשה של הסידרה "רמזור". את חלק מהחולים, כולל אלו ששכבו במיטות במסדרון, ההמולה סביב האורחים לא ממש משמחת. גם לא מראה פנסי התאורה וציוד ההפקה הנוסף המונח על מיטות האשפוז היקרות.

פגיעה בפרטיות
במקביל לצילומים שנמשכים במחלקת הריאות, ממתינים שתי קומות מעל, עשרות ניצבים שנשלחו מסוכנויות צילום שונות כדי לככב לצידו של נירו לוי-"חפר" בסדרה. בקומת ההמתנה, שככל הנראה ממתינה לשיפוצים, פזורים ממש לא הרחק מאותם ניצבים, מסמכים רפואיים רבים, חשופים לעיני כל.

המסמכים, ככל הנראה של חולים שאושפזו בשנים האחרונות בבית החולים, חושפים מצבים אינטימיים ותיעודיים אישיים למדי. אישה, למשל, שצולמה בצילומי רנטגן אינטימיים, לא ממש היתה שמחה לדעת שהיא חשופה לכל דורש. גם צעירה, בשנות השלושים לחייה, שהגיעה לבית החולים לאחר שבלעה כמות מופרזת של כדורים, לא היתה נלהבת לאפשרות שביום מן הימים אזרח/מבקר/ניצב כלשהוא ישלוף לה ביום מן הימים את העובדה שאושפזה במקום לטובת שטיפת קיבה לאחר שעברה סדרת טיפולים פסיכיאטרים.

לניצבים, שחלקם המתינו שעות ארוכות לרגע שאנשי ההפקה ישלפו אותם לאתר הצילומים המאולתר, היה זמן פנוי רב כדי להפעיל את יצר הסקרנות משלל המסמכים המפוזרים, להציץ ולהיחשף לפרטים הכי אינטימיים שמאושפזים משאירים במקום.

אגב, לא הרחק ממיטת החולה במסדרון, ראינו את השלט "זכויות החולה", הכולל, בין היתר את הסעיף – "שמירה על פרטיות - המטופל זכאי לשמירה על פרטיותו וצנעת גופו בכל שלבי הטיפול הרפואי".

כנראה שהשלט לא ממש נוגע לחלק מהחולים, בוודאי לא כאשר חלק מהמחלקה הופך לאתר צילומים של סידרה פופולארית ומצליחה במיוחד.

בתגובה לנאמר בכתבה נמסר מדוברות בית חולים "וולפסון": כל פנייה נדונה לגופה ובמידה והבקשה ניתנת לביצוע ללא פגיעה בעבודה הסדירה של ביה"ח היא נענית בחיוב. המחירים נקבעים באופן ישיר בין הצוות המצלם לבין הנהלת ביה"ח. כל ההכנסות מהצילומים הן קודש לטובת המטופלים. התדירות היא 3- עד 5 פעמים בשנה. הנוהג קיים מזה כ-4 שנים.

"מעולם לא התקבלה תלונה על פגיעה בחולים. ככלל הצילומים נערכים במחלקות אשפוז ריקות, ובמידה ויש צורך בצילום באזור שבו מאשפזים חולים (לעיתים נדירות) חלה על הצוות חובה להקפיד על פרטיותם של המטופלים וצוות בית החולים מאוד מקפיד על כך.

"אכן נותרו מספר צילומי רנטגן ישנים באחד מחדרי המחלקה הריקה. הצילומים אינם ניתנים לפענוח ע"י אנשים שאינם בעלי מקצוע והיו מיועדים להעברה לארכיון כמקובל.

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות חולון"